-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Kupiecka rodzina Salomonsohn z Inowrocławia, czyli o sztuce dobrych wyborów…

„Nieubłagana śmierć wydarła mi najczulszego męża i dzieciom moim najlepszego Ojca w 38 roku czynnego życia swego. Stosownie do urzędowego Testamentu jego Dom pod Firmą G. Salomonsohn et Comp. dalej kontynuować i pod tą samą firmą prowadzić będę. Najsilniejszym moim będzie staraniem zjednać sobie zaufanie, którym ś.p. mąż mój szczycił, i nadal na nie zasługiwać. Inowrocław, d. 11 Sierpnia 1837 r. Ernestina Salomonsohn z domu Levy.”[1]

Ta dzielna niewiasta w chwili śmierci małżonka miała 38 lat oraz dziewięcioro dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Biznes nie był jej obcy. Jej brat Michał Levy znajdował się na pierwszym miejscu najbogatszych obywateli Inowrocławia, działał, by z tego miasta uczynić ważny ośrodek przemysłowo-handlowy. Ich ojciec Lazar Mojżesz Levy handlował hurtowo farbą oraz zamkami do drzwi. Pełnił funkcję syndyka/asesora kahału inowrocławskiego a był synem rabina Arona Mojżesza Levy – protoplasty rodu Levych w Inowrocławiu.

Inowrocław w latach 1807-1815 należał do Księstwa Warszawskiego. Mieszkały tu 234 rodziny obejmujące 1181 osób wyznania mojżeszowego . 149 rodzin to byli biedacy utrzymujący się z rzemiosła (krawcy, rzeźnicy, szmuklerze[2], szklarze, kuśnierze) którym nie starczało lub ledwo starczało na życie. 70 rodzin żyło ze średniego handlu (wełna, sukno, jedwabie, korzenie). Kupcy ci utrzymywali ożywione kontakty handlowe z zagranicą, jeździli na targi w Gdańsku, Elblągu, Frankfurcie nad Menem, Lipsku.

Rodzina Levych należała do patrycjatu żydowskiego. Najbogatszych rodzin było 15. Zajmowali się handlem na dużą skalę głównie zboża i wełny oraz pożyczaniem pieniędzy na procent.

Dzięki nim Inowrocław nabrał charakteru miasta handlowego. [3] Na rozwój przemysłu trzeba było jeszcze poczekać.

Po Kongresie Wiedeńskim Inowrocław przeszedł pod administrację Prus.

W niełatwych warunkach, wynikających z uwarunkowań politycznych i militarnych oraz zmieniającej się przynależności państwowej Kujaw, Lazar Mojżesz Levy postanowił wydać córkę za mąż. W roku 1822 sprowadził dla niej męża aż ze stolicy w Danii, gdzie mieszkała i prowadziła interesy jedna z odnóg rodziny Salomonsohn. Narzeczony o imieniu Gedalia był synem rabina i wnukiem naczelnego rabina w Kopenhadze. Junior został przeznaczony do zawodu kupieckiego. Niewykluczone, że młodzi po raz pierwszy zobaczyli się na ślubie w Inowrocławiu.

Wydawać by się mogło, że przeprowadzka z Kopenhagi do Inowrocławia leżącego gdzieś na wschodnich rubieżach Wielkiego Księstwa Poznańskiego to był kiepski pomysł. Z drugiej strony akurat początek 19 wieku okazał się dla Danii fatalny. W wyniku przegranych wojen toczonych z Anglią w latach 1801-1814 Dania zaczęła się kurczyć terytorialnie i tracić znaczenie jako lider morskiego handlu międzynarodowego, którą zdobyła w drugiej połowie 18 wieku, wykorzystując koniunkturę związaną z militarnymi konfliktami w Polsce, Austrii, Prusach, Ameryce Południowej. Dania nie popierając żadnej ze stron handlowała ze wszystkimi. Rozbudowała sieć stałych połączeń handlowych z Chinami, Indiami, Afryką i Indiami Zachodnimi co wraz ze wzrastającym popytem pozwoliło kupcom i armatorom na spekulacyjny wzrost cen i stawek frachtów. Tymczasem wojna z Anglią spowodowała, że Złoty Wiek Kopenhagi odchodził w siną dal.

Być może ojciec Gedalii wziął pod uwagę sytuację polityczno-militarną Danii, która hamowała handel a zatem i możliwości działania kandydata do zawodu kupieckiego. Takie możliwości stwarzał natomiast alians z bardzo zamożną i wpływową rodziną Levych.

Gedalia Salomonsohn zajął od razu odpowiednio wysoką pozycję w kahale, trudnił się handlem hurtowym. Z listów wymienianych z ojcem wiemy, że w interesach podróżował do Frankfurtu, Szczecina, Berlina. Widać na tyle była to działalność zyskowna, że postawił na Rynku inowrocławskim kamienicę, gdzie mieszkał i gdzie prowadził swój kantor handlowy. Kamienica pod numerem 5 miała dwa piętra. W roku 1842 kupiecka wdowa wynajęła pierwsze piętro fizykowi powiatowemu.

Pomnik  ku czci poległych w wojnie 1870/71 a w tle kamienica  Salomonsohnów. https://fotopolska.eu/Rynek_5_Inowroclaw

Gedalia zmarł w wyniku jakiejś gwałtownej choroby i wdowę czekało niełatwe zadanie wykształcenia 6 synów, zachowania i przekazania spuścizny po ojcu jednemu z nich. Ernestyna była o tyle w dobrej pozycji, w porównaniu do innych wdów, że wiedziała jak zastąpić męża. Rad biznesowych udzielał jej teść z dalekiego Amsterdamu a na miejscu miała brata. Teść zaproponował jej też, że weźmie do siebie jednego z wnuków, ale chyba tak się nie stało.

Firma po śmierci Gedalii dalej funkcjonowała jako G. Salomonsohn&Comp in Inowraclaw. Od czasu do czasu ogłaszała się w gazetach, że szuka pracowników. Przyjmowała też żydowskich uczniów na praktyki.[4]

Poszukiwany sprzedawca. Posener Zeitung, 1879, nr 823

Spuściznę po ojcu przejął Julius Joel Salomonsohn. Urodził się w 1827 roku i miał szczęście dożyć czasów, gdy Prusy po wygranej wojnie z Francją zaczęły gwałtownie się industrializować za pieniądze z kontrybucji w wysokości 5 miliardów franków w złocie, z obowiązkiem spłaty do 2 marca 1874. Cząstka tej niemałej kwoty trafiła również do Inowrocławia za sprawą kilku szczęśliwych zbiegów okoliczności. Akurat w wyniku rabunkowej gospodarki spadły plony buraka cukrowego w Saksonii. Pruscy agrotechnicy zaczęli szukać dobrych gleb pod uprawę tej rośliny i znaleźli je właśnie na Kujawach. Pierwsza cukrownia ruszyła w Janikowie w roku 1875. Trzy lata wcześniej Michał Levy, który odkrył wapienniki i zaczął je eksploatować w 1860 roku, jako radny miejski „wychodził”, by linia kolejowa na trasie Toruń – Poznań przechodziła przez Inowrocław, co w połączeniu z linią do Bydgoszczy a dalej nad morze stwarzało znakomite warunki do pośrednictwa handlowego.

A że przy okazji zarobił syn szwagra, to już było nic nie znaczącym szczegółem.

W roku 1875 dom handlowy G. Salomonsohn pod kierownictwem Juliusza ogłosił submisję (przetarg) na dostawę 200 tysięcy sztuk dobrze wypalonej cegły i 1000 centnarów niegaszonego wapna na budowę dworca kolejowego w Inowrocławiu.[5]

Można przypuszczać, że Juliusz zakupił dla siebie odpowiedni pakiet akcji cukrowni w Janikowie, aczkolwiek nie był inicjatorem jej powstania. Natomiast zupełnie inaczej wyglądała sprawa w przypadku drugiej cukrowni, gdyż został sekretarzem komisji, która miała ustalić, czy ma ona powstać w Kruszwicy, czy na Mątwach. Komisja wybrała miejsce nieopodal skrzyżowania szosy poznańsko-toruńskiej z szosą prowadzącą do Kruszwicy. Przewidziano budowę linii kolejowej pomiędzy Mątwami a samym miastem za pomocą kolei drugorzędnej, która miała zapewnić dostawy węgla do cukrowni oraz wywóz soli z Saliny Królewskiej, by przeładować ją na barki transportujące towary Notecią. W roku 1879 Rada Miasta, w której zasiadał Juliusz podjęła uchwałę o wykupie ziemi wzdłuż brzegów Noteci w Mątwach, by uczynić rzekę żeglowną oraz stworzyć możliwość za i wyładunku towarów.

Cukrownia w Mątwach powstała w 1879 roku i tak świetnie się rozwijała, że Juliusz skierował swój kapitał najpierw na akcje założycielskie cukrowni w Pakości w 1880 roku, gdzie wszedł do Rady Nadzorczej a rok później Kruszwicy. Można powiedzieć, że z hurtownika przemienił się w inwestora w przemysł cukrowniczy a potem dzięki znacznemu napływowi kapitałów z dywidend mógł otworzyć bank pod własnym nazwiskiem.

Cukrownie wyniosły go do patrycjatu finansowego, w cukrowni stracił życie. Wizytując Pakość, chciał skrócić sobie drogę i przeskoczył przez rów, przez który płynęła wrząca woda. Źle wymierzył skok i wpadł do wrzątku. W wyniku obrażeń zmarł w cierpieniach w grudniu 1882 roku.[6]

Jego syn Zygfryd miał wówczas 21 lat i z marszu zaraz po maturze przejął dobrze prowadzony biznes. Co najmniej od roku 1881 Dom Bankowy G. Salomonsohn był agentem Pruskiego Centralnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i oferował niewypowiadalne długi hipoteczne, które cieszyły się wielką popularnością wśród ziemian oraz drobniejszych plantatorów buraków.[7]

Bez wątpienia miał różnych klientów, bo miasto rozwijało się intensywnie. W roku 1875 powstało uzdrowisko a wraz z nim zaczęła rosnąć dzielnica zdrojowa z pensjonatami i willami.

Ulica Solankowa koło 1900 roku https://fotopolska.eu/560700,foto.html?o=u121201

Obok zakładów sodowych, kopalni soli, cukrowni rozwijał się przemysł maszyn obsługujący rolnictwo, przetwórstwo rolne oraz transport. Cukrownie do transportu poza barkami wykorzystywały kolejki wąskotorowe.

Zygfrydowi szło mu generalnie dobrze, bo w roku 1904 kupił wraz z kuzynem Levym dobra Ośniszczewo w gminie Dąbrowa Biskupia. W roku 1909 był też właścicielem majątku Czaple Wielkie (Treuhausen) w powiecie wąbrzeskim.

Czasem trafiały mu się drobne porażki. W 1897 roku jego bank zaoferował Radzie Miasta pożyczkę 300 tys. marek na 5%, ale przegrał przetarg z kasą miejską, która zaproponowała 4%.[8]

Nie zmieniło to faktu, że według ksiąg podatkowych z roku 1913 zapłacił 15567 marek podatku miejskiego plasując się na drugim miejscu za kuzynem Leopoldem Levy, który mógł się poszczycić kwotą 19684 marki.[9]

W roku 1904 poparł propozycję zmiany nazwy miasta na Hohensalza, przedtem wspierał finansowo i organizacyjnie - jako członek Rady Miasta - budowę pomnika Cesarza Wilhelma I, odsłoniętego w 1899 roku.

https://fotopolska.eu/Inowroclaw/b116172,Pomnik_cesarza_Wilhelma_I.html?f=471641-foto

Był członkiem zarządu gminy żydowskiej[10], ale i członkiem Niemieckiej Loży Wolnomularskiej.[11]

Chojną ręką dołożył się w roku 1907 do inicjalnych 250 tysięcy marek na budowę nowej synagogi i jako członek komisji budowlanej osobiście pracował wraz z robotnikami. Nie skąpiono na architekta, ani na materiały budowlane ani na wykonawców i we wrześniu 1908 roku oddano imponującą i piękną bożnicę.

https://imgur.com/a/OpPt3AU

W czasie I wojny światowej Dom Bankowy obsługiwał pożyczki wojenne a sam Zygfryd był kierownikiem komisji do spraw paszy oraz wiceprezesem Izby Handlowej w Bydgoszczy.

Kurier Kujawski, 18.09.1917

W listopadzie 1919 roku, gdy toczyło się Powstanie Wielkopolskie, został odwołany z Rady Miasta.

Nie po drodze było mu z polskim Inowrocławiem i z Polakami. Zygfryd sprzedał Dom Bankowy Bankowi Handlowemu w Poznaniu a sam wyprowadził się do Berlina, gdzie mieszkały jego córki.

Dziennik Poznański, 1919, nr 297

Jego losy dalej są nieznane. Może został rentierem, może brat stryjeczny Artur zatrudnił go w Disconto-Gesellschatf Bank. Był przecież wspólnikiem i przewodniczącym rady nadzorczej banku. Przejął tę funkcję po ich wspólnym stryju Adolfie (Abrahamie), młodszym bracie inowrocławskiego Juliusza.

Adolf wsławił się talentami negocjacyjnymi, które pozwoliły uratować przed bankructwem międzynarodowe konsorcjum bankowe zawiązane w celu budowy tunelu kolejowego pod górą świętego Gotarda. Nowa linia kolejowa była zastrzykiem adrenaliny dla gospodarki szwajcarskiej. Dzięki niej Szwajcaria stała się kluczowym krajem tranzytowym towarów w transporcie europejskim. Bank Disconto-Gesellschaft był bardzo mocno zaangażowany w rozwój przemysłu ciężkiego w Westfalii. Tę politykę kontynuował Artur przez mocne finansowe wsparcie Hugo Stinnesa i Alberta Voglera w ich projektach reorganizacji i pionowej koncentracji niemieckiego przemysłu ciężkiego.

Tego samego przemysłu ciężkiego, który stał się fundamentem rozwoju szowinizmu niemieckiego, co w żaden sposób nie było w stanie wywołać jakiejkolwiek refleksji ze strony bądź co bądź niezwykle utalentowanych przedstawicieli rodziny Salomonsohn.

Dla rodziny Salomonsohnów Inowrocław był miastem na wieki przynależnym do Rzeszy a oni uważali się za Żydów pochodzenia niemieckiego przynależnych do cywilizacji niemieckiej i ich wzrok kierował się zawsze na Berlin.

Jak to się skończyło?

Juliusz prawdopodobnie szczęśliwie nie dożył II wojny światowej. Jego dwie córki zginęły w Oświęcimiu po wywiezieniu z berlińskiego getta. Podobny los, tylko że w Theresinstadt w Czechach spotkał dwie córki Moriza Sebastiana najstarszego syna Gedali. Wszystkie cztery panie były seniorkami po siedemdziesiątce, wychowanymi i żyjącymi w dobrobycie, czerpiącymi pełnymi garściami z niemieckiego dorobku kulturalnego i cywilizacyjnego.

W Inowrocławiu Niemcy zniszczyli wszelkie materialne ślady związane z pobytem Żydów w tym mieście, a więc synagogę, cmentarz oraz księgi kahału. Leopold – wnuk Michala Levego - został rozstrzelany pod synagogą zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta, pomimo iż był oficerem armii pruskiej w stopniu majora.

Przeżyli tylko ci potomkowie Salomonsohnów, którzy odpowiednio wcześniej wyemigrowali z Niemiec.

PS.

Fragment drzewa rodziny Salomonsohn.

 

 

 

 

 

 

[1] Kurier Warszawski, 1837 rok, nr 226

[2] Wyrób pasów, galonów, frędzli, taśm z metalowymi nićmi

[3] Simon St., Żydzi Inowrocławscy za czasów Księstwa Warszawskiego (1807-1815), Inowrocław 1939.

[4] Chelmno.info/kaufhaus-conitzer-in-sschwetz-an-der-weichsel-swiecie-nas-wisla/

[5] Wiarus, 15.06.1875, nr 67

[6] Kurier Poznański, 20.12.1882, nr 290

[7] Dziennik Poznański, 1881, nr 109

[8] Wielkopolanin, nr 220 1897

[9] http:/inowroclaw.naszemiasto.pl/podatki-dla-miejskiego-fiskusa-tysiaczki-z-bogatej-kieski/ar/c3-3901992

[10] Kronikiinowroclawskie.blogspot.com

[11] Mitteilungen aus dem Verein deutscher Freimaurer 1904-1905, Lipsk 1905



tagi: salomonsohn  inowrocław 

ewa-rembikowska
19 czerwca 2023 22:38
35     1867    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @ewa-rembikowska
19 czerwca 2023 23:46

Szkoda jest, że tu już spadły woluminy z Łodzi.

 

To nie jest sztuka, ale to jest loteria. Ja nie kupiłem/odebrałem losu. Dlaczego los ma być za pieniądze ?

 

Bo trudno wyleżeć na desce na boku ?

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

BeaM @ewa-rembikowska
20 czerwca 2023 09:31

Świetnie opracowany temat! Brawo Ewo, chciałam dać plusa, ale system na to nie pozwala... Jakiś błąd 403 się wyświetla i komunikat: Niepoprawna weryfkacja CSRF zakończona. Żądanie zostało przerwane. Nie wiem, o co chodzi... 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @BeaM 20 czerwca 2023 09:31
20 czerwca 2023 09:56

Dzięki Beato, co do dawania plusów, problem trwa już kilka miesięcy. U mnie to samo, pokazuje się Error.

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @BeaM 20 czerwca 2023 09:31
20 czerwca 2023 10:52

" Jakiś błąd 403 się wyświetla i komunikat: Niepoprawna weryfkacja CSRF zakończona. "

Mnie się udało. Pomaga wylogowanie się, wyłączenie przeglądarki, włączenie i zalogowanie. Trochę pracochłonne, ale w tym przypadku warte zachodu...

zaloguj się by móc komentować

BeaM @Maginiu 20 czerwca 2023 10:52
20 czerwca 2023 11:12

Z telefonu kliknęłam, nie było ww komunikatu, ale nie zauważyłam, czy wzrósł licznik plusów :))

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska
20 czerwca 2023 13:04

Felieton/notka brzmi świetnie czytany przez BOTA w przeglądarce EDGE. Problem z "nagradzaniem" plusami tkwi w przeglądarce, która uważa, szkolanawigatorow.pl za słabo zabezpieczoną i nie chce przepychać jakiejś komunikacji bez kodowania.

Rozwiązań jest wiele. Ja plusy daję z FireFox-a a odsłuchuje w Edge-u.

zaloguj się by móc komentować

BeaM @ArGut 20 czerwca 2023 13:04
20 czerwca 2023 13:07

Ale dziwność polega na tym, że - będąc cały czas zalogowana w przeglądarce - jednym daję plusa i wchodzi, a drugim ten sam plus nie wchodzi. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ArGut 20 czerwca 2023 13:04
20 czerwca 2023 13:22

Cieszę się, że BOT sprawdza się jako lektor. Nawet nie wiedziałam, że jest taka możliwość. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska 20 czerwca 2023 13:22
20 czerwca 2023 13:42

POLECAM ! No i niektóre felietony "brzmią" czytane inaczej, na tej liście przewodzi doktor Łukasz. CO jak "między słowami".

zaloguj się by móc komentować

ArGut @BeaM 20 czerwca 2023 13:07
20 czerwca 2023 13:48

Mnie to nie dziwi. Nie dziwi mnie, że czasem loguję się w EDGE-u do szkolynawigatorow a czasem nie. Błąd zawsze ten sam -> 403. Niepoprawna weryfikacja CSRF zakończona.

Szkolanawigatorow "osadzona" jest z danymi w CloudFlare dużo, więc od NICH może zależeć.

zaloguj się by móc komentować

chlor @ewa-rembikowska 20 czerwca 2023 09:56
20 czerwca 2023 14:33

U mnie plusy wchodzą bez problemu. Nie wiem dlaczego.

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska
21 czerwca 2023 23:38

" Wszystkie cztery panie były seniorkami po siedemdziesiątce, wychowanymi i żyjącymi w dobrobycie, czerpiącymi pełnymi garściami z niemieckiego dorobku kulturalnego i cywilizacyjnego"

Tak więc niemiecka kultura i cywilizacja pokazała swój charakter niszcząc ich dorobek jak i Rodzinę. Pracowicie pani  opracowała dzieje kupieckiej  rodziny Salomonsohn....serdeczne pozdrowienia z plusem działającym..........

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @BTWSelena 21 czerwca 2023 23:38
22 czerwca 2023 06:22

>Tak więc niemiecka kultura i cywilizacja pokazała swój charakter niszcząc ich dorobek jak i Rodzinę. Pracowicie
>pani  opracowała dzieje kupieckiej  rodziny Salomonsohn....serdeczne pozdrowienia z plusem działającym...

Dobrze, że koleżanka nawigatorka to napisała. Rodzina Salomonsohn-ów sądziła, że może być częścią niemieckiego świata, może się w ten świat wtopić a tu się okazuje, że jednak NIE. I jedyne co żydowska rodzina i żydowska wspólnota może dostać od Germani to napis - Arbeit macht frei .

Arbeit macht frei

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @BTWSelena 21 czerwca 2023 23:38
22 czerwca 2023 08:38

Myślę, że przesłanie jest bardziej ogólne i uniwersalne. 

Każda cywilizacja ekspansywna, budująca swój dobrobyt na podboju, pożera tych, których uzna za mnie wartościowy element swojej społeczności.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska 22 czerwca 2023 08:38
22 czerwca 2023 09:11

To prawda --- to mądra konstatacja i przesłanie na czasie,wobec toczącej się Operacji Specjalnej na żywych organizmach...A przy okazji "taka"cywilizacja nabiera apetytu na większą karmę... Wodzowie tej cywilizacji,nie mogą się powstrzymać nawet przez jedno stulecie...i zawsze znajdą pretekst do mniej wartościowego  elementu społeczności,aby siłą go eleminować...

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ArGut 22 czerwca 2023 06:22
22 czerwca 2023 09:47

Taaak ArGutcie,ja zawsze czytam co pani Ewa napisze. Przesłanie powinno być przestrogą ,a nie jest dla ludzkości.I nie ma to znaczenia ,czy darzę sympatią daną nację... która miała nadzieję wtopić się w ten Niemiecki "porządek"a otrzymali  fałsz Arbeit macht frei ...bo kominy dymiły jednakowo dla "pracujących"...

I znów historia się powtarza,bo XX wiek zrodził dwa bliźniacze mioty:nazistów i sowietów... Obydwa "porody" kosztowały ludzkość miliony,miliony istnień. I znów dalszy ciąg ,kto kogo wyeliminuje.....a Rosjanom wydaje się ,że dobrze odcięli pępowinę od sowietów.

Nic bardziej mylnego...mi szkoda ,każdego człowieka,bo życie jest cudem danym tylko raz i w sumie krótko,mi szkoda nawet ich nierozumiejących wojaków,że walczą dla błaznów i swoich oprawców.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @BTWSelena 22 czerwca 2023 09:11
22 czerwca 2023 10:08

No właśnie, janczarzy nowych ruchów (np. tęczowych) kiepsko zdają sobie sprawę z tego, że niebawem staną się zwykłą karmą do skonsumowania. Może i nie będzie mi ich żal, bo nic nie stworzyli i nic po sobie nie zostawią.

A jednak rodzina Salomonsohnów i Levych zbudowała Inowrocław od podstaw i prawie wszystko dalej działa i funkcjonuje. Bo i Uzdrowisko Solanki i Wapienniki i Soda, nawet cukrownia Kruszwica się ostała. Ba, nawet stoi nadal kamienica na Rynku pod numerem 5 tylko w lokalu dawnego banku jest lodziarnia, która serwuje zresztą bardzo dobre lody.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska 22 czerwca 2023 10:08
22 czerwca 2023 10:26

I znów podzielam pani pogląd.Mi także nie żal tych "janczarów",bo to tylko miłosierne określenie dla tej grupy. Mogę zrozumieć,odmienność seksu,ale od tego jest kołderka ,aby ciupciać się w zaciszu domowym.Ale okaleczać młodzież i przyszłe pokolenia wbrew naturze z odmiennością płci ,to nie tylko zadrzeć z panem Bogiem ale upadek cywilizacji. To karma  błaznów,co zabawiają się matoleniem ludzi dla odwrócenia uwagi swoich interesów... To po prostu zwyczajny "nagan" w rękach kreatorów.

I to bardzo groźny,bo ustawy wchodzą w życie... I nie zbudują na tym domów ,fabryk ,a nawet przyszłych pokoleń...

zaloguj się by móc komentować

ArGut @BTWSelena 22 czerwca 2023 09:47
22 czerwca 2023 10:37

Mnie z uwagi na zainteresowania naukami stosowanymi fascynowała postać Fritza Habera, oddanego syna narodu niemieckiego. Identyfikował się jednoznacznie jako niemiecki żyd a jego pomysł z granulacją cyjanków w postaci cyklonu A i B. Ułatwił dokonanie przez niemców holokaustu.

I tu nawiązanie do mitologii żydowskiej jest jednoznaczne, gdzie iteracyjność zagład jest częścią mitów hebrajskich.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ArGut 22 czerwca 2023 10:37
22 czerwca 2023 11:04

No proszę,ilu ciekawych historii "ku pamięci" mozna przeczytać na SN...Faktycznie postać Fritza Habera jest takim przykładem .Niemiecki patriota ,na dodatek Żyd...,wybitna postać naukowca z nagrodą Nobla...

Miał to szczęście umrzeć wcześniej,w przeciwieństwie do części rodziny ,która zginęła w obozach koncentracyjnych... Jego życiorys i biografia w wikipediach jest naprawdę interesująca........

Zastanawiałam się na tym,czy gdyby żył : to bez sprzeciwu zgodziłby się na ułatwienie cyklonu A i B do zagłady swoich  braci.....?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ArGut 22 czerwca 2023 10:37
22 czerwca 2023 11:28

Historia jak z greckiej tragedii, że też jeszcze nikt filmu o nim nie najęci? 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @ewa-rembikowska 22 czerwca 2023 11:28
22 czerwca 2023 11:39

Historia jak z hebrajskiej tragedii ale jakoś do filmowych "holyłudowych" hagad nie trafiła w wersji fabularnej. W dokumentalnej i owszem.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @ArGut 22 czerwca 2023 11:39
22 czerwca 2023 12:18

Moloch pożera własne dzieci...

zaloguj się by móc komentować

Paris @BTWSelena 22 czerwca 2023 11:04
22 czerwca 2023 12:33

Zgodzilby  sie  !!!

Zreszta,  mial  swiadomosc  i  wiedze  -  co  robi  i  po  co...  jak  to  wielce  ,,wyksztalcUny  profesUr,,...  no  chyba,  ze  byl  ,,zagubiony  jak  dziecko  we  mgle,,. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Paris 22 czerwca 2023 12:33
22 czerwca 2023 12:52

Obawiam się, że tak. Czy Roosevelt sam z siebie podjął decyzję o odesłaniu MS St. Louis z żydowskimi emigrantami, czy też miał doradców żydowskich?

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Paris 22 czerwca 2023 12:33
22 czerwca 2023 15:42

Myślę ,że miał wybitny umysł ,który jednak nie do końca ogarniał co może zrobić ta "kultura" niemiecka pod wodzą szurniętego Hitlera.Wiara i lojalność niemieckości towarzyszyła mu całe życie...przecież. Czy przychodziło mu do głowy ,że jego praca zostanie wykorzystana jako śmiercionośna broń do masowego zabijania swoich braci ?...brrr.....Podczas tych straszliwych scen w obozach zagłady --Żydzi tracili takze człowieczeństwo---i przypomina mi się od razu "Pieśń żydów" Icchaka Kacenelsona":

(...) Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy – O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą… I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby – Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!"

 

 

zaloguj się by móc komentować

BeaM @BTWSelena 22 czerwca 2023 10:26
22 czerwca 2023 17:12

Nawet jeśli jacyś przedstawiciele tęczowych zdają sobie sprawę z drugiego dna tej ideologii, to nie przebiją się przez główny przekaz. Mnie przeraża, jak silnej presji ulegają ludzie, dobrym przykładem ostatnia afera w „Szkle kontaktowym". Ze sprawami LGTB nie ma żartów i podśmiechujek, nawet w programach satyrycznych. Z transfobią zaraz będzie tak samo jak z antysemityzmem. Jego łatka będzie wyrokiem skazującym i wyrzuceniem poza socjetę.  

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @BeaM 22 czerwca 2023 17:12
22 czerwca 2023 22:11

Ha ! --to się już dzieje BeaM.. Durnota ogarnia biznes ,bo się ślinią do zysków,operacji,produkcji hormonów ,gadżetów ,etc,etc...a za za rzekomą transfobię już odsądzają od czci i wiary.... Okazuje się ,że  te "dzikie"murzynki ,wykazują zdrowszy rozsądek. Prezydent Ugandy podpisał ustawę penalizującą związki homoseksualne. W Europie i na świecie podniósł się krzyk świętego oburzenia ,wstrzymana została wszelka pomoc,a prezydent USA orzekł ,że "ustawa jest tragicznym pogwałceniem uniwersalnych praw człowieka"...........

Hmn...takiego dziadka już nikt nie zgwałci,natomiast ile szkody i ile młodych ludzi okaleczą nieodwracalnie ?...

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1578412%2Ckara-smierci-za-powazny-homoseksualizm-prezydent-museveni-podpisal-jedna-z

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 22 czerwca 2023 12:52
22 czerwca 2023 22:22

Otoz  to,...

...  mamy  takze  wiele  rodzimych  przykladow  jak  sie  zachowywaly  Moski  w  czasie  okupacji  wzgledem  swoich  rodakow,...  

...  wiemy  takze  jak  torturowali  Polakow  rozne  ,,sztolcmany,,  i  im  podobni  ZBRODNIARZE  moskowe  !!!

 

Tu  sie  nawet  nie  ma  co  ,,obawiac,,  Pani  Rembikowska,...  przy  okazji  dzieki  za  wspanialy  wpis.

zaloguj się by móc komentować

Paris @BTWSelena 22 czerwca 2023 15:42
22 czerwca 2023 22:28

Mysle,  Pani  Seleno,  ze...

...  Icchak  Kancenelson  to  jeden  z  nielicznych  wyjatkow  wsrod  Moskow,

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 19 czerwca 2023 23:46
22 czerwca 2023 22:49

Taka tam Recepta Na Miliony.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @MarekBielany 22 czerwca 2023 22:49
23 czerwca 2023 12:02

Raczej nie. Inna filozofia działania. Eitingonowie raczej eksploatowali miasto i jego zasoby a Samolonsohnowie budowali miasto.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @ewa-rembikowska 23 czerwca 2023 12:02
23 czerwca 2023 22:52

Pani Ewo czy to nie o dwie kolumny chodzi ? Przychody i Wydatki .

Jak się zorientowałem to mieszczą się na jednej stronie wielu kartek.

 

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @MarekBielany 23 czerwca 2023 22:52
24 czerwca 2023 08:32

Cóż, i tak, i nie.

Eitingonowie to była bezduszna maszyneria do trzepania kasy. Miejsce nie miało znaczenia. Zdaje się po Eitingonach w Łodzi nic nie zostało.

Po Levych i Salomonsohnach  została jakaś tam koncepcja miasta łączącego funkcję uzdrowiskową z funkcją przemysłowo-handlową.

Być może  się mylę, ale ci drudzy jakoś budzą u mnie większą sympatię.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @ewa-rembikowska
24 czerwca 2023 23:18

Dziękuję.

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować