-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Podatkowy rollercoaster, czyli znów będzie tak jak było, chociaż wszystko się zmieniło

System podatkowy w Polsce to jest gąszcz i chaszcze. Księgowi siedzą na granatach z wyrwaną zawleczką a doradcy podatkowi ocierając czoło chusteczką usiłują rozplątywać przepisy, interpretacje i orzeczenia.  Ministerstwo Finansów nie próżnuje, co i raz wypuszczając w przestrzeń jakieś fajerwerki. Rząd mocno pracuje nad tym, by wszystko tak uprościć, by było co najmniej tak samo skomplikowane, a po drodze powstawały nowe byty.

Można ustanowić regułę, że i w prawie podatkowym tak samo jak w karnym i cywilnym prawo nie działa wstecz, co oznacza, że interpretacja podatkowa wprowadzająca nowe zasady obowiązuje od dnia opublikowania i nie tworzy skutków w zakresie konieczności korekty zobowiązań sprzed tej daty. Tylko co by wówczas robili sędziowie sądów administracyjnych i urzędnicy skarbowi?

Teraz na tapecie jest sprawa ogólnej interpretacji podatkowej wydanej przez ministra finansów Pawła Szałamachę w czerwcu 2016 roku na temat obowiązującej stawki podatkowej w przypadku sprzedaży kanapek przez fast foody. Minister ogłosił że jest to usługa gastronomiczna i podlega stawce w wysokości 8% a nie 5% jak w przypadku dostawy żywności. Stawkę 5% stosowały powszechnie zakłady szybkiego żywienia posiłkując się setkami interpetacji indywidualnych oraz stanowiskiem ministerstwa finansów. A tu szast prast i zmiana. Dla franczyzobiorców McDonalda jest to konieczność dopłaty koło 130 mln złotych plus odsetki od zaległości podatkowych sięgające 5 lat wstecz. Przy okazji za 5 lat wstecz trzeba skorygować deklaracje VAT oraz pliki jpk. Szałamacha przeleciał przez ministerstwo jak meteor, bo we wrześniu 2016 roku został odwołany, za to sprawy w sądach administracyjnych trwają do dziś i nie ma widoku na ich szybkie zakończenie.

Jak widać podstawowym problemem jest wielość stawek. Gdyby ustanowić jedną stawkę podstawową na poziomie 15%  i ewentualnie na całą żywność bez wyjątków  na poziomie 8%, to minister Szałamacha nie musiałby wydawać żadnej interpretacji, tylko mógłby zająć się czymś bardziej pożytecznym. Stawek jest dużo, istnieją skomplikowane podziały towarowe i niejasności  w ich klasyfikowaniu, więc jest pole do interpretacji rozmaitych i przeciwstawnych.

Bo skoro stawka VAT na keczup wynosi 8%, to dlaczego na musztardę 23%. A jak się pomiesza musztardę z keczupem? Dlaczego woda mineralna to 8% a źródlana -23%? w czym brzoskwinie są lepsze od bananów z 8% stawką? A ciasta i pieczywo, które są opodatkowane trzema różnymi stawkami?

Rząd myślał i wymyśli zamiast redukcji ilości stawek – nowe matryce VAT, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Stosowaną dotychczas PKWiU zastąpią dwa inne dokumenty: unijna Nomenklatura Scalona (CN) w zakresie towarów, natomiast w zakresie usług – Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2015 roku. Jak się podkreśla, nowym i korzystnym z punktu widzenia przedsiębiorców rozwiązaniem będzie też wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS), decyzji urzędowej, która w razie wątpliwości określi prawidłową stawkę VAT dla danego towaru bądź usługi. Na jej podstawie przedsiębiorca będzie mógł podjąć decyzję dotyczącą stosowania stawki VAT. WIS ma zapewnić podatnikom większa ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych.

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą wystąpić po opłaceniu 40 zł  z wnioskiem o wydanie WIS.do  Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z siedzibą w Bielsku Białej.

Być może, gdyby tak wprowadzić jedną, maksimum dwie stawki bez jakichkolwiek ulg zwolnień, wyjątków wówczas nie byłaby potrzebna Krajowa Informacja Skarbowa z delegaturami ani też gromadzenie informacji o wszelkich transakcjach  w obrocie gospodarczym – wystawionych fakturach, paragonach, przelewach bankowych.

Od czasu transformacji problemem dla firm są zatory płatnicze. Polskie firmy czekają na zapłacenie wystawionej faktury średnio 3 miesiące i 25 dni.

Decydenci wiedzą doskonale, że najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na ich wyeliminowanie jest zmiana przepisów tak, by za moment powstania obowiązku podatkowego uznać w przychodzie wpływ należności za fakturę, zaś w wydatkach zapłatę zobowiązania.

1 stycznia 2020 r. w życie wchodzi ustawa, która ma zlikwidować zatory płatnicze, a zasadniczo jak mówi jej autor, czyli Ministerstwo Rozwoju ma złagodzić ich skutki. 

Ustawa porządkuje następujące sprawy

  • terminy zapłaty;
  • uprawnienie prezesa UOKiK do ścigania przedsiębiorstw generujących największe zatory; Zakłada się, że UOKiK będzie mógł interweniować w przypadku „nadmiernych opóźnień”, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł do 2021 r. i 2 mln zł w późniejszych latach.
  • zobowiązuje największych firm do raportowania do MR swoich praktyk płatniczych;
  • wprowadza ulgę na złe długi w PIT i CIT. Wierzyciel będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę zaległości, a dłużnik będzie miał obowiązek tę samą kwotę doliczyć do podstawy opodatkowania.

Będzie kolejna sprawozdawczość, zostaną zatrudnieni nowi urzędnicy. Zatory będą jak były i za 2, może 3 lata powstanie kolejny projekt ustawy.

Cały czas nierowiązalnym problemem jest opresyjność administracji skarbowej wobec podatników.

Niby jest ustawa o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, ale jakby była martwa. Jak do tej pory nie odnotowano prawomocnych skazań.

Jeśli z jednej strony przykręca się śrubę do oporu, nie zostawiając żadnego luzu ani amortyzacji, a z drugiej jest bezkarna armia urzędników, to w pewnym  momencie będzie musiało coś pęknąć.

PS. Dosiego Roku dla wszystkich Czytelników, Komentatorów i Blogerów.

PS. To jest 100 moja notka na SN.tagi: podatki  opresyjne państwo 

ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 11:38
76     2172    24 zaloguj sie by polubić
komentarze:
klon @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 13:47

"(...) za to sprawy w sądach administracyjnych trwają do dziś i nie ma widoku na ich szybkie zakończenie."

To jeden z powodów bitwy o (po)wolne sądy. Nawiążę do dzisiejszej notki gospodarza pytaniem: jak w takich warunkach walczyć z okupantem ?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 15:02

Dużej ilości notek w Nowym Roku Pańskim 2020 życzę i oby wszystkie z 0% VAT ewentualnie przedniotowym zwolnieniem z VAT.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @klon 31 grudnia 2019 13:47
31 grudnia 2019 15:05

Rozumem i przebiegłością

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 15:06

Tekst b.dobry wszystkiego dobrego w Nowym Roku

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 15:08

A niech ich las ogarnie,tak bezsilnie rzec można.Bo dlaczego musztarda 23%,a ketczup 8% etc,etc... Ogarnia pani dobrze te "arkana sztuki" dojenia...podatników. Tysiące nowych arkuszów ustaw,a co jedna to sprzeczność,lub trzeba mecenesa do rozwikłania. Jednocześnie nasuwa się logiczna odpowiedź do pana @ klona"jak w takich warunkach walczyć z okupantem"? -logika każe odpowiedzieć- zaorać wszystkie przepisy..... Dobrej zabawy Sylwestrowej!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @BTWSelena 31 grudnia 2019 15:08
31 grudnia 2019 16:41

@wszyscy

Polska ma najbardziej zagmatwaną ustawę o VAT napisaną jeszcze na dodatek tak, że chyba tylko jej twórca wie o co w niej chodzi. Ustawa stalmudyzowana do imentu. A przecież VAT jest podatkiem konsumpyjnym, płaci go ostatni w hierarchii dziobania. Przedsiębiorstwa są tylko pośrednikiem i depozytariuszem a czasem kredytodawcą dla  kwot podatkowych. Tym niemniej US w związku z VATem wykończył już niejedną firmę. To jest po prostu chore.

zaloguj się by móc komentować

darkforce @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 16:43

Oj, naraża się Pani, Pani Ewo. Niektórzy zaczną traktować Panią jak p. Ewarysta! A ja dam plusa.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @darkforce 31 grudnia 2019 16:43
31 grudnia 2019 16:57

A czy ja coś o PiS pisałam? Akurat tak się składa, że VAT na musztardę i keczup to jest PO. PiS porządkuje tak jak potrafi.

Poza tym, tu jest problem taki, że póki co to żadnemu rządowi nie udało się/nie chciało się ujarzmić zoligarchizowanej administracji skarbowej, która w sumie działa ponad państwem. Raczej rządy zabiegają o przychylnośc urzędników a nie odwrotnie.

Mamy państwo, gdzie sądy i administracja skarbowa wyposażona w decyzję administracyjną z klauzulą natychmiastowej wykonalności jest ponad wszystkimi. To jest prawdziwy suweren, bo decyzyjny.

zaloguj się by móc komentować

darkforce @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 17:24

Dodatkowy plus za dobrą obronę :-)

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @darkforce 31 grudnia 2019 17:24
31 grudnia 2019 18:39

Proszę nie kokietować pani Ewy,bo więcej dostała plusów niż komentarzy.Ha! od pana dwa,to ja też dołożę.Przecież ten Vat to sabat czarownic na Łysej Górze,nawet mecenas koniem zwany potrzebuje pomocy w rozwikłaniu tej zagadki ;co ,gdzie,dlaczego i ile...

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 18:41

Niszczą nas planowo.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 19:15

Trudno powiedzieć, by optymizmem powiało z Twojej notki na Nowy Rok :)

Wszystkiego najlepszego i kolejnej setki doskonałych artykułów, Szanowna Ewo!

zaloguj się by móc komentować

umami @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 19:36

Dosiego Roku!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @KOSSOBOR 31 grudnia 2019 19:15
31 grudnia 2019 19:37

Najlepszego. Wydaje mi się, że absolutnym przypadkiem moja notka koresponduje z notką naszego Gospodarza. Okupacja może przybrać też formę opresyjnego aparatu skarbowego, czy szerzej opresyjnych urzędów i sądów. Choć oni też mówią po polski, to się jakoś nie rozumiemy.

zaloguj się by móc komentować

MZ @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 20:16

Zakończyła Pani stary rok bardzo pesymistyczą notką i z przykrością muszę przyznać, że prawdziwą. 

Życzę Opieki i Łaski Bożej dla Pani ,Gospodarza portalu i wszystkich obecnych na SN.Niech nas Bóg chroni przed tym co nam szykują. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @ewa-rembikowska
31 grudnia 2019 20:30

Gratuluję 100 notek i życzę 100 lat!

Jak tu skomentować co Pani napisała. Przykra prawda, tym bardziej, że kiedyś prowadziłem działalność gospodarczą...

Troche mi się wspomnienia uruchamiają. Pierwsza ustawa o VAT liczyła 4 strony i znałem ją na pamięć! :) I komu to przeszkadzało. Przedsiębiorcy są darmowymi  poborcami podatkowymi i widocznie to za mało. 

Pamiętam jak zmieniały się interpretacje, np. wliczania lub nie kosztów paliwa i inne głupoty. Na szczęście dawno mam to za sobą, bo było to zbyt duże obciążenie, a poza tym coś trzeba było robić, czyli prowadzić działalność. Za to dzisiaj jest ministerstwo przedsiębiorczości czyli kpina z ludzkiej inteligencji. :(

Trochę Pani "uruchamia" emocje pisząc o Wiedniu i okolicach, ale to jest bardziej sympatyczne, mimo takich czasami nieciekawych historii, bo oddziela nas czas i emocje "wyparowują". :)

Czytam z przyjemnością notki i artykuły w kwartalnikach. 

Życzę dużo zdrowia!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Andrzej-z-Gdanska 31 grudnia 2019 20:30
31 grudnia 2019 20:59

Dziękuję! Czasem z Wiednia trzeba się przenieść do siermiężnej rzeczywistości.

Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i wielu ciekawych komentarzy oraz notek.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 19:37
31 grudnia 2019 21:51

Od czasu gdy "otrzeźwiałam" po 1989 roku i haśle: "Jesteśmy wreszcie w swoim włanym domu etc., etc." mam poczucie absolutnej wrogości aparatu wszelkiej władzy wobec nas. No i dramatycznie sprawdza się stare, akurat angielskie: nikt nie może być pewien swego życia i mienia dopki obraduje parlament. Który tutaj niedawno wybraliśmy... Że przypomnę, iż wybrany /entuzjazm pelikanów/ prezydent Duda jeszcze w progu pałacu prezydenckiego podpisał kolejne, przymusowe szczepienia polskich dzieci i - o ile pomnę - fatalną ustawę rolną, skonstruowaną przez PO /albo tę chwilę później/. Co wyglądało na spłatę koniecznych zobowiązań. 

Krótko mówiąc - mam poczucie opresji i kontrnarodowych rządów. 

Dostałam już kilka maili /kto handluje e-adresami???/ od jakiejś Fundacji Bezgotówkowej, bym "sprawiła sobie prezent" czyli terminal i do tego pobrała radośnie 1000 zł na okoliczność. Wszystkie maile były już za nowo mianowanego ministra finansów, co to po polskiemu mówić nie potrafi. Mają rozmach...

https://www.youtube.com/watch?v=hzTcGsSkkeI

zaloguj się by móc komentować

qwerty @MZ 31 grudnia 2019 20:16
31 grudnia 2019 21:58

Nie poddajemy się nigdy. W Nowy Rok z nowymi nadziejami wszystkim tego życzą Niepokonani2012

zaloguj się by móc komentować

qwerty @KOSSOBOR 31 grudnia 2019 21:51
31 grudnia 2019 21:59

To jest najnormalniejsza wojna i sztuką jest przeżyć

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @KOSSOBOR 31 grudnia 2019 21:51
31 grudnia 2019 22:01

Warto się przyjrzeć panom z zarzadu tej fundacji. Dnia nie przepracowali uczciwie - specjaliści od produkcji kaszki manny lecącej z nieba. Przypuszczam, że koledzy tego nowego ministra finansów.

https://polskabezgotowkowa.pl/o-fundacji

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Andrzej-z-Gdanska 31 grudnia 2019 20:30
31 grudnia 2019 22:03

I jest jeszcze kabaretowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców z konstytucją biznesu - jest raj

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 22:01
31 grudnia 2019 22:48

Same śliczne :)))

Mnie najbardziej się podoba:

Rada Wydawców Kart Bankowych :))) Normalnie qq na muniu.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @qwerty 31 grudnia 2019 21:59
31 grudnia 2019 22:50

Ale to jest wojna z nami za nasze pieniądze!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @KOSSOBOR 31 grudnia 2019 22:50
31 grudnia 2019 22:57

I to jest najgorsze, na naszym terytorium za nasze pieniądze.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska
1 stycznia 2020 10:01

Zatory płatnicze, ho, ho, tak, tak...:-)

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska
1 stycznia 2020 11:44

Dziękuję, że Pani o tym pisze. Pora zdjąć różowe okulary, mimo że niektórym im do twarzy. Tak mi się zrymowało, ale sprawa jest poważna.

Najpierw taka kwestia. Bodajże w 2017 roku wprowadzono dla sektora budowlanego ustawę o odpowiedzialności solidarnej inwestora w procesie budowlanym. Co to zmieniło? Duże firmy, które dostawały kontrakt były zmuszone płacić na czas podwykonawcom (mniejszym firmom), a podwykonawcy swoim podwykonawcom - jeszcze mniejszym. W efekcie płynnośc finansowa mikrusów i małych firm znacznie się poprawiła. No, ale mówimy o procesie budowlanym, gdzie niewypłacanie i koszmarny czas płatności małym podwykonawcom oznaczał ich bankructwa.

Teraz nie da się tego prosto przełożyć na cały handlowo-produkcyjny całej przedsiębiorczości w Polsce. I nie ma takiej potrzeby - nasze oczekiwania na płatność nie są obecnie złe (mieścimy się mniej więcej pośrodku skali unijnej. Jak widać jest to tylko pretekst do zacieśniania kontroli poprze nową sprawozdawczość metod płatności w każdej firmie, i przy okazji okazja do zwiększenia liczby urzędników.

Życzę na ten rok zdrowia i pomyślności wszelakiej oraz wielu sił do opisywania takich rzeczy i tych lżejszych, choć nie zawsze, z minionego czasu :)

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 19:37
1 stycznia 2020 11:45

tak właśnie! Pani wpis jest doskonałym praktycznym przykładem okupacji, o której wczoraj pisał Coryllus.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @ewa-rembikowska
1 stycznia 2020 11:57

A WISzKISem to najzwyczajniej kolejny podatek, bo znając życie , firm dla zabezpieczenia działania o taki  kwitek się będzie starała.

Dostaję gorączki jak czytam czy słyszę takiego Witolda Modzelewskiego, który postuluje o zmiany podatkowe, faceta, który współtworzył ten chory podatek w tak zagmatwany sposób, by przez wiele lat mógł w swojej firmie doradczej, tłumaczyć innym firmom jak rozumieć te zawiłości. Za grubą kasę ma sie rozumieć.

 

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @ainolatak 1 stycznia 2020 11:44
1 stycznia 2020 12:09

W połowie lat siedemdziesiątych po wykładzie prof. Naisiłowskiego na temat WOG i bodźców ekonomicznych zażartowałam sobie, że najskuteczniejszym bodźcem ekonomicznym pozostaje nakaz. Minęło od tamtej pory ponad 40 lat, niby wszystko się zmieniło a dalej jak nie było rozwiązań systemowych, tak ich dalej nie ma i nikogo to nie dziwi.

To samo i taniej (bez tabuna urzędników i systemu kar) można osiągnąć wprowadzając mechanizm, który automatyzuje pewne procesy. Od 30 lat mówię o zmianie zasad ustalania momentu podatkowego i przejścia z metody memoriałowej na kasową. Wygląda na to, że nawet tzw. wolnościowcy (teraz Konfederacja) nie rozumieją, albo udają, że nie rozumieją, o co tu chodzi. Wolą walczyć z 500plus. Ręce opadają a wprowadzenie tego rozwiązania dałoby każdej partii sympatię tysięcy  drobnych przedsiębiorców.

zaloguj się by móc komentować


ainolatak @ewa-rembikowska 1 stycznia 2020 12:09
1 stycznia 2020 13:43

Mam wrażenie, że te dobre i dość proste rozwiązania są niemile widziane. Właśnie system ma być zagmatwany, urzędniczo(wyborczo)-chłonny i opresyjny. Wolnościowcy tutaj nie są wyjątkiem, bo jakoś nie słyszałam o ich konkretnych i bardziej szczegółowych propozycjach. Z tą walką z 500+ to się przejadą, bo nawet wyborcy-wrogowie pisu niechętnie dadzą sobie je odebrać.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 22:01
1 stycznia 2020 14:42

Konsultanci i "naganiaczo" pewnie "naciagacze" z POLSKI BEZGOTÓWKOWEJMEGA nachalni i MEGA upierdliwi. Nie pomaga żadne tłumaczenie, że dzwonili i NIE ŻYCZYMY sobie ich usług, niby bezpłatnych, jedynie blokada numerów i reorganizacja telefonów w firmie daje radę wyrzucić telefony od NICH.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 22:01
1 stycznia 2020 15:12

Pan obecny minister finansów w reklamie polski bezgotówkowej - Tadeusz_Kościński, jak jeszcze ministrem nie był - Płatności bezgotówkowe w każdym urzędzie do końca 2017 roku.

 

zaloguj się by móc komentować

MZ @qwerty 31 grudnia 2019 21:58
1 stycznia 2020 15:21

Musimy zaciskać zęby a pięści na Różańcu bo broni nie mamy.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ainolatak 1 stycznia 2020 13:43
1 stycznia 2020 15:57

Instytucje bankowe są bardzo zainteresowane, by nic nie zostało zmienione. W końcu zarabiają na liniach kredytowych w rachunku bieżącym, faktoringu, ubezpieczaniu należności. 

zaloguj się by móc komentować


Paris @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 16:41
1 stycznia 2020 19:01

Tak...

... to jest  CHORE  !!!

 

Ale to tak ma byc w tym  "naszym"  zlodziejskim i bandyckim panstwie... bo w tym  szalenstwie jest metoda... i nic Pani Rembikowska nie bedzie tak jak bylo,  bo juz pojawi sie  kolejne  ZEROWISKO,  a w zwiazku z tym kolejne  biurwy,  pasozyty  i  nieroby...

... i to jest  KRYMINAL  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @KOSSOBOR 31 grudnia 2019 21:51
1 stycznia 2020 19:17

No prosze...

... tam  MISIO  po "kuledzu",  koles BANKSTERA  Morawieckiego  pracuje cichutko,  cichusienko jak  MYSZKA  w  "pocie czola" aby  ZMUSIC  nas do obrotu  bezgotowkowego...

... a tu  banda presstytutek  Sakiewiczowych  struga  nam  "obrone Jasnej Gory",  czyli  hucpe "historyczna"  Putina  przez tych roznych  LEMINGOW  "rzadowych"... i jakie to one te  BARANY  rzadowe sa  wywaRZone,  a jakie odporne  na te  putinowskie,  nieprawdziwe zaZOty  z  d**y  wziete,  no i jeszcze jak te "nasze sojuszniki"  nas  bronio...

... to normalnie tylko ich smiechem  zabic... do tego na pustej sali,  zeby byl glosniejszy ten nasz smiech  !!!

 

No, co za deta  i  prymitywna hucpa,  w glowie sie nie miesci  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 31 grudnia 2019 22:01
1 stycznia 2020 19:20

Oczywiscie, ze tak...

... zwykle  PASOZYTY  i  DARMOZJADY  !!!

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ArGut 1 stycznia 2020 15:12
1 stycznia 2020 19:24

Problem tkwi w dłużnikach którzy mają zajęte konta bankowe - tylko oni ratują obrót gotówkowy wobec administracji 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ainolatak 1 stycznia 2020 13:43
1 stycznia 2020 19:27

I taki system jest obszarem dyskontowania logiki rozmytej - każda brednia znajdzie uzasadnienie

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ainolatak 1 stycznia 2020 11:57
1 stycznia 2020 19:28

On brał kasę za porady jak unikać podatków i to był arcykabaret

zaloguj się by móc komentować

Paris @ainolatak 1 stycznia 2020 11:57
1 stycznia 2020 19:29

I  lazi  TOTO...

... ten caly  profesUr  w glorii i chwale - nawet do TV  TRWAM,  ze az zal, ze mu sie jeszcze aureolka sFieNtosci nie zapalila nad tym  zlodziejskim lbem  i "poucza o zmianach"...

 

... tupet, bezczelnosc i zuchwalosc  WYJATKOWA  !!! 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @MZ 1 stycznia 2020 15:21
1 stycznia 2020 19:31

Mamy dodatkowo rozum jak broń oraz pewność posiadanych racji,  a jest faktem, że Różaniec przy sobie wywołuje agresję aparatu

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska
1 stycznia 2020 19:39

Pani Rembikowska...

... zycze Pani przede wszystkim zdrowia i sily do kolejnej 100-ki  rownie genialnych i blyskotliwych wpisow, ku  swojej,  naszej  i  Ojczyzny  chwale  !!!

Zdrowia, pomyslnosci i opieki bozej takze dla Pani rodziny.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @ewa-rembikowska
1 stycznia 2020 23:58

Cóż, wiecie co napiszę :P

PiS to... to samo co zawsze.

Ale może z innej beczki. Po prostu widać że ci co kierują naszą sceną polityczną mają ładne dane, żadni przypadkowi ludzie, wiedzą dobrze co robić. Czyli wciskać za pomocą TVP kit emerytom. I zwykłym robolom. Tyle wystarczy by mieć elektorat.

Sorki ale taka jest właśnie prawda. Ani jeden ani drugi ani nie zrozumie życia przedsiębiorcy ani się tym nie przejmie. Nie zrozumie że patologia prowadzi do patologii. Nie zrozumie że tak jest wszystko zorganizowane by oszukiwać, kombinować, wciskać ściemę.

To nawet jest dość ciekawym obrotem historii. Dzisiaj robol jest jak ... dawny robol :) Ma nad sobą oszusta i wyzyskiwacza. Widzi często ile wałków leci w firmie, nie będzie mu żal że przychodzą socjaliści z zadaniem wykoszenia przedsiębiorców tak samo jak kiedyś PPS kosiło ziemian. Przy poklasku odpowiednio nakręconego tłumu.

Wiadomo też jak to się skończy. Gdy już mali zostaną zniszczeni robol zostanie jeszcze bardziej zdegradowany. Tak jako to się skończyło w ZSRR i okolicy. Aczkolwiek tym razem, jak wiele na to wskazuje, robol może, pierwszy raz w hisotrii, uznać taki stan rzeczy za właściwy.

Oczywiście, ludzie tak tego nie postrzegają. Bo w TV pokazują im gębę Kidawy. Albo Hołowni (pokazują?). Ale jeśli po prostu tylko czytasz książki. Nie oglądasz TV a zaglądasz jedynie na SN i proste informacje w sieci. To widzisz jedynie ciąglę tą samą historię. Uparty marsz komunizmu/socjalizmu, pal licho etykietę. Ciągle to samo. Aczkolwiek z nieuniknioną sinusoidą ale do celu. Rozbudowywanie biurokracji, przepisów, ograniczeń, nieustanne duszeniem niezależności, wolnej inicjatywy. Patrząc na to tak historycznie, PiS nie różni się kompletnie niczym. Wciąż to samo. Ciągle w budowie super państwa, które tworząc patologie ma okazję na tworzenie kolejnych patologii przedstawianych ludowi jako droga do jego szcześcia. I ciągle ludzie to łykają. Tak jak łykali za P(Pi)Su Piłsudskiego czy P(Pi)Su Kaczyńskiego. Prosty lud łyka propagandę. Inni nie mogą uwierzyć że to tylko Nikodem Dyzma. W najlepszym wypadku.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu 1 stycznia 2020 23:58
2 stycznia 2020 08:10

piękny manifest i niestety prawdziwy w diagnozie

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @ewa-rembikowska
2 stycznia 2020 10:22

"System podatkowy w Polsce to jest gąszcz i chaszcze." " Jeśli z jednej strony przykręca się śrubę do oporu, nie zostawiając żadnego luzu ani amortyzacji, a z drugiej jest bezkarna armia urzędników, to w pewnym  momencie będzie musiało coś pęknąć."

Tytuł i te dwa cytaty już mi wystarczą. Komentarz? Parafraz z Gry o tron: "You know nothing, Ewa Rembikowska". Zawsze gdy czytam takie posty włącza mi się też odpowiedź Andrzeja Kmicica dla księdza Kordeckiego.

"- Ojcze kochany, wielkie w was serce, bohaterskie i święte...

- At, daj pokój! - przerwał ksiądz.

- I święte - powtórzył Kmicic - ale się na armatach nie znacie."

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Janusz-Tryk 2 stycznia 2020 10:22
2 stycznia 2020 10:30

"...inspektor UKS poświadczał nieprawdę nie w faktach lecz w sfomułowaniach..." - to z postępowania karnego...;- Do you know anything?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Janusz-Tryk 2 stycznia 2020 10:22
2 stycznia 2020 10:30

Skoro jest inaczej, to proszę opisać jak wg Pana przedstawia się sytuacja.

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @ewa-rembikowska
2 stycznia 2020 10:57

A czemu Pani przerzuca na mnie ten koszt?

To niech Pani mi wskaże system podatkowy w inny państwie, który byłby przykładem przejrzystości?

Albo niech Pani mi pokaże gałąź prawa w Polsce, które jest przejrzyste i w którym nie ma żadnych wątpliwości interpretacyjnych.

Czy Pani zna może historę wprowadzenia podatku vat w Polsce?

Czy zadała sobie Pani kiedykolwiek pytanie jaki jest powód zaostrzania przepisów podatkowych?

 

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Janusz-Tryk 2 stycznia 2020 10:57
2 stycznia 2020 12:21

problemem nie jest owa przejrzystość prawa czy też wątpliwości interpretacyjne, bowiem problem zasadza się na realnie stosowanym bezprawia [skarbowego, sądowego, prokuratorskiego,..] w celu zaboru mienia [kreowanie/produkcja dłużników jest już przemysłem w RP]; zaostrzanie podatków? a co to? zmiana stawek? czy też krucjaty wg doktryny: przedmiot transakcji nie istniał, dokumenty były ale ich nie było..., itp. ; celami tzw. 'zaostrzania restrykcji za domniemane czyny wynierzone w interesy skarbu panstwa' są: zmiany stosunków własnosciowych w kraju oraz zmiana struktury społecznej, nihil novi sub sole

zaloguj się by móc komentować

Paris @smieciu 1 stycznia 2020 23:58
2 stycznia 2020 14:35

No,  nie moge sie z Panem zgodzic...

... uwazam wprost przeciwnie... ludzie nie lykaja juz propagandy z kurwizora  i  NIE  BEDA  LYKAC  !!!

 

Niestety zaden kurwizor  JUZ  nie wmowi ludziom, ze jest inaczej... albo, ze jest "sukces"  wg tego kretyna Sakiewicza.  Real naprawde skrzeczy na kazdym kroku i ludzie to odczuwaja coraz czesciej i coraz bolesniej...

... do tego maja  JUZ  swiadomosc, ze to POPiS'owe  RZADOWE  BIURWY  psuja prawo z premedytacja,  tworza z naszej Ojczyzny  DOM  WARIATOW... i ze to nie dzieje sie przez  "przypadek"  !!!

 

Wszystkiego najlepszego Panie Smieciu z Nowym Rokiem,  a zwlaszcza wiary i cierpliwosci... ludzie naprawde nie sa tacy glupi,  jakich udaja  !!!

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @qwerty 2 stycznia 2020 12:21
2 stycznia 2020 14:39

Chciałbym, żeby Pan kiedyś zmierzył się z praktycznym problemem wyegzekwowania podatku od podatnika, który się od tego wymiguje.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Janusz-Tryk 2 stycznia 2020 14:39
2 stycznia 2020 15:07

a Panu życzę skutecznego wyegzekwowania prawa od aparatu celno-skarbowego, problemem w RP nie są osoby wymigujące się od płacenia podatków lecz patologia administracji państwa; a co to jest wymigiwanie się od płacenia podatku? ilośc decyzji celno-skarbowych i innych nie stanowi jeszcze o wymogu uznania ich treści a juz o egzekowaniu szkoda mówic, przy dzisiejszych środkach informatyczno-dochodzeniowych i twórczej adapatacji prawa [cywilne, karne, administracyjne] to każdy (nawet Pan) zostaje bez pieniędzy i z zajętą resztą mienia w ciągu 14 dni, przykład: otrzymanie na konto bankowe legalnie opodatkownych pieniędzy to przychód, wpłata/wpływ do banku to rozchód a wypłata z banku własnych pieniędzy to przychód z nieujawnionych źródeł ;- wchodzi Pan do takich konfrontacji z tym państwem? na koniec powiem tak, jak ktoś nie chce płacić podatków w tym państwie to nie będzie płacił i nawet kara śmierci tego nie zatrzyma

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Paris 2 stycznia 2020 14:35
2 stycznia 2020 15:14

w RP prawa w ujęciu rozumieniowym i definicyjnym jak z wieków ubiegłych już nie ma, jest obszar dezynwoltury w stosowniu selektywnie wyciskanych fragmentów artykułów ustaw lub ustaw jako całości - 'urząd/organ działa zgodnie z prawem i na podstawie prawa' - i dlatego fałszuje dokumenty, świadczy nieprawdę w dokumentach urzędowych, etc;- 2018r. sąd okręgowy Kraków;- "Pani tego nie zrobiła ale Pani zapłaci" ;- to są łowy na cudzą kasę i wszyscy wiedzą w czym biorą udział, a jak ktoś jeszcze wspomni o płaceniu podatków to pada proste pytanie: komu i po co? kontrybucje- tak płacimy wszyscy

zaloguj się by móc komentować

Paris @qwerty 2 stycznia 2020 15:14
2 stycznia 2020 15:28

Dokladnie tak...

... "nasze panstwo"  i  "nasza,  kochana waadza"...  tepe i kompletnie  spatologizowane  biurwy  "wystrugaly sobie"  PRZEMYSL  DO  OKRADANIA  NARODU  w "majestacie  prawa"  !!!

 

Dobrze, ze polski narod, ale takze inne narody   MAJA  JUZ  TEGO  SWIADOMOSC... a teraz zeby ten fakt swiadomosci "przykryc"  w kurwizorze i reszcie polskojezycznych merdialni  zaczyna sie  festival  STRASZONEK...  Putin... Koreanczyk... a moze  Erdogan  ?!?!?!

 

Zabic ich smiechem  wykolejencow.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Janusz-Tryk 2 stycznia 2020 10:57
2 stycznia 2020 15:51

Wie Pan, w spory erystyczne wchodzić nie będę. 

Jest takie powiedzenie, patrzą na to samo, widzą co innego, więc skoro Pan uważa, że z polskim systemem podatkowym i jego stosowaniem jest wszystko ok, to przyjmuję to do wiadomości.

Ja po 30 latach kontaktów z US mam prawo do swoich emocji i swoich opinii.

Ludzie przenosza  firmy z Polski do Wlk. Brytanii, Estonii, Luksemburga, Honaldii, Czech, więc o czymś to świadczy.

Na zakończenie anekdota.

Jakieś 8 lat temu mojemu znajomemu zajęto wszystkie konta bankowe z tytułu niezapłaconych odsetek od podatku. Na tytule wykonawczym widania kwota 10 zł. Pół dnia siedziałam w urzędzie i odkręcałam sprawę, tak jakby urzędniczka z rachuby nie mogła do niego zadzwonić i powiedzieć, że z jej wyliczeń wynika, że ma niedopłatę i niech szybko zrobi przelew.

Zastanawiałam się, ile kosztowała ich ta operacja, i czy przypadkiem nie dużo więcej niż 10 zł.

W czerwcu tego ubiegłego roku dzwoni do mnie, że ma znów konta pozajmowane. Też z powodu kilkunastu złotych odsetek od wpłaconego po terminie pod. dochodowego. Nie wiem, czy to była ta sama urzędniczka, czy ktoś inny, bo tam jest rotacja.

W międyczasie PiS wygrał wybory, powołał Krajową Administrację Skarbową, tylko na poziomie kontaktu urząd - obywatel nie zmieniło się nic.

Jednocześnie w piątek 23 listopada  2019  w godzinach przedpołudniowych, CBA wyprowadziło w kajdankach naczelnika tegoż urzędu skarbowego.

No nie wiem, czy strzelanie do wróbla z armaty to jest taki dobry pomysł?

zaloguj się by móc komentować

ArGut @qwerty 1 stycznia 2020 19:24
2 stycznia 2020 16:36

W jaki sposób ? Urzędy, administracja wyprzęga się z gotówkowych transakcji bo nie chce płacić za obsługę/wożenie gotówki. A dłużnik też może zrobić przelew z innego konta. Dodatkowo urzędy nie blokują, według mojej wiedzy, chętnie kont bankowych. Cały wysiłek włożony w cyfryzację sektora administracyjnego poszedłby w GWIZDEK. To PODATNIK ma płacić a nie urząd / administracja / ... nikt tego nie powie ale może banki, obsługujące przeróżne konta mają DIL z "WIELKIM-KONTROLEREM" i "WIELKI-KONTROLER" handluje z bankami różnymi zobowiązaniami.
W szalonych latach 90 poprzedniego wieku na długach szpitali można było zostać szybko milionerem, pewnie były też inne możliwości. Dziś pewnie instytucje administracyjne i bankowe działają z WIEKSZĄ KLASĄ i mniej widać.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ArGut 2 stycznia 2020 16:36
2 stycznia 2020 16:50

blokada konta bankowego uniemożliwia obsługę płatności wszelkich [zajęte konto - brak zdolności do dokonywania przelewów]; i tylko zostaje gotówka w zębach i to bez pytania skąd pochodzi; nie płacę bo mam zajęte konto i mam zajęte konto to nie mogę zapłacić - to taka doktryna wykonawcza do rozwijania spirali długów i narzucania kosztów [radcy prawni za udział w postępowaniach, komornicy, etc]; to wg tej maksymy: czemuś biedny boś głupi i czemuś głupi boś biedny; z jakiego innego konta? bez podstawy prawnej? ukrywanie informacji o danych firmy? mechanizm zajmowania kont w postępowaniu egzekucyjnym [też zabezpieczającym] jest komuterowym programem;- o 16.00 dyspozycja i na 8.00 po problemie w całym systemie i dodatkowo zestawienia: powiązań, posiadania, etc; płacenie z cudzego konta bez podstawy prawnej [realnej i udokumentowanej, np. cesja, użyczenia, pożyczenie, ...] kończy sie zarzutem prania brudnych pieniędzy i innymi też; -- tak mniej widać ale więcej czuć

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ArGut 2 stycznia 2020 16:36
2 stycznia 2020 16:52

właśnie to jest efekt 100% cyfryzacji, organ sam wyznaczy/zaaprobuje podatek i sam go pobierze a jak się nie podoba to do sądu - tylko trzeba mieć na opłaty i 'mecenasów';- jak żyć aby przeżyć?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ArGut 2 stycznia 2020 16:36
2 stycznia 2020 16:53

Dodatkowo urzędy nie blokują, według mojej wiedzy, chętnie kont bankowych.

Trzeba by sprawdzić statystykę wystawionych tytułów wykonawczych przez US, ale tego w internecie nie ma.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ArGut 2 stycznia 2020 16:36
2 stycznia 2020 16:55

przykład z 2019r.: urząd do podatnika/firmy 'wezwanie do zapłaty 1 mln zl w ciągu 7 dni od daty otrzymania wezwania' z tytułu wykazanych przez inny organ podstaw do naliczenia..;- no i co na takie dictum? z innego konta lub miesiąc póżniej?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ewa-rembikowska 2 stycznia 2020 16:53
2 stycznia 2020 16:57

jeszcze są czynności z ramach uzasadnionych podejrzeń [tryb zabezpieczajacy postępowanie]; 'do siedziby firmy przybyliśmy o godz. 18.00 w oknach bylo ciemno i nikogo nie było, ..., oznacza to brak znamion prowadzenia działalności ...' - gramy dalej w tym teatrze?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @qwerty 2 stycznia 2020 16:57
2 stycznia 2020 17:11

jednym słowem każde cudo można wymyślić i przełożyć na blokadę

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ewa-rembikowska 2 stycznia 2020 17:11
2 stycznia 2020 18:51

celem jest zawsze kasa i to usprawiedliwia wszystkie czyny wg zasady: raz ukradzionej kasy nie oddamy nigdy bo to w interesie skarbu państwa

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @ewa-rembikowska 2 stycznia 2020 15:51
3 stycznia 2020 07:57

Niech mi Pani wybaczy ale nie specjalnie chce mi się emocjonować tym, że pół dnia Pani siedziała w urzędzie skarbowym. Po pierwsze jeśli chodzi o Pani znajomego to prawdopodobnie przed tytułem wykonawczym otrzymał upomnienie. I tak to jest w każdym przypadku. Wielki szum a jak się trochę poskrobie to wychodzi na to, że powód jest bardzo prozaiczny. Pani emocje i opinie to nie wynik kontaktów z US tylko wynik oddziaływania mediów. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Janusz-Tryk 3 stycznia 2020 07:57
3 stycznia 2020 09:54

No właśnie nie było  upomnienia, dlatego byłam bardzo zdziwiona. Pytałam w rachubie, czy wysłali, czy od razu wystawili tytuł wykonawczy. Od razu był tytuł wykonawczy.

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @ewa-rembikowska 3 stycznia 2020 09:54
3 stycznia 2020 10:58

Bez upomnienia egzekucja może być przeprowadzona tylko w wyjątkowych przypadkach określonych w specjalnym rozporządzeniu  w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja administracyjna może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (przyznaję, że teraz to przeczytałem). A jeśli to nie był taki przypadek to została przeprowadzona egzekucja niezgodnie z prawem. Pomyłki się również zdarzają. Wtedy jednak ma Pani prawo się upomnieć i nie ponosić kosztów egzekucyjnych.

Z drugiej strony czy nie prościej byłoby wpłacić należność w terminie? Te płatności po terminie przystparzają pracy najczęściej nie tej osobie która płaci po terminie i ma wszystko w nosie. A jak w końcu ta osoba ponosi jakieś koszty swojego luzactwa (np. koszt siedzenia pół dnia w urzędzie) to jest wielki płacz i narzekanie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Janusz-Tryk 3 stycznia 2020 10:58
3 stycznia 2020 11:10

Zatory płatnicze się kłaniają, z którymi państwo nie może sobie dać rady od 30 lat, czyli od momentu wpuszczenia na rynek polski zachodnich koncernów, gdzie termin płaności 90 dni był normą, bo kapitał nie ma narodowości.

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @ewa-rembikowska 3 stycznia 2020 11:10
3 stycznia 2020 11:40

No ale to wyszły przepisy dot. płatności w transakcjach handlowych. Więc dlaczego Pani pisze że nic się nie zmieniło?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Janusz-Tryk 3 stycznia 2020 11:40
3 stycznia 2020 16:27

Nie zmieniła się filozofia funkcjonowania państwa i stanowienia prawa.

Problem zatorów płatniczych istnieje od co najmniej 30 lat. 

Pierwsze przepisy doyczące złych długów w VAT pojawiły się w 2008 roku, czyli państwo przez 18 lat przyglądało się jak silny łupi słabego, jeszcze mu w tym pomagając (pozwolenie na zaliczanie w koszty i odliczanie VAT od faktur niezapłaconych) i biorąc udział w tym lichwiarskim procederze, z którego dumny byłby dziadek Gancpomader, czyli zmuszając firmy do odprowadzania daniny od faktur nieopłaconych.

Od tamtej pory było kilkanaście nowelizacji przepisów a problem jak był tak jest.

Co zmieni ustawa minister Emilewicz? Po pierwsze działa nakazowo, po drugie ingeruje w swobodę zawierania umów między podmiotami, po trzecie generuje koszty tak po stronie państawa jak i po stronie firm. Za 2 czy 3 lata usłyszymy o konieczności jej modyfikacji, bo pani minister sama powiedział, że ona nie rozwiąże problemów, może uda się je tylko załagodzić.

Tymczasem można było wprowadzić zasadę, że momentem powstania obowiązku podatkowego jest wpływ należności za fakturę dla dostawcy a dla odbiorcy moment zapłaty za fakturę.

W przypadku takiego ustawienia systemu zostaje zachowana zasada swobodnego zawierania umów, państwo zachowuje neutralność nikogo nie preferując, ani nikogo nie pogrążając, staje się tym czym być powinno, czyli arbitrem pilnującym, by gra toczyła się na równych warunkach.

Gdyby do tego zostały zreformowany sądy gospodarcze tak, by pozwy o zapłatę musiały zostać rozpatrzone w ciągu 30 dni od wpłynięcia, to Polska mogłaby konkurować o miano raju gospodarczego.

Na razie za to mamy wysyp ofert bankowych - a to linia kredytowa, a to faktoring, a to ubezpieczenie należności i być może tu leży problem.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ewa-rembikowska 3 stycznia 2020 16:27
3 stycznia 2020 21:13

Problem leży w tzw. otoczeniu - klienci do przymusu ściągania kasy

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 3 stycznia 2020 16:27
3 stycznia 2020 21:43

Ach, moj Boze...

... no, rozczulila mnie ta mOnisterka od 7 bolesci  !!!

A co ta  dziunia i zaprzedana wyrobnica rzadowa moze zmienic jak ona tez - zapewne - po jakiejs detej szkole  liderUF  czy inna  stypEdystka...

... a zeby bylo "weselej"  to premier rzadu - BANKSTER... i  "nowy mOnister finansow"  - tez  BANKSTER,  dazacy wylacznie do  wcisniecia Polsce obrotu  bezgotowkowego  !!!

Zreszta caly "polski"  ZONT  to tylko  BANKDYTERKA... przeciez to widac golym okiem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować