-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Na kłopoty Bednarski a na zamachy Najwyższa komisja wykonawcza dla ochrony państwowego porządku i spokojności społecznej.

Kurjer Poranny i Antrakt. 16 (28) lutego 1880, nr 59

PETERSBURG 14 (26) lutego, czwartek. Ukaz do Rządzącego Senatu z dnia 12 lutego.

W stałem postanowieniu położenia końca ciągle się powtarzającym w ostatnich czasach zamachom zuchwałych złoczyńców chcących naruszyć w Rossji państwowy i społeczny porządek, uznaliśmy za słuszne:

1) Ustanawiać w Petersburgu Najwyższą komisje wykonawczą dla ochrony państwowego porządku i spokojności społecznej.

2) Najwyższa komisja wykonawcza składa się z głównego naczelnika i wyznaczonych dla współdziałania z nim stosownie do jego bezpośredniego uznania członków komisji.

3) Głównym naczelnikiem Najwyższej komisji wykonawczej rozkazujemy być czasowemu generał-gubarnatorowi charkowskiemu Naszemu generał-adjutantowi, członkowi rady Państwa, generałowi piechoty hrabiemu Loris-Melikowowi, z pozostawieniem go w godności członka rady Państwa i w stopniu generał-adjutanta.

4) Członkami komisji naznaczają się z rozkazu Naszego, przedstawieni przez głównego naczelnika komisji, któremu pozostawia się prócz tego prawo, wzywać do komisji wszystkie osoby, których obecność będzie uważaną przez niego, za pożyteczną.

5) W celu połączenia działań wszystkich władz dla ochrony porządku państwowego i spokojności społecznej, nadaje się głównemu naczelnikowi Najwyższej komisji wykonawczej prawo naczelnego zwierzchnictwa w Petersburgu i jego okolicach we wszystkich sprawach mających na celu ochronę porządku Państwowego i spokojności społecznej , z oddaniem bezpośredniem pod jego władzę naczelnika miasta Petersburga [gradonaczalnika).

6) Wszystkie żądania głównego naczelnika Najwyższej komisji wykonawczej, w sprawach tyczących się ochrony porządku państwowego i spokojności publicznej, winny być natychmiast wypełniane tak przez miejscowe władze, generał-gubernatorów i naczelników miast jak i ze strony wszelkich władz nie wyjmując i wojskowych.

7) Wszystkie władze obowiązane są okazywać głównemu naczelnikowi Najwyższej komisji wykonawczej zupełnej współdziałanie.

8) Główny naczelnik Najwyższej komisji wykonawczej ma możność zapytywać się Nas bezpośrednio kiedykolwiek uzna to za potrzebne o Nasze rozkazy i wskazówki.

9) Niezależnie od tego głównemu naczelnikowi Najwyższej komisji wykonawczej pozostawia się prawo czynienia wszelkich rozporządzeń i przedsiębrania wszystkich tych środków, które uzna za konieczne dla ochrony porządku państwowego i spokoju społecznego tak w Petersburgu, jak i w innych miejscowościach Cesarstwa, przy tem od uznania jego zależy oznaczyć rozmiar kary za niewypełnienie lub za niezachowanie tych rozporządzeń.

10) Przedsiębrane przez niego środki powinny być bezwarunkowo wypełniane i zachowywane przez wszystkich i każdego, i mogą być zmienione tylko przez niego samego i za szczególnemi Najwyższemi rozkazami.

11) Z ustanowieniem, stosownie do tego Naszego ukazu, Najwyższej komisji wykonawczej dla ochrony porządku państwowego i spokojności społecznej, ustanowiony ukazem z dnia 5 kwietnia 1879 r. urząd czasowego petersburskie go generał-gubernatora, znosi się.

Na oryginale własnoręczną Jego Cesarskiej Mości ręką podpisano: „ALEKSANDER"

x x x 

 

Michaił Tariełowicz Łoris-Mielikow (1824 -1888) – rosyjski wojskowy i polityk pochodzenia ormiańskiego, minister spraw wewnętrznych Imperium Rosyjskiego w latach 1880–1881.

W sierpniu 1880 mianowany ministrem spraw wewnętrznych. Jego nominacja nastąpiła po próbie wysadzenia Pałacu Zimowego przez Stiepana Chałturina, działacza Narodnej Woli. Na naradzie z udziałem cara Aleksandra II, w czasie której omawiano ewentualną zmianę kursu politycznego w związku z kolejnym zamachem, Łoris-Mielikow przedstawił najbardziej spójny plan ochrony cara i jego rodziny.

No cóż car Aleksander II zginął w dniu 13 marca 1881 roku w zamachu bombowym dokonanym przez działacza organizacji Narodnaja Wola, Polaka, Ignacego Hryniewieckiego a Łoris Mielikow umarł spokojnie w Nicei w wieku 64 lat.

xxx

PS. Niezdecydowanych nieśmiało zachęcam do podarowania swojego 1% dla jednej z trzech poniżych organizacji:

1/ Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” z siedzibą w Gnieźnie. KRS 0000309548

2/  Stowarzyszenie Psi Głos z siedzibą w Grodztwie koło Kruszwicy. KRS: 0000702050, Cel - Car

3/ Fundacja Pomocy Dalmatyńczykom w Potrzebie z siedzibą w Warszawie. KRS 0000433147. Cel - Koty Przyjezierza

 



tagi: najwyższa komisja wykonawcza dla ochrony państwowe 

ewa-rembikowska
10 kwietnia 2022 17:04
2     1302    6 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @ewa-rembikowska
10 kwietnia 2022 17:33

Świetne przypomnienie ruskich metod.

"Michaił Tariełowicz Łoris-Mielikow (1824 -1888) – rosyjski wojskowy i polityk pochodzenia ormiańskiego, minister spraw wewnętrznych Imperium Rosyjskiego w latach 1880–1881.

W sierpniu 1880 mianowany ministrem spraw wewnętrznych. Jego nominacja nastąpiła po próbie wysadzenia Pałacu Zimowego przez Stiepana Chałturina, działacza Narodnej Woli. Na naradzie z udziałem cara Aleksandra II, w czasie której omawiano ewentualną zmianę kursu politycznego w związku z kolejnym zamachem, Łoris-Mielikow przedstawił najbardziej spójny plan ochrony cara i jego rodziny."

Szkoda, że Pani tego fragmentu z wiki nie zacytowała:  "Kolejnym krokiem miało być przekonanie Aleksandra II do wprowadzenia w Rosji konstytucji."

Rusek jak słyszy "konstytucja" to dostaje piany na pysku, tak samo jak Katarzyna II, która była Niemką.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @atelin 10 kwietnia 2022 17:33
10 kwietnia 2022 18:00

Dzięki, że Pan zacytował. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować