Jak to się zaczęło, czyli bismarckowski paradygmat emerytalny...
Otto von Bismarck został premierem Prus w roku 1862. Wszystko co robił zostało podporządkowane idei zjednoczenia Niemiec i zbudowania imperialnego mocarstwa z silną i dobrze wyposażoną armią obsługiwaną przez rodzimy przemysł.
Franciszek Lassalle też optował za zjednoczeniem Niemiec. Uważał, że emancypacja robotników może dokonać się tylko na bazie zrzeszeń wytwórczych pozostających pod opieką państwa.
Lassalle w dniu 12 kwietnia 1863 roku wygłosił w Berlinie wykład dla rzemieślników, w którym przedstawił idee budowy państwa socjalnego z powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych, czynnym prawem wyborczym i własną partią, która może startować w wyborach. Po czym trafił przed berliński sąd z oskarżeniem o podburzanie do zamieszek społecznych. Zanim zapadł wyrok dostał zaproszenie do spotkania z premierem Bismarckiem. Niespełna rok później w marcu 1864 stanął przed sądem w Berlinie oskarżony od zdradę stanu, ale premier dalej z nim korespondował.
Lassalle zmarł 31 sierpnia 1864 r w wyniku ran odniesionych w pojedynku.
Bismarck realizował krok po kroku swoje cele, nie zapominając wniosków, które wyciągnął z dyskusji z przywódcą ruchu robotniczego.
W roku 1871 Niemcy stanowiły już jedną całość. Bismarck jako kanclerz mógł przystąpić do budowy państwa imperialnego.
Jako pragmatyk wiedział, że wraz a rozwojem przemysłu będzie też rosnąć znaczenie partii robotniczej, która będzie podburzać robotników do nieposłuszeństwa wobec pracodawców.
Wiedział, że policyjne represje mogą wywołać skutek wręcz odwrotny. Zatem postanowił przejąć ich hasła i doprowadzić do tego, by robotnicy stali się lojalni wobec państwa bardziej niż wobec własnej rodziny. Robotnicy niemieccy mieli poświęcić wszystkie swoje siły na rzecz budowy imperium w zamian za zagwarantowaną opiekę w razie choroby, wypadku i starości.
W 1883 roku Reichstag przyjął ustawę o obowiązkowych ubezpieczeniach chorobowych pracowników. Koszty składki ponosili pół na pół pracownicy oraz pracodawcy. Chory robotnik przez 13 tygodni miał prawo do zasiłku.
W 1884 roku weszła w życie ustawa o ubezpieczeniach wypadkowych. Całość składki obciążała pracodawcę, co motywowało właścicieli fabryk do większej dbałości o bezpieczeństwo podczas pracy.
Jeśli poszkodowany w wyniku wypadku stawał się na trwale niezdolny do pracy, nabywał wówczas prawo do dożywotniej renty w wysokości dwóch trzecich wynagrodzenia.
Instytucje ubezpieczeniowe zostały zdecentralizowane, a w zarządzaniu nimi – zgodnie z wizją Lassalle’a – uczestniczyli robotnicy.
W 1889 roku uchwalono ustawę o ubezpieczeniu na wypadek inwalidztwa i starości.
Ubezpieczeniem emerytalnym byli objęci wszyscy robotnicy, którzy ukończyli 16 rok życia oraz drobni urzędnicy z wynagrodzeniem rocznym do 2000 marek. Stawka składki na nowe ubezpieczenie emerytalne wynosiła około dwóch procent wynagrodzenia. Pracodawcy i pracownicy płacili składki po równo. Do tego dochodziła dotacja państwowa w wysokości 50 marek rocznie.
Emeryturę mogły otrzymywać osoby ubezpieczone, które ukończyły 70. rok życia i przepracowały co najmniej 30 lat.
Średnia życia wynosiła wówczas koło 50 lat.
Pracownik zarabiający od 550 do 850 marek rocznie otrzymywał z nowego funduszu emerytalnego 162 marki. Jeżeli stał się niezdolny do pracy, doliczano mu roczną kwotę 60 marek. Leczeniem mogła zostać objęta każda osoba zagrożona niepełnosprawnością. Rehabilitacja od początku była jedną z korzyści ubezpieczenia emerytalnego.
W roku 1890 w niemieckich krajach związkowych założono 31 towarzystw ubezpieczeniowych, które zbierały składki, wypłacały emerytury i zapewniały opiekę medyczną na swoim terenie.
W 1891 r. towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły około 126 400 emerytur. Ale na te pierwsze emerytury nikt jeszcze nie płacił składek. Umożliwiło to przepis przejściowy: każda osoba, która ukończyła 70. rok życia i przepracowała co najmniej trzy lata bezpośrednio przed wejściem w życie ustawy emerytalnej, mogła otrzymywać świadczenie.
W pierwszych dekadach istnienia systemu składki kalkulowano tak, aby pokrywały wszystkie wydatki przez dziesięć lat.
Tak się złożyło, że przed I wojną światową państwowe towarzystwa ubezpieczeniowe dysponowały znacznym majątkiem.
Zgodnie z wolą swoich samorządów towarzystwa ubezpieczeniowe inwestowały pieniądze w budownictwo socjalne i opiekę zdrowotną. W całej Rzeszy Niemieckiej powstawały osiedla robotnicze. Slamsy przechodziły do przeszłości a z nimi gruźlica, która dziesiątkowała robotników. Chorych na koszt kas wysyłano do własnych santoriów.
Okres pełnych kas zakończył się wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku. Gospodarka niemiecka została przestawiona na produkcję wojenną.
Zaś po I wojnie rządy starych i nowych państw powieliły u siebie rozwiązania niemieckie, czyli ideę, aby fundusz emerytalny był tworzony jako narzut na wynagrodzenia pracownika z podziałem na część obciążającą pracownika i część obciążającą pracodawcę.
PS. Z taką pewną nieśmiałością autorka zwraca się do P.T. Czytelników, by poparli czynem jej zbiórkę na koty Przyjezierza.
https://www.ratujemyzwierzaki.pl/kastracjeprzyjezierza
Dla tych, którzy nie potrafią przez bramki płatności, organizatorzy przewidzieli możliwość przekazu drogą tradycyjną.
Odbiorca
Fundacja Ratujemy.pl
Pl. Władysława Andersa 3
61-894 Poznań
Numer w Alior Banku
97 2490 0005 0000 4600 5986 9214
IBAN: PL97 2490 0005 0000 4600 5986 9214
Kod BIC/SWIFT: ALBPPLPW
Tytułem
93974 darowizna
Konkurs trwa do 6 grudnia 2024 roku
tagi: system emerytalny bismarcka
![]() |
ewa-rembikowska |
26 listopada 2024 22:00 |
Komentarze:
![]() |
MarekBielany @ewa-rembikowska |
26 listopada 2024 22:43 |
a gdzie się podział Alfenseleben (alefzleben)
?
![]() |
Adriano @ewa-rembikowska |
26 listopada 2024 23:04 |
Kolejny niemiecki wynalazek-UBezpieczenia, twórczo wykorzystywany przez wiele państw w tym II i III RP.Proszę sobie wyobrazić,że tzw.prawica w postaci PiS itp. nagle chce porzucić wraży germański system i wprowadzić coś co sama wymyśliła.Nie wymyśliła i nie wymyśli ( bo to socjaliści) to raz a po wtóre opór elektoratu skutecznie odstrasza ich od jakiegokolwiek myslenia o zmianie,powrocie do innych sposobów zabezpieczenia seniorów w "jesieni życia".
![]() |
ewa-rembikowska @Adriano 26 listopada 2024 23:04 |
26 listopada 2024 23:23 |
Chyba wszystkie państwa wykorzystały ten patent. Stał się dogmatem wiary.
![]() |
ewa-rembikowska @MarekBielany 26 listopada 2024 22:43 |
26 listopada 2024 23:23 |
Nie wiem...
![]() |
MarekBielany @ewa-rembikowska 26 listopada 2024 23:23 |
26 listopada 2024 23:27 |
a kto to wie ?
![]() |
BTWSelena @ewa-rembikowska |
27 listopada 2024 10:07 |
Temat rzeka :czyli emerytury seniorów.Patent Bismarcka powieliły chyba wszystkie państwa ,modernizując poprzez rózne towarzystwa ubezpieczeniowe powszechne składki. Za jego czasów kasy były pełne,bo nie było problemu z demografią. Korzystna demografia umożliwiła pobieranie przez kilka pokoleń emerytów do chyba lat 90.
System emerytalny nie jest wcale tak skomplikowany księgowo "Winien,Ma"pod warunkiem ,że nie jest rozbuchany nadmierną socjalną opieką.Przywileje,które nadają politycy młodym ludziom np w wieku 40 lat w niektórych sektorach stają się pełnoprawnymi emerytami etc,etc... i mozna mnożyć przykłady.Państwo rządzi kasą ,brak dzieci,etc,etc sprawia,ze system emerytalny wcześniej czy później będzie niewypłacalny ,lub tylko minimum,szczególnie u nas w Polsce.
Niewielu młodych myśli, co będzie na starość. Jeszcze mniej bierze pod uwagę fakt, że może ulec wypadkowi, stracić pracę i środki do życia nie z własnej winy.A jeszcze trudniej odłożyć coś w skarpetę.
![]() |
ewa-rembikowska @BTWSelena 27 listopada 2024 10:07 |
27 listopada 2024 10:29 |
System jest skomplikowany, bo jednocześnie funkcjonuje na dwóch poziomach - realnym i wirtualnym.
Poza tym każdy system może dobrze działać tylko w określonych warunkach zewnętrznych.
To, że system dobrze działał w okresie industrializacji nie oznacza, że będzie dobrze działać w okresie automatyzacji i robotyzacji.
O tym będzie w następnym odcinku.
Spokojnie, tylko koty połapię na jutrzejszą kastrację.
![]() |
ArGut @BTWSelena 27 listopada 2024 10:07 |
27 listopada 2024 11:48 |
Koleżanka opisała to tak z jak oczy widziały. Ja zrobię to w formacie biblijnym ...
Wszyscy świętobliwi i kapłani wiedzą, że stara świątynia upadnie (ca. 1985r). A daniny płyną gdyż lud wciąż wierzy w Socjalizm z Ludzką Twarzą. Świętobliwi i kapłani wiedzą również, że bez Głosu Wyborców nie przekierują strumieni z danin ubezpieczeniowych i podatków do siebie czy na soje projekty. Dobierają sobie partnerów z Głosu Wyborców (ca.1989-1991). Przychodzi nowa świątynia, nazywa się Niewidzialna Ręka Rynku. Tylko jakoś się tak składa, że głupi lud widzi, że ani ta ręka nie jest niewidzialna ani to nie jest rynek, gaśnie wiara a budują się kulty zwane układami czy grupami nacisku. No i na gwałt potrzeba przywrócić wiarę w to aby piniądze płynęły tam gdzie płynęły i dostajemy najlepszy wreszcie nasz rząd Jerzyka Augsburskiego (ca. 1997) takiego panie bożego człowieka z zasadami. No i on wprowadza zmianę metody. Nowa metoda nazywa się OFE ... taki, że za 25 lat to każdy pod palmami w Egipcie będzie se na starość siedział. Pan Jerzyk między 2009-2012 dostaje nagrodę od Forum Mędrców Europy. A w 2013 jego duchowy syn Donald Hitlerowiec zamyka to całe OFE bo mu się budżet nie spina i Forum Mędrców Europy go straszy ... pewnie Asmodeuszem, że tym razem to na niego Asmodeusz zostanie napuszczony ...
Żyjemy w czasach biblijnych prosze koleżanki ...
![]() |
ewa-rembikowska @ArGut 27 listopada 2024 11:48 |
27 listopada 2024 13:53 |
dobre...
![]() |
Adriano @ArGut 27 listopada 2024 11:48 |
27 listopada 2024 14:02 |
Tzw. ubezpieczenia społeczne funcjonują na zasadzie "Umowy społecznej".Nie wiem co to za umowa,nigdy jej nie widziałem na oczy i nie rozumiem dlaczego wciąż zmieniają się zasady tej "umowy" .A to wiek emerytalny,a to wysokość świadczeń etc.Zresztą czy taka "umowa społeczna" jest wiążaca,skoro zawierana jest pod przymusem?
![]() |
ewa-rembikowska @Adriano 27 listopada 2024 14:02 |
27 listopada 2024 14:53 |
Bo to jest formuła wymyślona przez Bismarcka - dobrowolnie musisz...
W końcu o te przymusowe ubezpieczenia emerytalne biły się również kolejne zastępy działaczy partii socjalistycznych i komunistycznych.
O to szła walka całego lewicowego świata a teraz ludzie niezadowoleni....
![]() |
saturn-9 @ewa-rembikowska |
27 listopada 2024 16:36 |
Bismarck jako kanclerz to był KTOŚ, kto się zadawał z QUI a ta sfera wpływów [Słudzy Suwerena a nie Sług tytuł pewnego wykładu w tenkraju D] wiedziała co się święci o ile nie zapobiegnie się fermentowi, jaki wnosili 'postepowcy' wśród mas miejskich ...
Mała korekta bowiem na wiki.de donoszą, że opłaty za ubezpieczenie ponoszono w następujących relacjach cytuję:
" Die Beiträge tragen der Arbeitgeber zu 1/3 und Arbeitnehmer zu 2/3. "
Czyli robole więcej krwawicy oddawali. Ale mieli piękne widoki, że jak dożyją do 70 roku to hohoho. Żyć nie umierać.
Kalkulacja "właściwych" zauszników kanclerza okazała się celna i ruch robotniczy nie rozwijał żagli i żył sobie spokojnie aż do Wielkiej Wojny, która miała znieść stary porządek. Co też się dokonało.
![]() |
BTWSelena @ArGut 27 listopada 2024 11:48 |
27 listopada 2024 17:44 |
Oj kolego ArGutcie,my dopiero odkrywamy format bibilijny co i kto ,kogo.Albo co tam święci mieli na myśli Od czasów takiego męża stanu jak Bismarck tych mężów nam przybyło ---ale świętojebliwych,że tak nieuprzejmie rzeknę...
Taki myk, duchowy syn Donaldo odstawił w 2013,że cięzko to,to nazwać trza mi jednak sięgnąć do Bibli,gdzie Jezus nauczał: „Nie kradnij” (Ew. Mateusza ). Kradzież to zabieranie tego, co nie należy do nas. Ale kto takiego duchowego męża Donalda rozliczy?...kiedy wspólnie z cała trzodą faryzeuszy póki co na piedestał "naczalnika" narodu wyniesiony...
![]() |
ewa-rembikowska @saturn-9 27 listopada 2024 16:36 |
27 listopada 2024 17:49 |
No fakt.
![]() |
Adriano @saturn-9 27 listopada 2024 16:36 |
27 listopada 2024 18:41 |
No u nas było równie kolorowo na folderach i w reklamach.Jak wyżej wspomniała Pani miały być palmy i to bankowo jak zapewniał pan Pazura."Bogdan mówi Bankowy"
![]() |
ewa-rembikowska @Adriano 27 listopada 2024 18:41 |
27 listopada 2024 19:11 |
I co, prezesi funduszy pławili się w szampanie w imieniu członków tychże. I co, nie starczy?
![]() |
Adriano @ewa-rembikowska 27 listopada 2024 19:11 |
27 listopada 2024 19:18 |
W loterii zawsze wygrywają organizatorzy.
![]() |
ArGut @ewa-rembikowska 27 listopada 2024 14:53 |
27 listopada 2024 19:19 |
>Bo to jest formuła wymyślona przez Bismarcka - dobrowolnie musisz...
I jak WSZYSTKO co hitlerowskie - NAJLEPSZE bo PRZYMUSOWE.
Jak w reklamach MUSISZ TO MIEĆ... bo nie jesteś z nami...
![]() |
qwerty @saturn-9 27 listopada 2024 16:36 |
27 listopada 2024 20:21 |
Teraz jak ubezpieczony dwa razy skorzysta z polisy to ubezpieczyciel wypowiada umowę, bo nie tak miało być. Przyklad z Brukseli.
![]() |
MarekBielany @qwerty 27 listopada 2024 20:21 |
27 listopada 2024 20:29 |
Klasyk XX wieku.
bait'n'switch
P.S.
a ile było w telewizji - poza palmami - filmów o wędkarstwie ?
:)