PSL kokietuje emerytów, czyli przedbiegi wyborcze

Zawsze myślałam, że PSL to partia zabiegająca o interesy wsi i chłopów. Okazuje się, że nie.

Wiki pisze; „PSL opowiada się w gospodarce za rozwiązaniami takimi, jak wprowadzenie emerytur obywatelskich dla najuboższych, powiązanie stażu pracy (40 lat) z wiekiem emerytalnym, płaca minimalna w wysokości połowy średniej pensji, bezpłatne leki dla seniorów oraz szkolne podręczniki i posiłki, rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii, wysoka liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach, brak VAT na artykuły dziecięce, wysokie nakłady na inwestycje w rolnictwo oraz na praktyki zawodowe, kroczące dochodzenie do pełnej stawki ZUS,  zwolnienie z opłacania ubezpieczeń przez pierwszy rok prowadzenia firmy,  zniesienie CITdla małych i średnich firm, czy też opłacanie chorobowego przez ZUS. Postuluje też rozwój spółdzielczości.

Za priorytet ugrupowanie uznaje projekt „Emerytura bez podatku”, zakładający zniesienie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz dla emerytów i rencistów, a także likwidację składki tychże na ubezpieczenie zdrowotne.”

Przy tym ostatnim postulacie zaczyna robić się ciekawie.

Emerytury są niskie. 4% emerytów dostaje świadczenia do 1000 zł, 45,8% do 2000 zł, 23,1% do 3000 zł. Emerytów jest prawie 9 milionów. I będzie więcej, bo z rynku pracy wychodzą osoby urodzone w okresie powojennego wyżu demograficznego. Przypomnę wyż szczyt osiągnął w 1955 roku, kiedy urodziło się 532 200 dzieci  a skończył się w 1960 liczbą 445 300. W tym roku w wiek emerytalny wchodzą mężczyźni urodzeni w 1953 roku i kobiety urodzone w 1958 roku.

W 2012 roku rząd PO przewidując tąpnięcie systemu emerytalnego związanego z wejściem w wiek emerytalny takiej gromady ludzi  przepuścił przez Sejm ustawę, która załatwiała dwie sprawy – podwyższenie wielu emerytalnego i tę ważniejszą, czyli  zmianę sposobu naliczania emerytur. Ta pierwsza była bardzo medialna i przykryła tę drugą, czyli wysokość potencjalnej emerytury, która została po prostu radykalnie obniżona, bo budżet by nie wytrzymał.

Koalicjantem PO był wówczas PSL. I podobno sprawa ta wywołała poważny kryzys koalicyjny. Jednakże wszyscy posłowie klubu PSL grzecznie zagłosowali za. Z szeregu wyłamał się tylko poseł Kłopotek.

Z kolei podczas głosowania nad projektem ustawy Prezydenta Dudy o obniżeniu wieku emerytalnego PSL ze swoim Przewodniczącym Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wstrzymał się od głosu. Było to 16 listopada 2016 roku.

Przez rok PSL intensywnie myślał i liczył ewentualne głosy wyborców w wyborach 2019 roku. Chyba wyszło, że niezagospodarowaną grupą są emeryci i jest to bardzo duża grupa, większa niż rodzice otrzymujący 500+. Na program ten przeznaczonych jest w tym roku  około 24,5 mld złotych.

W grudniu 2017 roku  do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa PSL dotyczący wypłacania emerytom kwoty brutto emerytury bez pobierania podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu emeryci na rękę dostaliby koło 20% więcej pieniędzy.

Wg autorów projektu zmiana przepisów spwodowałaby zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o ok. 15 mld zł z tytułu PIT, oraz o ok. 13 mld zł ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak jednak podkreślono większe emerytury i renty zwiększą wpływy z podatku VAT.

Gwoli ścisłości. Takie rozwiązanie jakie proponuje PSL jest na Węgrzech, na Litwie i w Bułgarii.
otne.

W marcu 2018 roku za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu wypowiedział się klub PiS. Według Jerzego Gosiewskiego (PiS), realizacja omawianej ustawy jest niemożliwa bez głębokich i kosztownych zmian w systemach informatycznych ZUS. Również wiceminister Maricin Zielniewski z MRPiPS zgłosił zastrzeżenia natury legislacyjnej oraz skarbowej. Według niego do zmniejszenie wpływu do budżetu stanowiłoby kwotę ok. 36 mld zł. Skąd taka rozbieżność szacunków?

W październiku 2018 roku projekt  "Emerytura bez podatku"  trafił ponownie do Sejmu, tym razem jednakże jako projekt obywatelski, pod którym podpisało się 140 tysięcy osób.

Inicjatorem tym razem był "Komitet lnicjatywy Ustawodawczej Ustawy Emerytura bez Podatku oraz o zmianie niektorych innych ustaw". W Komitecie zasiada 20 osób związanych z PSL.

Na fejsie powstała grupa Ruch Emerytów i Rencistów, której baner „Żądamy! Zero podatków od emerytur i rent” został udostępniony 250 tys. razy. Ludzie szaleją.

7 grudnia odbędzie pierwsze czytanie ustawy.

Po cichutku PSL popiera GW, która  straszy emerytów, że rząd nie będzie w stanie dotrzymać terminu waloryzacji świadczeń według nowych zasad, bo ZUS nie zdąży przeprowadzić zmian w systemie informatycznym do marca 2019.

Czym PiS przebije  pomysł PSL-u?

Czy odrzuci z oczywistych względów ustawę, bo stwierdzi, że twardy elektorat i tak na nich zagłosuje a reszta się nie liczy?

Zgodzi się a potem podwyższy VAT na wszystko do 25% jak na Węgrzech?

tagi: wybory  podatki  psl  walka wyborcza  emerytury

29 listopada 2018 21:11

chlor @ewa-rembikowska
29 listopada 2018 21:46

Jestem z tego nieszczęsnego maksimum dzietności, i zawsze miałem przerąbane. Trzech kandydatów na jedno miejsce w szkole średniej, czterech na studia. Do pracy z 10 na jedną posadę, i tak dalej. Sytuację bdżetu państwa ratuje tylko wysoka emigracja od 1980 ludzi z tej grupy, i  wysoka śmiertelność po 60 roku życia.

ewa-rembikowska @chlor 29 listopada 2018 21:46
29 listopada 2018 22:34

Ja też z wyżu. Całe życie słyszałam. Za mało szkół, klasy zatłoczone, bo wyż. Studia - wyż. Mieszkania - wyż. Praca - wyż. Emerytury - obniżyć, bo system nie wytrzyma - wyż.  Tylko grabarze będą się cieszyć, już się cieszą.