-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Co by tu jeszcze? dla naszego dobra oczywiście...

Właśnie rzucił mi się w oczy artykuł, że rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje wszystkich użytkowników, również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Użytkownik musi się zarejestrować do 31.08.2020. Bez rejestracji ani sprzedawca nie sprzeda, ani użytkownik nie kupi oleju grzewczego. Wszystko dla naszego dobra.


Maria Rutka, dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów, powiedziała, że

Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu olejem opałowym i objęcie go systemem monitorowania, o którym mowa w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. ustawa SENT). Przyjęte rozwiązania zmniejszą też obowiązki administracyjne. Nie będzie już trzeba stosować papierowych oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego do celów opałowych uzyskiwanych przy jego sprzedaży. Do zastosowania obniżonych stawek akcyzy będzie można wykorzystać system elektroniczny i złożyć takie oświadczenie w systemie SENT. https://podatki.gazetaprawna.pl/galerie/1489158,duze-zdjecie,1,olej-opalowy-rejestracja-urzad-skarbowy.html

SENT to jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który został stworzony do rejestrowania i monitorowania przewożonych ładunków wrażliwych, takich jak alkohol, susz tytoniowy, paliwo. Zgłoszeń w systemie zobowiązane są dokonywać podmioty, które uczestniczą w transakcji, czyli dostawca, nabywca i przewoźnik.

Dane zbiera Krajowa Administracja Skarbowa.

Skoro KAS monitoruje przemieszczanie się towarów wrażliwych, to dlaczego nie miałby monitorować przemieszczania się przewoźników

Tak więc dla naszego dobra, Krajowa Administracja Skarbowa przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego odpowiedzialność za pobór opłat za przejazd drogami płatnymi. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r. Zastąpi go nowy, oparty na geolokalizacji.

  • Nowelizacja ustawy przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, która zastąpi obecnie stosowaną technologię DSRC. Pozwoli to na wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych, czy systemów/urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. To zamiast zakupu kosztownych dedykowanych urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru tej opłaty.
  • W sytuacji, gdy korzystający z dróg publicznych nie będzie posiadał takich systemów czy urządzeń służących do pozycjonowania satelitarnego, do uiszczenia opłaty elektronicznej będzie można wykorzystać telefon komórkowy (smartfon) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną, dostarczoną przez KAS.
  • Podobne zastosowanie aplikacji mobilnej instalowanej na telefon komórkowy, jak również systemów wykorzystujących technologie pozycjonowania satelitarnego służących do zarządzania flotami pojazdów przez profesjonalnych przewoźników (zewnętrzne systemy lokalizacyjne tzw. ZSL), ma miejsce w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT, gdzie użytkownikom zagwarantowano możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

https://www.gov.pl/web/kas/pobor-oplaty-elektronicznej-za-przejazd-po-drogach-w-rekach-kas

Czy to już będzie inwigilacja, zbieranie danych wrażliwych? Ależ nie odpowiada MinFin. Dane lokalizacyjne będą przechowywane tylko przez 6 miesięcy. No może wówczas, gdy  powstanie centralny rejestr listów CMR na podobieństwo Centralnego rejestru Faktur, bo wszystko ku temu zmierza. Do 2024 roku wszystkie samochody wykonujące usługi przewozowe będą musiały zostać wyposażone w nowe tachografy, które pozwolą kontrolować, lokalizować i rejestrować, kiedy i gdzie ciężarówka przekroczyła granicę oraz gdzie odbył się załadunek i rozładunek. Co szkodzi, by wprowadzić ustawowy obowiązek wysyłania tych danych do KAS. Z luką VAT trzeba walczyć wszytkimi możliwymi sposobami.

Co prawda dla celów analitycznych Szef KAS będzie mógł wyznaczyć jednostkę sektora finansów(np. Spółkę Aplikacje Krytyczne), lub instytut naukowy do analizy danych, ale o inwigilacji nie ma mowy, co najwyżej analitycy posiłkując się danymi z innych rejestrów znajdujących się w gestii KAS wskażą trendy gospodarcze lokalne, regionalne i krajowe, branżowe i we wszelkich możliwych przekrojach. Co wycisną z tych danych i dla kogo, tego na pewno się nie dowiemy.

A te inne rejestry to:

1/ kasy fiskalne on-line, czy inwentaryzacja na bieżąco

2/ centralny rejestr faktur, czyli jpk i deklaracja vat w jednym

3/ STIR - system teleinformatycznej izby rozliczeniowej, czyli  rejestr operacji na rachunkach bankowych.

Wszystko to dla naszego dobra, aby luka VAT była jak najmniejsza.

No cóż  wobec tak zaawansowanych technologii informatycznych służących do monitorowania procesów gospodarczych i finansowych dziwne jest a może nie dziwne, że do tej pory nie udało się  wprowadzić systemowej opieki paliatywnej nad staruszkami wypuszczanymi ze szpitala. Takiego automatu, że  szpital wypisując pacjenta powiadamia pracownika socjalnego a ten uruchamia długoterminową pomoc pielęgniarską, fizjoterapeutę, ewentualnie lekarza. Na to nie ma ani woli, ani pieniędzy. 

 



tagi: krajowa administracja skarbowa  technologie informatyczne  pobór e-myta  rejestr pieców do opalania olejem 

ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 16:20
97     3840    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ainolatak @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 17:01

...bo staruszki luki w budżecie nie zapełnią, tym bardziej zawartością swoich kieszeni

a sakiewka i wyłączna dycyzyjność do kogo trafi z niej grosik, jest przecież sprawą wagi "państwowej" biorokracji  

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ainolatak 26 sierpnia 2020 17:01
26 sierpnia 2020 17:04

Tak to wygląda, że urzędnicy kasę zbierają, aby utrzymać przed wszystkim siebie a resztę trzymać za szelki.

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 17:18

"jak również systemów wykorzystujących technologie pozycjonowania satelitarnego służących do zarządzania flotami pojazdów przez profesjonalnych przewoźników"  -  oj, już nie profesjonalnych, ale wszystkich.  Bo plany kontroli za przejazd drogami ewoulują szybko i pączkują nowymi pomysłami. Wszystko dla naszego dobra.

Najnowszy europomysł, to obowiązek wyposażenia wszystkich pojazdów mechanicznych w nadajniki GPS, system będzie automatycznie naliczał mandaty karne za przekroczenie prędkości na danym odcinku drogi.

Stąd już chyba blisko do jednoczesnego naliczania punktów karnych i automatycznego odebrania pozwolenia na prowadzenie pojazdów w systemie ewidencji. Popuszczając nieco wodzy fantazji - dlaczego by nie powodować automatycznego umieruchomienia samochodu po zebraniu adekwatnej puli punktów karnych lub... braku środków na mandaty karne na koncie kierowcy.  Unieruchomienie auta  odbywałoby się oczywiście w bezpieczny sposób, system - a jakże - dopilnuje tego.

Dla innowacyjnych i twórczych euroaktywistów otworzyło się olbrzymie pole do popisywania się. Bo przecież te satelity latają i się nudzą. Nie może tak być...

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Maginiu 26 sierpnia 2020 17:18
26 sierpnia 2020 17:22

Dziękuję, faktycznie ku temu system zmierza. Postęp techniczny, który miał przyczynić się do dobrobytu obywateli przyczynia się póki co do ich ubezwłasnowolnienia przez urzędników. Wszystko dla naszego dobra. Coraz więcej mamy pastuchów elektronicznych tfu... fiskalnych.

zaloguj się by móc komentować


smieciu @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 19:24

Co by tu jeszcze? O... dużo jest możliwości.

Naprawdę fascynujące jest że takiego biurokratycznego zamordyzmu nie było nigdy za PRL ale ludziom ciągle się wydaje że żyjemy w jakimś wolnym kraju z jakimś rządem. Niestety właśnie to jest przerażające gdyż oznacza to że można ciągle jeszcze i jeszcze i jeszcze bo przecież nie ma problemu. Jedyne co się liczy to PO i reszta błaznów mające te swoje żałosne występy w mediach. Milion nowym biurokratycznych przepisów nikogo nie rusza. Niesamowita ja jest łatwość z jaką w Polsce aplikuje się ten syf. Mam na myśli ten brak myśli krytycznej, jakiegoś odzewu. Czegokolwiek.

Na naszych oczach UE & Company za pomocą lokalnego gubernatora koloni Marowieckiego zaprowadzają neokomunistyczny neofeudalizm. I co? Nic. Przecież to jest ok. Czy jest jakaś rzecz, którą rząd robi źle? Podlega krytyce? Ja bym tą ciszę jeszcze rozumiał gdyby nie to że masa ludzi tak się brzydzi PRLem, komunizmem, trockizmem itd. wciąż pisząc jakie to zło spotkało Polskę podczas gdy z uśmiechem na ustach czeka na nowy bardziej zamordystyczny system absolutnej biurokracji.

Tworzony przez dokładnie ten sam krąg sponsorów co 100 lat temu Lenina lub Piłsudskiego.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @smieciu 26 sierpnia 2020 19:24
26 sierpnia 2020 19:39

No to będziemy jeszcze mieć podatek od betonu

https://biznes.interia.pl/podatki/news-oplaty-za-utracona-retencje-miasta-zaplaca-podatek-od-betonu,nId,4692496

Im większy postęp techniczny, tym większy zamordyzm. Ale wyszyscy już chyba się do tego przyzwyczaili, bo to jest zamordyzm oświecony.

zaloguj się by móc komentować

MZ @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 19:39
26 sierpnia 2020 19:46

Znaczy się likwidujemy dachy na domach...a nie lepiej zamieszkać w ziemiankach,Sowiety sie kłaniają.

zaloguj się by móc komentować


smieciu @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 19:39
26 sierpnia 2020 20:10

Dość przewrotne jest też oczywiście to że część tych pomysłów może mieć słuszne podłoże. Mniejsza ilość betonu raczej by mnie ucieszyła. Tylko dlaczego akurat teraz mamy taką modę na ekologię chociaż o różnorakiej degradacji ekologicznej wiadomo od dawien dawna? Być może to stara zasada: stwórz problem a potem go rozwiąż. Znakomicie spisująca się w kreacji zamordyzmu.

Aczkolwiek ja tu widzę jeszcze jeden element. Ten anarchistyczny. Naprawdę tak ludzi pociąga obecna rzeczywistość, w której te wszystkie dobre pomysły, rozwiązania spływają na nas dzięki władzy? O nas myślącej i dbającej? Mnie akurat fascynuje myśl że przeciętny człowiek zwyczajnie nie dopuściłby do powstania tych patologii ale zamiast tego ludzie wolą nieprzeciętnych ludzi, czyli tych znajdujących się u władzy, którzy za nas rozwiążą problem patologii.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @smieciu 26 sierpnia 2020 20:10
26 sierpnia 2020 20:14

Zabetonuj trawnik - zdejmij beton. To jest współczesny odpowiednik keynsowskiego kopania dołów i ich zasypywania. No przecież premier powiedział, że stawia na robotyzację a ludźmi się zajmie, czy coś jakoś tak...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 20:36

Rejestracji podlegają wszystkie piece. Do końca września bodajże. I ankietę trzeba samemu znaleźć i wypełnić. 

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 20:40
26 sierpnia 2020 21:01

Ja nie o tym. Nowy Program Ochrony powietrza nakłada obowiązek rejestracji wszystkich źródeł niskiej emisji. Nasza gmina dała termin na ankietę do końca września. Pewnie inne tak samo. 

zaloguj się by móc komentować

darkforce @smieciu 26 sierpnia 2020 20:10
26 sierpnia 2020 21:30

Najciekawsze jest to że antyekologiczne działania są prowadzone przez rządy poprzez współpracujące z nimi gigantyczne korporacje. Ludzie w swojej masie nie mają na to najmniejszego wpływu. Tymczasem propaganda medialna cały czas wmawia nam że niszczenie środowiska jest dokonywane właśnie przez nas. Jak gdyby nie wiedzieli kto zarządza produkcją i dystrybucją tego całego syfu

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 26 sierpnia 2020 21:01
26 sierpnia 2020 21:30

Pewnie tak, to się dzieje na poziomie samorządów.

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @Pioterrr 26 sierpnia 2020 21:41
26 sierpnia 2020 21:46

ciekawe, ile to będzie kosztować i który szwagier ma wytwórnię...

zaloguj się by móc komentować

smieciu @darkforce 26 sierpnia 2020 21:30
26 sierpnia 2020 21:57

Dokładnie tak. Tak samo jak Szwedzi się uczą że są winni złej sytuacji ludzi o nie białej skórze.

Powiem że troszkę się boję gdy myślę o tym jak rządy zaczynają dbać o ekologię itp. Zwłaszcza jeśli faktycznie tak będzie (a na to częściowo wygląda), realizować znane od dawne ekologiczne propozycje (np. tiry na tory) co uwiarygodni ich poczynania wśród ludzi. Zwłaszcza tych młodszych ale starsi też to łykają. Najgorsza rzecz o jakiej może pomyśleć ktoś kto chciałby obalić obecny System. Niby jak skoro robią dla ciebie dobrze?

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 22:01

Czym się różni system geolokalizacji od listów przewozowych, albo od średniowiecznego prawa drogi, polegającego na nakazaniu kupcom poruszania się po ściśle określonych drogach, przez kolejne punkty poboru myta, pod karami za zboczenie z drogi?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @grudeq 26 sierpnia 2020 22:01
26 sierpnia 2020 22:02

Kiedyś się to nazywało feudalizm a dzisiaj neofeudalizm :P

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 26 sierpnia 2020 22:01
26 sierpnia 2020 22:15

Ciężarówka z towarem musi jechać po drogach płatnych. List przewozowy to dokument, określający nadawcę, towar, odbiorcę i przewoźnika i potwierdzający, że taki transport się odbył.

Ale tak w sumie od średniowiecza to nic się nie zmieniło poza antruażem. Nie wóz z koniem, tylko jakieś Volvo, czy MAN, czy Iveco z Euro5.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 22:15
26 sierpnia 2020 22:19

No to jak się nic nie zmieniło, to czemu to krzyki o inwigilacji i końcu wolności?

Ja wolę jak ciężarówka jedzie po drodze płatnej, niż po gminnej drodze, która nie jest dostosowana do nacisku ciężarówki, a jeszcze jest nieprzyjazna dla ludności. I nie lubię takich przewoźników co to robią "oszczędności" i mówią kierowcom: Nie pchaj się na autostradę.. tu sobie pojedzie przez Kacze Dołki, tam raczej Policja czy Krokodyle nie stoją... a kasą sie podzielimy po połowie. 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @grudeq 26 sierpnia 2020 22:19
26 sierpnia 2020 22:27

Ha ciągle kręcimy się wokół ważnej kwestii filozoficznej.

Ostatnio kumpel mi opowiadał o filmiku z Chin. Polak tam mieszkający wrzuca, jak wielu, takie na youtuba. Oczywiście jednym tematów, który najbardziej ciekawi widzów jest kwestia inwigilacji, słynnego „kredytu socjalnego”. Zadał więc to pytanie paru Chińczykom. I oni odpowiedzili że ten program ma wiele korzyści. Np. ktoś nie sprząta kupy po psie albo robi głośne imprezy z panienkami. Kiedyś trzeba było do takiego gościa latać, upominać albo wręcz wzywać milicję a teraz? Nie trzeba. Dzieje się samo.

Oczywiście nie wiem na ile szczere były te wypowiedzi ;)

Ale mamy tą samą ideę: rząd robi ci dobrze. Wreszcie! No nie?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 26 sierpnia 2020 22:19
26 sierpnia 2020 22:31

Tylko po co zbierać informacje o tym do jednego worka pod nazwą KAS.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @smieciu 26 sierpnia 2020 22:27
26 sierpnia 2020 22:32

Rząd jest od Rządzenia, a nie od robie każdemu dobrze. Gdy każdy troszczy się o siebie to każdy jest najedzony. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 22:32

robie - robienia. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 22:31
26 sierpnia 2020 22:35

Czyli nie mamy już sporu co do tego, że Państwo może zbierać takie informacje?

Spór jest tylko w tym czy ma to robić KAS czy inna agencja/urząd?

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @grudeq 26 sierpnia 2020 22:32
26 sierpnia 2020 22:37

Choć pewnie nie taka była intencja to wyszło ciekawie :)

Rząd nie jest od robienia tobie dobrze, od tego jesteś ty. Ale ... cóż rząd musi być :)

Powiem wam że ciekawe czasy nadchodzą... Trochę mnie jednak męczy że będę musiał w tym uczestniczyć. Choć zawsze marzyłem by zobaczyć finałowy akord absurdu. Trudno. Chciałem więc będę mieć.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 26 sierpnia 2020 22:35
26 sierpnia 2020 22:46

Główny Inspektor Transportu Drogowego nie zbierał takich informacji, które chce zbierać KAS.

Samochód przejeżdżał bramownicę i pyk naliczało opłatę.

Teraz będzie śledzenie pojazdu. Taka drobna różnica. Bramownice pójdą na złom. 

Swoją drogą ciekawe, czy rozwiążą urząd GITD?

zaloguj się by móc komentować

klon @grudeq 26 sierpnia 2020 22:35
26 sierpnia 2020 23:00

Ja mam jednak "awersję" do wszechobecności państwa w jego najmniej lubianej postaci: poborcy podatkowego. :D

Lata 2010-2014 w słonecznej Italii nie były katastrofą na włoskiego ludu ze względu na mafię i szarą strefę. Możliwy był obrót towarem i usługami pomimo kryzysowej sytuacji budżetowej. Ponadto "pomoc" Makreli /Berlina/skończyła się li tylko zmianą rządu. :D A Berlin tak bardzo chciał móc pomóc, tak jak zrobił to w Grecji. 

"Permanentna inwigilacja", o której wspomina autorka, grozi - choć nie mam pewności- maksymalnym uzależniem jednostki od aparaty władzy. A nie mamy obecnie Kościoła u którego można prosić o wsparcie w walce z "despotycznym władcą". :D

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 22:46
26 sierpnia 2020 23:01

Ale śledzenie pojazdu i tak jest za pomocą listów przewozowych albo tarczek. Jest to żmudne ale jestem w stanie ustalić gdzie dany pojazd był. Celem nie jest ustalenie czy pan Janek  - kierowca zatrzymał się na kolorach, ale sprawdzenie czy jak do kraju wjechała cysterna oleju opałowego z akcyza ok 3% to trafi ta cysterna do kotłowni a nie że znajdzie się na stacji paliw w sprzedaży.

Gitd myślę że zostawia jako policję drogowa ds ciężarówek.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @klon 26 sierpnia 2020 23:00
26 sierpnia 2020 23:16

W kwestiach transportu drogowego jednostka - przedsiębiorca transportowy zawsze był uzależniony od aparatu władzy. Ja w tych ruchach nie widzę żadnego szatańskiego planu czy walki dobra ze złem w której po stronie kierowców winien stanąć kościół. Po prostu państwo pilnuje interesu fiskalnego oraz mojego aby mi pod blokiem nie jeździły Tiry..bo skrót i można coś zaoszczędzić...a na fakturze wpiszemy kilometry z mapy, bez skrótu.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 26 sierpnia 2020 21:46
26 sierpnia 2020 23:21

Dokladnie...

...  kolejny  "rzadowy"  przyklad  rozpie*****nia  naszych  pieniedzy,  podobnie  jak  Morawieckiego  "pomoc"  dla  merdiow  na  Bialorusi.

Kto  ich  o  to  prosi  ?!?!?!

zaloguj się by móc komentować

klon @grudeq 26 sierpnia 2020 23:16
26 sierpnia 2020 23:27

I ja to rozumiem. Też nie mam życzenia oglądać konwoju pod swym oknem. Ale to są technikalia konkretnego problemu. 

Może nadinterpretacją z mojej strony było odczytanie treści notki w sposób jak wcześniej opisałem? 

Co by nie pisać. problem  przeniesienia na władzę centralną zakresu odpowiedzialności za własne działania jest wciąż aktualny. A może nawet staje się aktualniejszy- Jeśli można tak napisać. 

zaloguj się by móc komentować

klon @Paris 26 sierpnia 2020 23:21
26 sierpnia 2020 23:33

>>>Kto  ich  o  to  prosi  ?!?!?!<<<

City? 

 

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @klon 26 sierpnia 2020 23:27
27 sierpnia 2020 00:02

Dzięki!

Tak swoją drogą to mamy klasykę. Czyli patologię :) Dlaczego kierowcy jadą tędy i owędy? Bo chcą oszczędzić, śpieszy im się itp. Ale gdyby nie musieli oszczędzać, nie musieli się śpieszyć to pewnie jechaliby tak jak ktoś ZALECA. Jaka na to rada państwa? Złupić ich by musieli oszczędzać i się śpieszyć.  Albo wyobraźmy sobie coś innego: kasę, którą ładuJe się w te systemy daje się na bramkach kierowcom... Jeszcze ciekawsze byłoby gdyby w ogóle nie musieli jechać... Bo ich towar ciągnęłaby lokomotywa, której trudno zbaczać na lokalne drogi...

To tak jak z VATem. Śledźmy każdą transakcję bo może ktoś oszukuje. Ale jak nie oszukiwać w przypadku tak absurdalnego podatku? Przecież patologia i kombinatoryka jest weń genetycznie wpisana! Czy nie lepiej po prostu go zlikwidować? Przecież obecna forma VAT generuje kosmiczne koszty. Każdy musi mieć swojego księgowego. On oprogramowanie. Skarbówka swoje. Oraz pracowników od niego. Informatycy. Prawnicy. Sekretarki. Kolejne systemy,  kreacje prawa, wyjątki, reguły, decyzje, wytyczne, papier drukarnie i cholera wie co jeszcze. PRL nie miał VATu (czyżby padł z tego powodu?).  Fascynujące jest że kiedy nie było VATu nie przeszkadzało to nikomu w prężnym rozwoju gospodarczym. Może na tym polegał problem?

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 26 sierpnia 2020 23:01
27 sierpnia 2020 08:21

Proszę pana, rozumiem, że jest pan uczulony na TIRy, ale notka nie jest o tym jak technicznie, zrobić, by nie jeździły panu pod domem.

Być może zrobiłam to nieudolnie, ale chciałam pokazać, że idą coraz większe środki na rozbudowę funkcji fiskalnej państwa, które uważa, że nie może dobrze rządzić, o ile nie wie o każdej sprzedaży nawet tej za 20 groszy, o każdym ruchu pieniądza, o każdym przejechanym kilometrze z towarem, z drugiej strony to samo państwo, które twierdzi, że z troską wielką pochyla się nad problemami seniorów, nie jest w stanie zorganizować jakiejkolwiek dla nich sensownej pomocy i opieki na koniec ich życia. Bo szkoda na to pieniędzy. Jednocześnie kształci w medycznych studiach zawodowych opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, pielęgniarki, które po ukończeniu szkół jadą za naszą zachodnią granicę, by tam w Niemczech opiekować się staruszkami, dla których tamtejsze państwo jednak potrafiło zorganizować sprawną opiekę, nie zaniedbując jednakże funkcji fiskalnej.

Nie wiem, czy pan wie, ale do tak zwanej długoterminowej opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu pacjenta  stoi kolejka leżących staruszków i ich rodzin i wszyscy się modlą, aby ten kto ma tę opiekę jak najszybciej zszedł z tego świata a potem następuje selekcja, bo pielęgniarka może wziąść tylko jednego. 

Teraz dotyczy to głównie wyżu demograficznego urodzonego po I wojnie światowej, czyli 90 latków. A potrzeba niewiele, pomocy przy higienie i zmianie pościeli, opatrzenia odleżyn, jeśli są, oraz likwidacji bolesnych przykurczów  przez masaż a nie paracetamol. A także spojrzenia od czasu do czasu, jaki staruszek ma poziom cukru, sodu i potasu.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @smieciu 27 sierpnia 2020 00:02
27 sierpnia 2020 08:23

Słusznie, ale jak mówił klasyk, najlepiej zarabia się na bramkach. Przecież wszystkie afery VAT mają swoje umocowanie w urzędach, które oficjalnie walczą z luką VAT.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 08:21
27 sierpnia 2020 09:24

Grudeq nie rozumie, że to co opisuje, ten system ze średniowiecza to komuna właśnie, czyli wymuszenie jakiego miasto, albo miasta dopuściły się na władcy. I teraz dzisiaj zamiast miast mamy organizacje finansowe o zasięgu globalnym. Które z nich dokonują wymuszeń na Morawieckim? I w jakim celu? Na co zostaną przeznaczone wymuszone pieniądze?

zaloguj się by móc komentować

tadman @ewa-rembikowska
27 sierpnia 2020 09:25

Na pochyłe drzewo to i koza skacze, a mafia i tak hula i podatków nie płaci.

Kupilistarą stacją benzynową i uruchomili produkcję oleju napędowego z oleju opałowego. Usuwali barwnik i dodatki przez traktowanie oleju opałowego stężonym kwasem siarkowym i ziemią okrzemkową a zobojętniałi wapnem. Zanim ich nakryto to zastawili teren byłej stacji hobokami z odpadami, zanieczyszczyli glebę, bo część oleju i płynnych odpadów wsiąknęła w glebę. Jak długo to trwało i kto przymykał oczy to trudno powiedzieć.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @tadman 27 sierpnia 2020 09:25
27 sierpnia 2020 09:52

Właśnie o to chodzi, że przy przekrętach zawsze pojawia się jakiś urzędnik, który ma oczy mocno zamknięte. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski 27 sierpnia 2020 09:24
27 sierpnia 2020 09:56

Na doskonalenie systemu wymuszania. Fiskalne perpetum mobile że strugami do City. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 27 sierpnia 2020 09:24
27 sierpnia 2020 10:44

Gdańsk i stolica. Nie lubię nie doceniać adwersaża, dlatego zakładam, że zainwestują je w bank. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Magazynier 27 sierpnia 2020 10:44
27 sierpnia 2020 10:52

Ale Morawiecki nie byl bankierem, ale wyłącznie bankowcem, czyli najemnym urzędnikiem do pilnowania kasy dla bankiera.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 09:56
27 sierpnia 2020 10:53

W gorszym przypadku, jak im coś nie wyjdzie, w park dinozaurów: Kaczorozaury, Pisozaury, Katolozaury itd. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 08:21
27 sierpnia 2020 13:05

Oczywiscie,  ze...

... pan  grudeq  tego  nie wie...  ale  jest  nadzieja,  ze  sie  dowie  i  odczuje  na wlasnej  skorze  i  to  niebawem...  moze  trafi  na  jego  rodzine...  nie  dzis  to  jutro  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 08:23
27 sierpnia 2020 13:11

Tak,  walczo...

...  a  ten  stary  knur  Modzelewski  pewnie  dalej  "doradza"...  z  tego  on  zyl  i  zyje,  i  to  doskonale... 

...  i  wlos  mu  z  glowy  nie  spadl  za  to  "doradztwo",  jeszcze  "zapraszane"  jest  TOTO  do  telewizorow,  gdzie  taka  sama  zlodziejska  swolocz  robi  mu  jeszcze  dobrze,  kosztem  calego  narodu   !!!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Paris 27 sierpnia 2020 13:05
27 sierpnia 2020 13:21

Bo to jednak trzeba patrzeć na zagadnienie bardziej kompleksowo. Mnie te piece wczoraj dobiły.

Stawka akcyzy na olej napędowy wynosi obecnie 1171,00 zł/1000 litrów, natomiast na olej opałowy ustalono obniżoną stawkę w wysokości 232,00 zł/1000 litrów.

Przecież zamiast tworzyć kolejny aparat kontroli, kolejnych urzedników, kolejne oprogramowanie, to można by wyrównać stawki na oba oleje i ustanowić na 300, czy 400 zł i nie byłoby wówczas problemu z przerabianiem opału na napęd.

zaloguj się by móc komentować

valser @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 13:21
27 sierpnia 2020 13:27

No, ale wtedy opalowego nie ma sensu pociskac na lewo po stacjach paliwowych. Te stawki beda dalej z pieciokrotna roznica, bo towarzysze pilnuja swojego interesu.

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 08:21
27 sierpnia 2020 13:34

Proszę Pani,

I.domaga się Pani od Państwa aby objęło ono staruszków długoterminową opieką lekarską świadczoną w domu pacjenta,

II. dostrzega Pani, że takie zadanie kosztuje (nakłady osobowe, finansowe) etc.

Mimo to dochodzi Pani do wniosku, że rozszerzenie funkcji fiskalnej Państwa  o wiedzę o każdej transakcji 20 groszowej i śledzeniu transportu drogowego jest niezrozumiałe i uderza w wolności jednostki.

Mnie coś tu w takim rozumowaniu nie styka. 

Dodam jeszcze, że wychodzę z założenie, że gdyby za Cesarzy Rzymskich można było śledzić karawany za pomocą narzędzi informatycznych, to Cesarze z takich rozwiazań korzystaliby, a mądrzy ludzie mówiliby, że to jest inwigilacja i że za Republiki to byłoby nie do pomyślenia. 

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @gabriel-maciejewski 27 sierpnia 2020 09:24
27 sierpnia 2020 13:37

A jeżeli wymuszone pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę paliatywną, to uznajemy że to wymuszenie było OK?

Bo nawet nie spieram się co do tego, że każdy podatek jest wymuszeniem. O dziwo zgadzam się także z tym, że miasto wymuszało pewne rzeczy na władcy. 

Skoro zamiast miast mamy organizacje finansowe o zasiegu globalnym, to znaczy, że używamy tylko innej nazwy dla tego samego zjawiska. Szkoda, że nie rozumiesz tego czym jest brzytwa Ockhama. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 13:21
27 sierpnia 2020 13:40

Dostrzega Pani, że czym innym jest olej napędowy do napędzania cieżarówek, przynoszących zysk, a czym innym olej opałowy do ogrzewania domów? 

I ewentualnie wyrównanie akcyzy na olej opałowy w górę do oleju napędowego musiałoby skutkować dopłatami Skarbu Państwa do ogrzewania na to paliwo aby ludzie nie marzli, których nie da się podłączć do ogrzewania z elektrociepłowni czy gazowego? 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 27 sierpnia 2020 13:34
27 sierpnia 2020 14:42

Wie Pan co ja na razie widzę, że pieniądze z uszczelnienia podatków idą na kolejne programy uszczelnienia podatków. Natomiast  nie widzę nawet próby podjęcia tematu kompleksowej opieki domowej nad staruszkami i jakiejś próby koordynacji różnych służb medycznych i socjalnych nawet za pomocą zwykłego telefonu, czy maila.

Ostatnie posiedzenie Komisji Senioralnej Sejmu odbyło się we wrześniu 2019 roku.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 27 sierpnia 2020 13:40
27 sierpnia 2020 14:50

Rząd niemiecki właśnie obniżył stawki VAT. Ciekawe, dlaczego tak nieodpowiedzialnie postępują?

zaloguj się by móc komentować

klon @grudeq 27 sierpnia 2020 13:34
27 sierpnia 2020 15:11

Wtrącę się po raz kolejny, gdyż mnie zastanawia u Pana brak spojrzenia w ujęciu "kto dla kogo" w ukladzie obywatel-państwo.

Mam nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością, że działania władzy są podyktowane dobrem mniej lub bardziej niejawnych organizacji zwanych przez Gospodarza portalu gangami.
Propagandowo działania władz sprzedawane są jako dobro dla ludu, gdy w rzeczywistości jest to przy okazji, czyli tyle, ile "skapnie z pańskiego stołu" / tu: usunięcie tir_ów spod Pana okien/. 

Notkę Pani Ewy odbieram jako niezadowolenie z lekceważącej obywateli postawy rządu, i mnie "nie styka" że ktoś może widziec to inaczej. 

 

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @smieciu 26 sierpnia 2020 22:37
27 sierpnia 2020 15:12

"Ale ... cóż rząd musi być :)"

A jakby nie było rządu to kto by rzadził?

Mafia.

To na kogo głosujemy?  Na rząd czy na mafię.

Można powiedzieć, że nie ma różnicy.

Ale ja już jednak wolę głosować na rząd.

I po co tyle dyskusji?

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 14:42
27 sierpnia 2020 15:40

Z samego podjęcia tematu raczej nic nie będzie, bo problem jest znany a jego rozwiązanie polega:

1) zwiększeniu wpływów do budżetu

2) przypomnieniu że obowiazęk alimentacyjny obciążą rodzinę i nie tylko w kierunku rodzice płacą alimenty na dzieci, ale także dzieci płacą alimenty dla rodziców,

3) wystąpieniu z UE albo odejsciu od zasady wolności przepływu osób, aby zatrzymać w Polsce pielęgniarki.

Zdaje się, że w Komisji Senioralnej zasiada Poseł Szczerba. Jak dla mnie nie jest to rękojmia, że prace tej komisji wyjdą dalej poza koncepcję zorganizowania wesołego happeningu dla seniorów. To o czym tu jeszcze dyskutować? 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 14:50
27 sierpnia 2020 15:43

To podchodzi trochę pod faul w dyskusji. Bo nie dyskutowaliśmy o wysokości stawek podatkowych, ale o tym, że inna jest stawka podatkowa na olej napędowy a inna na olej opałowy, no i zdaje się, że Pani takie zróżnicowanie stawek nie odpowiada i uważa Pani je za błąd Rządu. Ja uważam przeciwnie. Natomiast nie chce prowadzić teraz sporu co do wysokości stawek. Co do mojej znajomości gospodarki to wiem, że różne motywy przemawiają za obniżeniem albo podwyższeniem stawek podatkowych i różne są cele z tym związane. Ale to już zupełnie temat do innej dyskusji

zaloguj się by móc komentować

grudeq @klon 27 sierpnia 2020 15:11
27 sierpnia 2020 15:52

Czy mogę uważać, że układ obywatel - państwo jest błędny. Zakłada on bowiem, że Państwo z natury jest wrogiem obywatela. To jest aż wręcz sprzeczne logiczne, bo obywatele tworzą Państwo i stają sie obywatelami z chwilą powołania Państwa. Oczywiście rozumiem, że jak nie ma Państwa to nie ma obywateli i można wszystko, ale to jest zdaje się stan pierwotny i te wolności związane z brakiem państwa mogą szybko i tragicznie skończyć sie gdy pojawi się ktoś silniejszy i powie, a to teraz będzie moje i wypad.

Nie uważam też, że gdy jakiś obywatel obejmuje jakikolwiek urząd, to zupełnie zapomina o sobie - obywatelu i robi wszystko w interesie państwa, przy założeniu, że państwo robi wszystko aby obywatelowi życie utrudnić. 

Jest dla mnie niezrozumiałe zarówno lekceważenie obywateli przez Państwo jak i lekceważenie Państwa przez obywateli. Ja notatkę Pani Ewy rozumiem jako lekceważenie Państwa, wychodzące z założenia, że ja wiem lepiej a Państwo to niech się zajmie opieką socjalną. 

Wreszcie nie uważam, aby Gangi były motorem Powstania Państwa. bo to by znaczyło, że Państwo jest wytworem zła - a zdaje się, że doktryna rzymskokatolicka dopuszcza istnienie Państwa a nawet mówi o tym, żę Państwu należy się podporządkowywać  - co cesarskie Cesarzowi, co Boskie Bogu. Zatem Państwo nie jest emanacją Gangów. Natomiast to nie oznacza, że Gangi nie próbują wykorzystać polityki Państwa dla realizacji swoich celów -  i tu zawsze będzie pole konfliktu oraz współpracy między państwem a gangami. 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioterrr 26 sierpnia 2020 21:41
27 sierpnia 2020 16:01

"Oj tam... Proszę nie malkontencić.

https://www.dziennikwschodni.pl/kraj-swiat/maszt-i-flaga-polski-w-kazdej-gminie-nowy-rzadowy-program-pod-bialo-czerwona,n,1000272979.html"

 

A te laweczki niepodleglosci czyli polskie swiatynie dumania - think tanki to jeszcze sa, czy juz usuniete?

zaloguj się by móc komentować

MZ @tadman 27 sierpnia 2020 09:25
27 sierpnia 2020 16:21

Przed laty przyjaciel,który zarządzał  nieczynną gorzelnią chciał ją kupić,jednak wykupił ją jakiś nieznany dla mnie podmiot.Gorzelnia przez lata niszczała i pozornie nie była aktywna biznesowo.Jak pytałem,to reakcja przyjaciela była bardzo nerwowa taka jak,"co ciebie to obchodzi,ja mam rodzinę ty też masz,nigdy mnie nie pytaj"... itp,nic nie rozumiałem  do czasu.Paliwa i alkohnol to duże pieniądze,ale należy mieć zaplecze takie jak st.paliw lub gorzelnia.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 27 sierpnia 2020 15:52
27 sierpnia 2020 17:50

Ja notatkę Pani Ewy rozumiem jako lekceważenie Państwa, wychodzące z założenia, że ja wiem lepiej a Państwo to niech się zajmie opieką socjalną.

Źle pan rozumie. Skoro państwo pełni róźne funkcje: zewnętrzną, wewnętrzną, fiskalną, społeczną, itd., to jak chce być poważne, to niech do każdej podchodzi poważnie a nie tylko do jednej, wybranej.

Ja akurat od 6 lat mam nieprzyjemność doświadczać na własnej skórze powagi państwa w zakresie opieki zdrowotnej nad seniorami. I wcale nie chcę, aby państwo mnie w zastępowało, tylko aby mi ciut pomogło w tych zakresach, w których nie mam stosownego wykształcenia, nie odsyłając za każdym razem na drzewo. Bo składkę zdrowotną państwo pobiera normalnie, choć ja na przykład ściągam teraz fizjoterapeutę z odległości 100 km od miejsca mojego zamieszkania i muszę mu odpowiednio zapłacić. Żaden z fizjoterapeutów działających bliżej nie miał ochoty na wizyty domowe (a może im nie wolno - nie wiem). Lekarz POZ w ramach teleporady (za którą otrzymał pieniądze z NFZ)  zalecił paracetamol na przykurcze mięśni, co jest idiotyzmem, bo tu potrzebny jest odpowiedni masaż.

Proszę spróbować załatwić fizjoterapeutę na wizyty domowe w ramach NFZ. Proszę mi powiedzieć, dlaczego szpital wypuszczający leżącego seniora nie wypisuje od razu zlecenia na długoterminową opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną, choć taką zaleca w wypisie? a jak nie może, to dlaczego nie informuje o takiej możliwości opiekuna?

zaloguj się by móc komentować

Paris @klon 26 sierpnia 2020 23:33
27 sierpnia 2020 19:32

Z  cala  pewnoscia  wladza  TAJNA  !!!

Ale  ONI  doskonale  wiedzo  kto-zacz,  ten  "proszacy".

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 09:56
27 sierpnia 2020 19:44

Kolega  "naszego"  bankstera...

... Koscinski  mu  pomoze,  a  drugi  Kurski  zrobi  odpowiednia  SCIEME  w  kurwizorze...

...  Vincent  z  Bydgoszczu  juz  czeka  coby  im  "pomoc"  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 13:21
27 sierpnia 2020 19:51

Ale  to  wlasnie o to chodzi...

...  aby  dalej  krecic  lody...  to  gimbaza nawet  wie -  za przeproszeniem gimbazy.  To  co  jest  odstwaiane  teraz  przez  "naszego"  BANKSTERA  i  "nasz"  ZONT  to  jest  KRYMINAL...  i  CELA+  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 13:21
27 sierpnia 2020 19:56

To  jest  ten  sam  KANT...

...  co  przy  leczeniu  "zarazonych  koronaswirusem"...  na  jednego  "chorego"  NFZ  placi  ponad  1200 zeta,  a  na  drugiego  chorego  TYLKO  300  zeta...

...  wiec  "leczy  sie"  tylko  "zeswirusowanych",  a nas,  narod  LECZY  SIE  WYLACZNIE  Z  KASY  !!!

W  takim  bandyckim  i  zlodziejskim  "panstwie"  nawet  Salomon  nie  nastarczy. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 17:50
28 sierpnia 2020 09:30

To jest akurat skutek wieloletniego (i przez społeczeństwo w sumie oczekiwanego i popieranego) wycofywania się państwa ze sfery opieki zdrowotnej. Jak już przesunięto do "prywaty" praktycznie wszystko co się tam bez grubego naruszania konstytucji przesunąć dało, "nagle" się okazało, że to wszystko jakoś słabo działa, za to dużo więcej kosztuje. Strasznie dziwne...

Obowiązkowe składki na opiekę zdrowotną są u nas realnie śmiesznie niskie, finansowanie publiczne jedno z najniższych w EU, organizacja kuleje, personelu brakuje. Za to systematycznie od lat rośnie udział finansowania prywatnego w opiece zdrowotnej. A będzie tylko gorzej w najbliższym czasie, zaś obecny trend (podpatrzony w sumie w USA): "więcej płacić, więcej karać" tylko sytuację pogorszy. Ale jakoś zatraciłem nadzieję, że ludzie to kiedykolwiek zrozumieją.

Niestety realia są takie, że generalnie w służbach publicznych albo decydujący głos ma państwo, albo nie działają. Stąd np. wysoka średnia śmiertelność COVID w USA - bo tam wprawdzie jest najdroższa na świecie opieka zdrowotna, ale nie ma systemu publicznej opieki zdrowotnej. W takim systemie ci, których stać są leczeni na wysokim poziomie, a ci, których nie stać źle albo wcale. Ogólne wyniki są wówczas gorsze niż w krajach, gdzie dominuje sensownie zorganizowany i finansowany sektor publiczny, za to koszty wyższe.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @ewa-rembikowska 27 sierpnia 2020 10:52
28 sierpnia 2020 09:56

Ale to nie Morawiecki inkasuje te zyski. Inkasują je "wolne miasta", komuny i ich kompanie. 

Morawiecki tak jak JK i PAD łączą potrzebę budżetu dla swojej formacji z koniecznością współpracy z korporacjami. Z nich przecież teoretycznie ściągną największy podatek. Próbują ukręcić jakiegoś bata na komuny i ich mafie paliwowe, ale one też mają dobrych prawników i potrafią się wymsknąć. Korporacje zaś chętnie współpracują z "wolnymi rodnikami", winowat, z komunami. 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Grzeralts 28 sierpnia 2020 09:30
28 sierpnia 2020 10:03

To jest akurat skutek wieloletniego (i przez społeczeństwo w sumie oczekiwanego i popieranego) wycofywania się państwa ze sfery opieki zdrowotnej.

Czy jest jakaś trudniejsza działaka w której Państwo, Rząd bierze coś na siebie? Odejmijmy parę programów socjalnych, których istnienie jest konieczne ze względu na nieudoloność (niechęć, niemożliwość, nie panowanie nad dystuacją) państwa by stworzyć warunki zrównoważonego rozwoju i co zostaje? Po co u licha rząd?

Służba zdrowia państwowa jest pozorem dla mas, każdy kto się z nią zetknął wie że lepiej chyba już leczyć się samemu. Na czym niby zwykły człowiek ma polegać jeśli chodzi o państwo? Czy może polegać na policji? Sądach? Urzędach? Wszędzie jest traktowany jako petent, z którego należy zerżnąć pieniądze i minimalnym wysiłkiem spławić.

Prawda jest taka że obywatel Polski zużywa masę energii, czasu i pieniędzy na walkę czy też lawirowanie wśród wrogich mu państwowych obowiązków, nakazów, systemów wykreowanych przez państwo. Gdzie jedynym sensownym działanem staje się NIEPOLEGANIE na proponowanych przez państwo rozwiązaniach. I zwrócenie się do struktur prywatnych czyli tych samodzielnie wytworznych przez ludzi. Służba zdrowia - typowy przykład.

Niesamowite jest że państwo kreuje jakieś kosmiczne ilości prawa, zasad, ograniczeń, biurokratycznych struktur w których obywatel jest coraz mniejszy i mniej znaczący, zależny od abstrakcyjnych biurokratów czy prawników  ale jednocześnie posłusznie idzie, głosuje na tych, którzy nałożą na niego kolejne jażma sprawią że jeszcze więcej czasu poświęci na miotanie się wśród zwałów prawa i biurokracji.

Już kiedyś pisałem.

Jeśli wyobrazimy sobie Rząd czy Państwo jako jakiś realny byt, z osobowością (tak jak kiedyś Grecy personikowali np. siły natury) to naturalne jest że będzie on dążyć by być silniejszym, ważniejszym. Do czego zasadniczo dąży każdy człowiek. Lepiej przecież mieć możliwość dyktowania warunków, własnych warunków niż działać w narzuconych. Dla takiego spersonifikowanego Państwa obywatel jest wrogiem gdyż tylko on może ograniczyć rozrost możliwości Państwa. Zatem Państwo/Rząd powinien ograniczać prawa obywateli, zmniejszać ich wpływ na cokolwiek, zwłaszcza na działanie Rządu.

Wszystko co obserwujemy można w sumie sprowadzić do tej prostej logiki. Tym łatwiej że przecież ktoś (jak mówił sam Morawiecki) posiada nasze państwo, więc tym łatwiej je spersonifikować.

Prawda jest prosta i naturalna. Ludzie czy System(Państwo)? Ludzie czy Prawo? Podporządkowujemy się, dając szansę i naturalną logiczną możliwosć rozrostu się tamtych struktur, dążących do własnej siły i kreacji reguł? Czy też, do czego i tak jesteśmy zmuszeni, polegamy na sobie? Na naszych kontaktach? Naszych przyjaciołach? Naszym kręgu znajomych, społeczeństwie w którym żyjemy, na własnych możliwościach wywierania wpływu na to społeczeństwo. Na naszych własnych nieograniczonych przez obce struktury możliwościach.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @smieciu 28 sierpnia 2020 10:03
28 sierpnia 2020 10:16

Dodatam też o czym lubię przypominać, że ludzie boją się anarachii, w której sami by dyktowali reguły a nie boją się że już obecnie żyją w anarchii w której nie mają na nic wpływu. Urzędnik, sędzia, jakieś inne ważne persony w stosunku do mało ważnych, bardzo często pozostają poza prawem, działając według swojego widzimisię. Oni mają prawo do stania ponad prawem, działania na anarchistyczną modłę. Podczas gdy lud posłusznie się temu podporządkowuje. Odbiera sobie narzędzie dające najwięcej wolności: anarchię.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 28 sierpnia 2020 09:30
28 sierpnia 2020 10:17

Podobno najlepiej, czy najsensowniej (usługa/koszty)  zorganizowana jest opieka zdrowotna w Singapurze. Ale czy to prawda?

Czy Pan wie jak rozliczane są Niepubliczne POZ, które mają podpisane umowy z NFZ? czy dostają ryczałt za zapisane dusze a osobno za zrealizowane porady, czy jakoś inaczej to wygląda?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Magazynier 28 sierpnia 2020 09:56
28 sierpnia 2020 10:18

Prawo i rozwiązania tworzy się pod lobbystów.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 10:17
28 sierpnia 2020 10:23

Singapur nie nadaje się do porównywania z EU, z wielu względów, przede wszystkim z racji liczności, zamożności i struktury populacji. Oni po prostu outsourcingują biedę. Z krajów porównywalnych fajnie jest to zorganizowane w Izrealu, a najlepszą w okolicy opiekę zdrowotną mają Niemcy (ale wielokrotnie droższą niż u nas). Ciekawy system mają też Duńczycy.

Co do ZOZów to zależy to od rodzaju świadczenia. POZy mają generalnie stawki kapitacyjne, ale z definicji POZ nie obejmuje specjalistyki. Akurat stawki za świadczenia z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji są w większości takie, że nikt tego na NFZ robić nie chce, jeśli nie musi (z pewnymi wyjątkami). 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @smieciu 28 sierpnia 2020 10:03
28 sierpnia 2020 10:24

Tyle, że tu akurat ludzie wręcz wymusili (przesadzam nieco) wycofanie się państwa. A teraz przyjmują pozę "żaba zdziwiona".

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 10:17
28 sierpnia 2020 10:59

Małe Państwo - Miasto. Brak górnictwa oraz przemysłu ciężkiego - odpada konieczność utrzymywania Szpitala dla poparzeń górniczych czy chorób zwiazanych z pylicą.

Wysoka gęśtość zaludnienia i niski obszar państwa. Aby przywieść pacjenta karetka musi przejachać góra 10km - a w Polsce 100. 

Dbałość o higienę i ostre restrykcje w tym kierunku. Nie tolerowanie zwolnień z WFu.

Duże wpływy z podatku od przepływających statków, bunkrujących paliwo w Singapurze. 

Myślę, że gdyby Polska była położona tak jak Singapur też miałaby inną organizacje.

Co do drugiego pytania: to jest i to i to,

Bo ryczałt za zapisane dusze jest taki, że jak do mojej przychodni zapisało się 10.000 osób, to muszę być przygotowany do świadczeń usług dla tych 10.000 osób, czyli muszę utrzymać budynek przychodni, personel etc - bo przecież nie będe zatrudniał personelu dopiero w tym momencie, gdy ktoś z moich zapisanych pacjentów zachoruje?

A drugie rozliczenie to konkretnie wykonane usługi. 

Bo przecież jeżeli nikt nie zachorowałby z moich zapisanych pacjentów (bo przypuścmy, że tak ich dobrze leczyłem i dlatego też wybrali moją przychodnię) to jednak powinienem dostać wynagrodzenie za utrzymanie przychodni w gotowości do leczenia.

Taka istota organizacji jest "teoretycznie" logiczna. Problem oczywiście pojawia się w wycenach i w tym, że ekonomiści chcielby, żeby służba zdrowia składały plan wykonawczy na rok i była jak fabryka - zakupiła 10 ton mleka, to wypuści 12 ton masła. A niech no mi ktoś przewidzi ile osób w danym roku i na co zachoruje? 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 28 sierpnia 2020 10:23
28 sierpnia 2020 11:01

I tu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego jest źle:

Stawka kapitacyjna.

To kwota określona przez NFZ, jaką lekarz otrzymuje na leczenie pacjenta.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzymuje roczną stawkę kapitacyjną na jednego pacjenta zapisanego do tego lekarza. Lekarz musi z niej pokryć również koszty zleconych przez siebie badań.

 

Czyli, czy się stoi, czy się leży 2 tysiące się należy.

Można pacjentów nie przyjmować, zbywać ich  a kasa płynie.

 

Aby cokolwiek zmienić, należałoby tę stawkę kapitacyjną zmienić na "bon zdrowotny", którym pacjent będzie płacić lekarzowi za wizyty. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 11:01
28 sierpnia 2020 11:12

"Aby cokolwiek zmienić, należałoby tę stawkę kapitacyjną zmienić na "bon zdrowotny", którym pacjent będzie płacić lekarzowi za wizyty. "

I teraz wyobraźmy sobie, że w jakiejś gminie, wielkości Singapuru nikt nie choruje przez 10 lat, w związku z czym lekarze uciekają do sąsiedniej gminie. Po 10 latach mieszkańcy naszej gminy chorują - mają zaoszczędzone bony z 10 lat, ale nie mają ich gdzie wydać, bo w gminie nie ma ani jednego lekarza, a w sąsiedniej gminie bonów nikt nie honoruje bo sąsiednia gmina mówi tak: to my przez 10 lat dopłacaliśmy od tych lekarzy, utrzymywaliśmy ich, szkoliliśmy, leczyli naszych pacjentów i mają nadal pracę z naszymi pacjentami a teraz wy chcecie być pierwsi? Jakim prawem? 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 11:01
28 sierpnia 2020 11:13

Co by nie robić nic to nie zmieni, jesli stawka będzie poniżej rzeczywistych kosztów.

Ten system jest oparty o fałszywe założenie, rodem jeszcze z PRL, że "lekarz sobie poradzi", a inne problemy załatwi #jakośtobędzizm. Ani nie jest jasno powiedziane, jakie świadczenia w ramach systemu publicznego się "należą", a jakie nie, ani przy pomocy jakich środków i w jakim standadzie mają one być realizowane. W ten sposób nie da się zaplanować kosztów funkcjonowania całości i dowolnie wymyślny sposób finansowania tego musi się rozłożyć. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Grzeralts 28 sierpnia 2020 11:13
28 sierpnia 2020 11:23

Tylko rozdzielenie tego co się należy od tego co się nie należy prowadzi do kolejnych absurdów, gdzie lekarz zrobi badanie A... ale odstąpi od badania B, bo nie będzie się mieściło w "składce" a pacjent nie będzie chciał dopłacić. Oczywiście potem do akcji wkracza Sąd, bo pacjent będzie dowodził, że badanie B mieściło się w składce. 

Nadto problem leży cały czas w tym, że jak sobie statystycznie wyliczę, że mam 10.000 zachorwań na gypę w roku 2020 i taką liczbę planuję w roku 2021... to znaczy, że lekarz ma odstąpić od leczenia grypy u pacjenta nr 10.001? 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @grudeq 28 sierpnia 2020 11:23
28 sierpnia 2020 12:09

Nie w tym rzecz. Właśnie o odejście od takiego mikrozarządania chodzi. Trzeba zorganizować poziom wyższy - np. jasno ustalić, jakie świadczenia w jakich sytuacjach wykonuje POZ, jakie AOS, jakie szpital małej, a jakie wysokiej referencyjności - bo koszty tego samego świadczenia będą się różnić w każdym z wymienionych. Dla świadczeń powinno się wtedy ustalić minimalne standardy ich wykonania na każdym ze stopni systemu, biorąc pod uwagę, że na stopniu najwyższym "sky is the limit", co też trzeba uwzględnić w kosztach, itp., itd. Można też pewne świadczenia i usługi z systemu "wyjąć" (już dawno zrobiono to realnie z np.stomatologią, tyle, że boczkiem i po cichu). Ale też ktoś powinien o tym zadecydować na poziomie państwa i za przyzwoleniem społecznym. Otwartym przyzwoleniem, nie metodą faktów dokonanych. 

Żeby takie rzeczy zrobić musi istnieć system, spójny i na bieżąco dopracowywany. Realnie koordynowany i zarządzany przez państwo (czy bezpośrednio poprzez jego urzędy, czy przez jakiś rodzaj outsourcingu do instytucji pozarządowych czy wręcz prywatnych to kwestia techniczna), ale poniżej autonomiczny, samosterujący. Inaczej mówiąc o powyższych kwestiach nie powinien decydować ani dyrektor SPZOZ ani pojedynczy lekarz, ale z kolei instytucje państwa nie powinny kontrolować najdrobniejszych czynności tegoż lekarza ani zrzucać na niego np.decyzji o refundacji leku (co robią).

Tyle, że my, jako społeczeństwo niczego takiego się nie domagamy, a realnie pewnie też nie chcemy. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do patologii PRL, że jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje nam się przeniesienie szarej strefy z lat minionych do sfery jawnej i ogólnie dostępnej. Żeby na prywatną konsultację do znanego profesora mógł sobie pójść każdy, nie tylko jego znajomi i ludzie odpowiednio zamożni. Najlepiej na NFZ albo chociaż w ramach jakiegoś abonamentu. Że to po pierwsze merytorycznie bezsensowne, a po drugie ekonomiczna utopia nie bierzemy pod uwagę. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 28 sierpnia 2020 12:09
28 sierpnia 2020 13:00

Tyle, że my, jako społeczeństwo niczego takiego się nie domagamy, a realnie pewnie też nie chcemy. 

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, bo społeczeństwo jako całość wie tyle, ile przekażą mu media, a tak naprawdę TVP i TVN.  Z kolei jakoś nie widzę żadnej dyskusji ekspertów jak by można ten system zorganizować, by przy tej kwocie, która jest do dyspozycji  był jak najbardziej wydajny, by nie było dziurek przez które wypływa strumyczkami kasa.

To co pan napisał jest bardzo ciekawą koncepcją, ale czy na ten temat ktoś poruszał publicznie, np. w TVP?

Czy MZ lub inny organ przygotował jakikolwiek projekt/projekty nowej architekury opieki zdrowotnej, innej niż ta dzisiaj?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @grudeq 28 sierpnia 2020 11:12
28 sierpnia 2020 13:19

Bez wątpienia dzisiejsza patologia, którą obserwuję w "moim" wiejskim POZ jest lepsza. Przychodnia jest czynna 12 godzin, są 2 pielęgniarki po 6 godzin a przed COVID pani doktor (prywatna właścicielka obiektu z podpisaną umową z NFZ) przyjeżdżała tak maksymalnie na godzinę, by przyjąć kilku pacjentów.  Przed jej przybyciem i po tabun ludzi ustawiał  się w kolejce do pielęgniarki z pudełeczkami po lekarstwach, by pielęgniarka wypisała recepty. Wypisanie repcepty to oczywiście odfajkowana wizyta lekarska, za którą normalnie płaci NFZ. 

Teraz to nawet specjalnie nie przyjeżdża do poradni, bo po co jak są teleporady i e-recepty.

W papierach wszystko się zgadza. Kasa płynie a jak ktoś chce się leczyć niech idzie do niej prywatnie wieczorem, bo w swojej pięknej chałupie ma drugi gabinet za żywą gotówkę a nie za jakieś grosiki z NFZ.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 13:00
28 sierpnia 2020 14:03

To było wielokrotnie, także publicznie dyskutowane, ale nie jest to tematyka szczególnie interesująca medialnie ani zrozumiała dla szerszego odbiorcy. A już do dyskusji pseudoekspertów przekrzykujących się w studio nie nadaje się kompletnie. Ale to akurat problem istniejący w zasadzie w każdej dziedzinie. 

Problem realny polega na tym, że przy takiej kwocie, jaka jest do dyspozycji to działać porządnie w pełnym wymiarze obiecanym społeczeństwu nie może. Rząd, dowolny, skazany jest na #jakośtobędzizm bo na lepsze finansowanie nie ma większych nadziei, a i wkładanie kasy w system obecny przypomina lanie w dziurawe wiadro. Oficjalne ograniczenie wymiaru usług świadczonych przez system publiczny to z kolei polityczne samobójstwo. I mamy klincz, od wielu lat. Ten rząd w sumie naprawdę wziął się, może nie za gruntowną reformę, ale za bardziej przemyślane lepienie i uszczelnianie tego, co jest. Chwała mu za to.

Mają jednak dodatkowy gruby problem, bo w międzyczasie zaczął wymierać średni personel, gdzie zastępowalności nie ma praktycznie wcale, a także wyższy, gdzie wprawdzie z zastępowalnością jest lepiej, ale demografia i stworzona w międzyczasie niesłychanie motywująca perspektywa więzienia za (nieuniknione w medycynie) niepowodzenia terapeutyczne przetrzebi i jego szeregi, zwłaszcza w dziedzinach najbardziej potrzebnych w systemie publicznym (chętnych do szkolenia w chirurgii ogólnej już praktycznie nie ma). A trzeba dziesięcioleci, żeby to uzupełnić. Łatwo nie będzie. 

Jednak żadnego z powyższych problemów nie rozwiąże się bez udziału państwa, zaś każda próba wyjęcia ich spod nadzoru państwa tylko trudności pogłębi. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 28 sierpnia 2020 14:03
28 sierpnia 2020 14:44

Mają jednak dodatkowy gruby problem, bo w międzyczasie zaczął wymierać średni personel, gdzie zastępowalności nie ma praktycznie wcale...

To znaczy służba zdrowia sama się rozpadnie od wewnątrz. Chyba, że Polska zacznie ściągać na potęgę pielęgniarki z Ukrainy, czy Białorusi. Bo nasze abslowentki średnich szkół  medycznych jadą zajmować się dziadkami w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Austrii.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 14:44
28 sierpnia 2020 16:12

Ale one tu nie przyjadą pracować na takich warunkach, jakie oferujemy. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Grzeralts 28 sierpnia 2020 16:12
28 sierpnia 2020 16:59

Znaczy trzeba kształcić wolontariuszy...

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 16:59
28 sierpnia 2020 17:40

Trzeba zrobić z tego na powrót atrakcyjny zawód. Wbrew pozorom nie jest to kwestia lepszej płacy, w każdym razie nie wyłącznie, i nie głównie. 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Grzeralts 28 sierpnia 2020 17:40
28 sierpnia 2020 19:18

Nie wiem czy to ma sens co poniżej, ale:

ludzie naprawdę się przebranżawiają (bo muszą, bo chcą, bo moda...). W przypadku wielu zawodów - w tym pielęgniarek (nie opikeunek osób starszych - to jednak jest nie to samo), instrumentariuszek, średniego personelu - jest prawie niemożliwe. Odejść z zawodu po 35-40 r.ż. w miarę łatwo. Wejść - prawie niemożliwe. Dlaczego? To autentycznie, z przyczyn naturalnych trudne? Czy kwestie mentalna, organizacyjna?

Nie twierdzę, że bardzo łatwe, ale wiele zajęć co najmniej równie trudnych, wymgajacych wiedzy, nauki, nie tylko "cech" umożliwia wejście. Kandydatów na pielęgniarzy/pielęgniarki, na nauczycieli nie można kształcić po powiedzmy 35. roku życia? Nie da się?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @mooj 28 sierpnia 2020 19:18
28 sierpnia 2020 22:28

Kształcić można. Tylko chętnych do pracy w zawodzie brak. To jest ciężka robota, po nocach i w stresie, niespecjalnie dobrze płatna. Na dodatek w ostatnich latach obarczona coraz większym ryzykiem odpowiedzialnosci karnej i cywilnej. O ryzyku zdrowotnym nie wspominając. Coś musi to wszystko równoważyć, zeby byli chętni. Same pieniądze nie wystarczą, potrzeba jeszcze dobrych warunków pracy, bezpieczeństwa, stabilności zatrudnienia. No i szacunku. Bo to jest de facto służba, nie zawód. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Magazynier 28 sierpnia 2020 09:56
28 sierpnia 2020 22:36

Ach,  moj  Boze...

... zeby  tylko  od tego  "krecenia bata"  Morawieckiemu,  JK  i  PAD'owi  przypadkiem  zylki  pie****ce  nie  popekali,  dopiero  by  sie  zrobil  rwetes  !!!  Cos  mi  sie  zdaje,  a  nawet  mam  pewnosc,  ze  DOBREGO  BATA  kreci  ta  zgraja,  ale  na  nas,  NAROD  !!! 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Grzeralts 28 sierpnia 2020 22:28
28 sierpnia 2020 22:46

No nie wiem czy można. Czasem to nie jest kwestia formalna, raczej wyrobienia przekonania. Ryzyko (pandemiczne), służba, poważna istotność jest też np przy pracy śmieciarza (szeregowego, nie organizacji biznesiku). Akceptacja dla tego zajęcia ...chyba niższa. To są jakieś nawartswienia spore. Kryzysy mogą to zmieniać. W zasadzie chyba tylko kryzysy mogą uświadomić co jest ważne.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 13:00
28 sierpnia 2020 22:59

MZ  to  przygotowalo...

... "poletko"  dla  Szumowskiego  i  jego  rodzinnej  kamaryli,  coby  mogl sobie  biotechnologii  nastrugac  za  prawie  200.000.000  zeta...

... i  to  wsio  na co stac  MZ  !!!

A  ilu  jest  jeszcze  takich  "szumowskich"...  mysle,  ze  MZ  by  sie  pogubil  w  rachunkach  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 28 sierpnia 2020 13:19
28 sierpnia 2020 23:03

Dokladnie...

...  tak  samo  jest  i  u  mnie  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @mooj 28 sierpnia 2020 22:46
28 sierpnia 2020 23:04

W szerokim rozumieniu każda praca jest służbą. Ale póki stawka godzinowa pielęgniarki i smieciarza nie różnią się istotnie, zawsze łatwiej będzie znaleźć chętnych na smieciarza. 

zaloguj się by móc komentować

mooj @Grzeralts 28 sierpnia 2020 23:04
28 sierpnia 2020 23:18

wśród mężczyzn:) z uwagi na niską renomę pielęgniarza

a wśród kobiet -  z uwagi na trud pracy śmieciarza

Zbyt duży kontrast może - bo przerysowałem. Tzn faktycznie uważam, że praca śmieciarza jest ważna, a pielęgniarki bardzo często wykorzystywane są do zajęć grubo poniżej tego, do czego powinny być zatrudnione, ale różnicę widzę.

Co nie zmienia faktu, że chyba nie jest łatwo zostać pielegniarką inaczej niż w bardzo młodym wieku. A zdaje się, że są segmenty specjalistyczne, gdzie zarobki by do tego skłaniały. 

W sumie to bez znaczenia większego, taki mały przyczynek do ewentualnych rezerw. Do WOTu jakoś chętni za faktyczne darmo się znaleźli. Trzeba było jednak prawie pokolenia by zmienić wizerunek trepostwa i mundurów służącej do gaszenia rozruchów w kraju i u sąsiadów...

...tu byłoby łatwiej - nie ma odium, możliwości są.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @mooj 28 sierpnia 2020 23:18
29 sierpnia 2020 10:27

WOT to dobry przykład. Nie chodzi tak naprawdę o pieniądze, ale o poczucie sensu tego, co się robi. 

Pielęgniarkom ten sens od kilkunastu lat się odbiera, dając w zamian możliwość pracy po 300h w miesiącu (za cenę zdrowia i życia osobistego). Dzięki czemu spłacą sobie kredyt na mieszkanie. Spłacą i odejdą. To nie ma prawa działać na dłuższą metę. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować