-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Artykuły użytkownika

Greta jednak się zmartwi, z dedykacją dla blogera Grudeq'a

W poprzedniej notce http://ewa-rembikowska.szkolanawigatorow.pl/czy-rzad-chce-zniszczyc-rynek-hulajnog-elektrycznych wyraziłam zaniepokojenie faktem wprowadzenia zmian w przepisach o ruchu drogowym, które nie pozwolą mi poruszać się po drodze gminnej moją hulajnogą elektryczną.

Bloger Grudeq jednakże pocieszył mnie, że źle interpretuję przepisy oraz intencje autorów zmian.

grudeq @ewa-rembikowska26 lutego 2021 20:48

"Czy Ewa Rembikowska lubi rozjeżdzać pieszych?

Na tak postawione pytanie nie znam odpowiedzi. Na pewno jednak Pani Rembikowska rozjechała elektryczną hulajnogą nowelizację prawa o ruchu drogowy. A że działo się to z prędkością hulajnogii elektrycznej to i kilka rzeczy zdążyło uciec.

Otoż pisowscy siepacze z Rządu, polujący na zwykłych, wszystko wiedzących Polaków, w noweli ...

ewa-rembikowska
2 marca 2021 20:15

46     3185    10

Czy rząd chce zniszczyć rynek hulajnóg elektrycznych?

Wczoraj Sejm 414 głosami przyjął nowelizację ustawym Prawo o ruchu drogowym.

Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Jak napisano w uzasadnieniu „Tym samym, w trosce o bezpieczeństwo kierującego hulajnogą elektryczną, projektodawca ograniczył możliwość korzystania z jezdni przez kierującego tym pojazdem.”

Co to oznacza dla mnie? Ano tyle, że kupiłam sobie w ubiegłym roku niepotrzebny gadżet.

Bo tak, do warsztatu samochodowego mam 7 km. Zostawiałam samochód ...

ewa-rembikowska
26 lutego 2021 16:03

55     2020    9

Trup w kufrze, czyli z życia kryminalnego Warszawy

Tak na marginesie http://betacool.szkolanawigatorow.pl/o-trupie-co-jezdzi-koleja-rodowody-motywow-literackich

Варшавская Полицейская Газета. 1896, no 247

D. 13 (25) listopada r. b., o godzinie 9-ej wieczorem, do wydziału śledczego zgłosił się prokurent kantoru bankierskiego pod firmą «М. Aronowski», pod No 36 przy ulicy Swiętojerskiej, Józef Moszkowski, i zeznał, iż o godzinie 2-ej po południu powierzył swemu subjektowi, Abrahamowi Fajgelesowi, papiery procentowe na sumę 3905 r., poleciwszy mu część takowych rozmienić w kantorze wekslowym, pięć zaś akcyj na 630 r. doręczyć agentowi handlowemu, Konowi.

Fajgeles, jak się okazało z poszukiwań dokonanych przez M., doręczył Konowi akcje i pozostałe pieniądze rozmienił na gotówkę, lecz z pieniędzmi na wyznaczoną godzinę 6-tą wieczorem nie po ...

ewa-rembikowska
23 lutego 2021 22:32

17     1129    5

Pamięć pokolenia, czyli dlaczego pamiątki są ważne...

Seweryn Rembikowski miał pecha. W 1914 roku skończył 21 lat. Mieszkał w Żerkowie, więc jako poddany cesarza Wilhelma II odebrał bilet mobilizacyjny do wojska niemieckiego, założył mundur i poszedł walczyć za sprawę, której nie rozumiał.

Pomiędzy 24 października, a 7 listopada 1917 roku rozegrała się pod Isonzo dwunasta bitwa. Po raz pierwszy ofensywa została przepro­wadzona na tym odcinku przy wsparciu Niemiec, a nie jak do tej pory tylko siłami Austro-Węgier. Państwa centralne odniosły spektakularny sukces i wyeliminowały na rok Włochy z teatru wojny. W dniu 28 października wojska niemieckie przełamały opór w okolicach Udine i posuwały się w kierunku północno - zachodnim.

Niemcy i Austriacy stracili łącznie 65 tys. żołnierzy.

W tej liczbie był Seweryn, który poległ między 28 październ ...

ewa-rembikowska
21 lutego 2021 11:00

7     1438    17

Genealogiczna hagada o pradziadku, czyli gdzie on pracował w tej Warszawie?

Odwieczny problem genealoga, ile da rady wycisnąć informacji z metryk, gdy brak innych dokumentów i czy zatrzymać się tylko na skonstatowaniu faktu, urodził się, ożenił, spłodził dzieci i umarł? Mam przed sobą akt chrztu, ślubu, zgonu Józefa Buleńskiego/Bulińskiego oraz akty chrztu jego dwojga dzieci i spróbuję je sfabularyzować.

Zapowiadało się, że chłopak będzie mieć od początku przechlapane. Jego matka zapomniała się w którąś z gorących nocy sierpniowych 1862 roku i owoc tego zapomnienia został przedstawiony w kancelarii parafialnej Nasielska w niedzielę 13 kwietnia następnego roku. Tu na chrzcie świętym synek otrzymał imię Józef a po niezamężnej 22 letniej matce Ewie jej nazwisko Buleński, potem pisane jako Buliński. Znając życie to i tak we wsi/folwarku/dobrach Słustowo nad rzeką ...

ewa-rembikowska
14 lutego 2021 18:51

46     2278    19

Opis stanu sanitarnego cyrkułu Mokotowskiego, w roku 1895-ym, czyli jak rozwijała się Warszawa

Cyrkuł Mokotowski położony jest w stronie południowo-zachodniej miasta; powierzchni zajmuje około 2 wiorst kwadratowych; obwód wynosi około 8; mieszkańców jest 41 089. Powstanie cyrkułu Mokotowskiego należy odnieść do ostatnich dziesięcioleci, a nawet lat, tak, iż cyrkuł ten może być uważanym za zupełnie nową dzielnicę miasta, ze wszystkiemi zaletami i stronami ujemnemi podobnych dzielnic we wszystkich innych miastach Europy.

Tam, gdzie przed laty mniej więcej dwudziestu były place puste i gdzieniegdzie domki, lub dworki drewniane, pobudowano trzy i czteropiętrowe gmachy; zabudowane zostały całe ulice, z iście amerykańskim pośpiechem. A gorączka ta budowlana wcale nie spada, gdyż ciągle wznoszą nowe i wspaniałe budynki murowane.


Przyczyną tej gorączki budowlanej jest za mała ilość do ...

ewa-rembikowska
11 lutego 2021 21:11

2     778    4

Podatek szpitalny w Warszawie w XIX wieku

OGŁOSZENIE

o opłacie podatku szpitalnego za rok 1896

Rada Państwa w połączonych Departamentach: Praw i Ekonomii Państwowej na ogólnem Zebraniu po rozpatrzeniu przedstawienia p. Ministra Spraw Wewnętrznych o ustanowieniu podatku szpitalnego w mieście w Warszawie, uchwałą NAJWYŻEJ zatwierdzoną dnia 3 czerwca 1894 г., zadecydowała:

W uzupełnienie lub w zamian odpowiednich przepisów postanowić:

  1. Na otrzymanie szpitali w m. Warszawie, pozostających pod opieką miejscowej Rady Miejskiej Dobroczynności Publicznej, pobiera się, jako dochód kasy miejskiej, specyalny podatek w ilości jednego rubla na rok od osoby
  2. Opłacie wspomnianego podatku (§ 1) podlegają wszyscy bez różnicy płci i stanu, najmujący się w obrębie m. Warszawy dla usług domowych i różnego rodzaju robót i zajęć tak u osób prywatnyc ...
ewa-rembikowska
10 lutego 2021 21:37

13     1003    5

Rzut oka na sanitarny stan cyrkułu Mostowskiego w roku 1895-ym

Cyrkuł 3-ci Mostowski składa się z 17 rewirów, których warunki sanitarne są rozmaite. Główną rolę w tym względzie gra ilość domów skanalizowanych, oraz zaludnienie domów przez zamożniejszą, lub biedniejszą klasę; wziąwszy pod uwagę powyżej wyłuszczone okoliczności można rewiry postopniować w porządku następującym poczynając od najgorszych, a mianowicie: 2, 3, 15, 17, 10, 16, 11, 14, 4, 13, 5, 1, 7, 9, 12, 8 i 6, który jest w najlepszych warunkach sanitarnych. Jedna trzecia część cyrkułu położona jest wyżej, dwie trzecie zaś niżej ze spadkiem w stronę 2-go i 5-go cyrkułów. Ścieki uliczne skierowane są w stronę ulicy Przejazd i Dzikiej oraz Okopowej. Cyrkuł położony jest na terytorjum dawnej wsi Leszno. Były tu nizko położone łąki i obfite źródła wody (Leszno No 65); ze źródeł pod No 10 ...

ewa-rembikowska
9 lutego 2021 19:53

20     1018    4

Porady z 1896 roku...z Warszawskiej Gazety Policyjnej

Dziesięć warunków zachowania zdrowia.


Doktór Jordy sporządził następującą receptę w celu zachowania zdrowia.
1. Powietrze czyste jest głównym warunkiem zdrowia i zapobiega zwłaszcza chorobom płuc.
2. Ruch—to życie; zalecają się codzienne ćwiczenia gimnastyczne, przechadzki i t. p.

3. Prostota i umiarkowanie w jedzeiniu oraz piciu, spożywanie wody, a nie spirytualij, oraz zdrowych i prostych potraw, stanowią ważny warunek zdrowia.
4. Utrzymanie ciała w czystości, kąpiele, umiarkowane hartowanie, również są niezbędnemi.
5. Odzież powinna ochraniać od zaziębień i od gorąca i jednocześnie powinna być lekką, a nie obciążać ciała, lub pojedynczych organów.
6. .Mieszkanie powinno być obszerne, suche, i odpowiednio przewietrzane.
7. Czystość w mieszkaniu, w ustępach i w ogóle w miejsco ...

ewa-rembikowska
7 lutego 2021 14:29

10     1081    12

Albin Vetsera , czyli podpora c.k. monarchii. Weekendowy retro pudelek.

Wpisanie w Googla frazy „Albin Vetsera” zwraca wynik „Mayerling”. Ciężko znaleźć cośkolwiek sensownego o rodzinie ojca najsłynniejszej ofiary c.k. monarchii i romantycznej bohaterki pop kultury.

O ile ze strony matki Marysia Vetsera mogła się pochwalić długą galerią energicznych przodków, którzy wywarli  znaczący wpływ na finanse Imperium Otomańskiego, o tyle z rodziną ojca było nieco gorzej. Jej pradziadek Józef był zwykłym szewcem w Bratysławie ożenionym z Niemką Elżbietą Keller. Nie znalazłam informacji, kim był jego syn Bernard. Prawdopodobnie miał wykształcenie, bo w 1844 roku pełnił funkcję kapitana straży miejskiej.  Podczas Wiosny Ludów stanął po stronie Habsburgów oraz poparł młodego cesarza Franciszka Józefa I. Z ramienia monarchii został gubernatorem miasta. Działał energicz ...

ewa-rembikowska
30 stycznia 2021 12:29

16     1286    12

Bankierzy, którym zamarzył się tron...

Bernardo Baltazzi koło roku 1480 działał jako armator galer weneckich (okrętów wojennych). Minęły pokolenia i 9 grudnia 1746 roku Marino Baltazzi wraz z paszportem udał się do Izmiru w Turcji. Dołączył do nich Nicolo Baltazzi, który przebywał w rejonie Aplotari na Chios od 1725 r. Wyspa ta stanowiła przyczółek handlowy z Bliskim Wschodem Europą Wschodnią. Władali nią Genueńczycy a przedmiotem ich zainteresowania był handel mastyksem (żywica naturalna z pistacji), jedwabiem i bawełną.

Biedy rodzina chyba nie klepała, bo w 1840 roku Manolaki Baltazii, lat 50, mieszkaniec centrum handlowego Izmiru, dzielnicy Kasab Hazir był właścicielem hotelu wychodzącego na morze z trzema sklepami na parterze, domu z warsztatem szewskim, stajni i pięciu sklepów. Tak samo jego brat Yorgaki, który miał do ...

ewa-rembikowska
25 stycznia 2021 23:06

8     1480    10

Wbrew teorii zarządzania, czyli pechowa niedziela na Krochmalnej.

Indeksuję zgony z parafii św. Barbary z Warszawy. Zajęcie monotonne i odprężające. Jednakże kilka razy wcisnęło mnie w krzesło. Jeden przypadek pozwolę sobie przedstawić.

O godzinie 6 w niedzielny poranek 13 listopada 1932 śpiących mieszkańców ulicy Krochmalnej w Warszawie obudził huk a potem łoskot. Pierwsi na miejscu katastrofy pojawili się słuchacze szkoły policyjnej znajdującej się po drugiej stronie ulicy. Ujrzeli zawaloną ścianę budynku browaru Haberbusch i Schiele oraz pył z jęczmienia unoszący się nad cegłami.

Na posesję nr 57 runęło 300 ton jęczmienia z 900 ton znajdujących się w magazynach na 2 i 3 piętrze, miażdżąc piętrowy drewniany domek z siedmioma mieszkaniami.

Policja i straż ogniowa zjawiły się w ciągu 5 minut . 60 strażaków i 70 policjantów przystąpiło do odkopywania ...

ewa-rembikowska
21 stycznia 2021 18:57

22     1628    8

Alkaponizacja Warszawy, czyli strzelanina na Powiślu

Temperamentni młodzieńcy z Powiśla załatwiali spory między sobą pięściami, nożami a czasem i pistoletami. Potem robotę mieli lekarze, policja a zdarzało się, że i grabarze. Wydawało się, że i tym razem jest tak samo.

W dniu czwartego czerwca 1932 roku przechodnie, którzy przypadkiem znaleźli się po południu koło kawiarni „Tunelówka” przy ulicy Solec 83 zobaczyli scenę jakby żywcem przeniesioną z filmu gangsterskiego. Trzech panów wysiadło z taksówki, wbiegło do kawiarni, nastąpiła seria strzałów. Napastnicy wybiegli tylnym wyjściem na podwórze a następnie uciekli po schodach na wiadukt mostu Poniatowskiego, gdzie rozpłynęli się w tłumie. Obsługa zaalarmowała policję i pogotowie. W trakcie opatrunku zmarł 23 letni Henryk Matraszek. Druga ofiara Jan Jemiołkowski z obrażeniami brzucha tra ...

ewa-rembikowska
1 stycznia 2021 14:43

10     1667    8

"Czy będzie wojna europejska?", czyli na ile sprawdzają się prognozy

W. Szatkowski

Ungra Kalendarz Warszawski Popularno-Naukowy na rok zwyczajny 1909, który ma 365 dni.

 

Pytanie to zadaje sobie wielu wybitnych działaczy, komentując w najdrobniejszych szczegółach obecne położenie polityczne. Wrzenie na Bałkanach, rewolucje w Maroko i Persji, zbrojenie się Turcji, izolacja Niemiec, wreszcie potężny sojusz Rosji z Anglią tak zaprzątnęły gabinety dyplomatyczne a umysły drażliwe do tego stopnia zaniepokoiły, że każdy świeży telegram, każda nowa wieść jest przedmiotem badań i stawianiem horoskopów na przyszłość. Rachuby jednak, nawet najzdolniejszych dyplomatów, bywają zawodne i to co dziś wydaje się dobrem, jutro może być złem, i przeciwnie. Na dowód przytoczę wojnę rosyjsko-japońską.

Niemcy, dla których sojusz rosyjsko-francuski był i jest wielce niewygodn ...

ewa-rembikowska
18 grudnia 2020 10:34

24     2336    11

Odprawa posłańców warszawskich przez Oberpolicmajstra zarządzona

USTAWA

dla posłańcow miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych przy kancelaryi Oberpolicmajstra miasta Warszawy.

Zatwierdzona przez p. Ministra Spraw Wewnętrznych d. 9 lipca 1894 roku.

§ 1. Dla dogodności i na potrzeby mieszkańcow m. Warszawy i przyjezdnych, przy wydziale Kontroli służących prywatnych, urządzoną zostaje osobna sekcya posłańcow miejskich, ktorzy za określoną zapłatę spełniać będą polecenia osob prywatnych.

§ 2. Posłańcy miejscy obowiązani są spełniać następujące zlecenia.

a) przenosić lekkie pakunki i mniejsze ciężary, nie przeważające 3 pudów,

a przy zmianach lokali przenosić lub przewozić różne ruchomości mieszkańcow;

b) posługiwać w ciągu określonego czasu, od jednej godziny do pięciu dni, a to po wzajemnem porozumieniu się z osobami zainteresowanemi.

Uwa ...

ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 10:59

18     1394    5

Francuz w Warszawie, czyli potęga szarych eminencji

Indeksując zgony z parafii św. Barbary w Warszawie z roku 1932 roku natknęłam się na wpis, który zainspirował mnie do bliższego przyjrzenia się postaci zmarłego. Otóż w Warszawie 10 marca dokonał żywota Józef Duchêne prezes Francuskiego Towarzystwa Dobroczynności.

Pierwsza myśl, co w Warszawie robiło Francuskie Towarzystwo Dobroczynności? Wydaje się, że wyłącznie dobre wrażenie. W dostępnej w Internecie prasie znalazłam tylko jedną wzmiankę z 1923 roku o organizacji dorocznego balu w salonach Klubu Wojskowego Francuskiego przy ulicy Zielnej 25, gdzie pod "(...)protektoratem p. de Panafieu, ministra pełnomocnego Francji i p. Generała Dupont, szefa misji wojskowej francuskiej, zbierze się najwytworniejsze towarzystwo francuskie w Polsce. Nasi współrodacy okażą niechybnie swą sympatję dl ...

ewa-rembikowska
29 listopada 2020 13:47

38     2055    13

Tylko do Wierzbna... na hydroterapię, czyli dzieje jednego Zakładu Leczenia Zimną Wodą.

Podobno najlepsze kasztany są na placu Pigalle, na pewno najlepsza woda do kwaszenia ogórków była w źródełku w obecnym parku Arkadia u stóp Królikarni - na skarpie warszawskiego Mokotowa a dokładniej Wierzbna. Była, bo się skończyła wraz z rozpoczęciem wykopów w Alei Niepodległości pod budowę metra.

Skoro była wspaniała woda jeszcze ze czterdzieści lat temu, to co się działo tu wcześniej?

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1893 roku przypomina nam, że tryskały tu źródła wybornej wody, które dały powód do urządzenia zakładu hydropatycznego według metody Preissnitza. Nowinka ta dotarła do Warszawy w latach trzydziestych 19 wieku a więc w tym czasie, gdy sam Vincenz Priessnitz otrzymał od władz austriackich oficjalne zezwolenie na otworzenie i prowadzenie zakładu kuracyjnego opier ...

ewa-rembikowska
22 listopada 2020 23:22

22     1604    9

Zaczarowana dorożka, czyli przepisy Oberpolicmajstra Warszawskiego...

PRZEPISY o dorożkarzach i osobach, trudniących się przewożeniem ciężarów, jak również o ruchu kołowym w Warszawie.

A. O ruchu dorożek i powozów.

§ 1. Każdy kto chce zajmować się procederem dorożkarskim, obowiązany jest wyjednać pozwolenie Oberpolicmajstra m. Warszawy na każdą dorożkę. Pozwolenia te odnawiają się co rok.

Uwaga. Przed wydaniem pozwolenia na proceder dorożkarski, podwórza zajmowane przez osoby zainteresowane, podlegają rewizyi specjalnej komisyi w asystencyi lekarza weterynaryi; w pozwoleniach wyłuszczone są warunki utrzymywania podwórzy, zadyktowane przez komisyę, których zachowanie jest obowjązującem dla dorożkarzy i furmanów. 2) Podwórzem dorożkarskim nazywa się miejsce jednoczesnego postoju najmniej dwóch dorożek i czterech koni.

§ 2. Do jazdy mogą być używane dorożki ...

ewa-rembikowska
19 listopada 2020 23:57

30     2167    7

Warszawscy stróże domowi, czyli oczy i uszy oberpolicmajstra

Za czasów carskich nie było dronów, kamer na ulicach, smatfonów z funkcją nagrywania, lokalizacji telefonów, podsłuchów a policja działała w miarę sprawnie, pilnowała porządku na ulicach i wykrywała przestępców. Nie dlatego, że było dużo funkcjonariuszy, tylko przez odpowiednie wykorzystanie istniejących zasobów. A tym zasobem byli stróże domów, którzy zostali podporządkowanie policji. Koło 1900 roku nieruchomości w Warszawie było ponad 12 tysięcy, więc i mniej więcej tyle osób znajdowało się w gestii oberpolicmajstra.

W 1899 roku wydano nową instrukcję dla stróżów domowych i stróżów nocnych. Zostało ogłoszone w Warszwskiej Gazecie Policyjnej, Nr 138/1899.

Oto ten akt.

OBOWIĄZUJĄCE POSTANOWIENIE dotyczące stróżów domów i stróżów nocnych w Warszawie, wydane przez J. 0. Warszawskiego Jen ...

ewa-rembikowska
11 listopada 2020 21:26

20     2280    15

Handlarz z Naschmarktu i wściekłe baby, czyli nec Hercules contra plures

Mur wokół Wiednia powstał na początku 18 wieku i miał służyć do obrony miasta przed atakami Turków i Kuruców. Z biegiem czasu tracił znaczenie fortyfikacyjne a zyskiwał znaczenie podatkowe. Od 1829 roku bramy Wiednia stały się kantorami podatkowymi. Każdy handlarz musiał uiścić stosowny podatek od wwozu żywności na teren miasta, co oczywiście odpowiednio podnosiło ceny detaliczne.

Bardzo popularnym miejscem handlu od 1780 roku był Naschmarkt. Został on podzielony na cztery części: największa przeznaczona była do sprzedaży owoców, mniejsza dla rolników, którzy przywozili z bliższych i dalszych okolic swoje ziemiopłody. Na trzecim oferowano tylko ziemniaki a na czwartym warzywa i słomę. Sprzedaż była dozwolona przez cały dzień.

I tak ludzie sobie handlowali korzystając z dobrodziejstw w ...

ewa-rembikowska
8 listopada 2020 18:18

13     1679    15

 Poprzednia  Strona 4 na 11.    Następna