-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Odprawa posłańców warszawskich przez Oberpolicmajstra zarządzona

USTAWA

dla posłańcow miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych przy kancelaryi Oberpolicmajstra miasta Warszawy.

Zatwierdzona przez p. Ministra Spraw Wewnętrznych d. 9 lipca 1894 roku.

§ 1. Dla dogodności i na potrzeby mieszkańcow m. Warszawy i przyjezdnych, przy wydziale Kontroli służących prywatnych, urządzoną zostaje osobna sekcya posłańcow miejskich, ktorzy za określoną zapłatę spełniać będą polecenia osob prywatnych.

§ 2. Posłańcy miejscy obowiązani są spełniać następujące zlecenia.

a) przenosić lekkie pakunki i mniejsze ciężary, nie przeważające 3 pudów,

a przy zmianach lokali przenosić lub przewozić różne ruchomości mieszkańcow;

b) posługiwać w ciągu określonego czasu, od jednej godziny do pięciu dni, a to po wzajemnem porozumieniu się z osobami zainteresowanemi.

Uwaga. Płaca za spełniane polecenia określoną jest w załączonej do niniejszej ustawy taksie, (która dla dogodności publiki może być drukowaną w języku ruskim i w innych językach).

§ 3. Każdy posłaniec ma numer; pod tym numerem wydział Kontroli służących wydaje mu książeczkę sznurowę ze specyalnemi markami i egzemplarz ustawy wskazanej w § 29.

Uwaga. Marki składają się z dwóch połówek; na każdej z nich wydrukowany jest No posłańca i No porządkowy.

 

§ 4. W książeczce, na pierwszej stronicy wydrukowaną jest taksa, którą posłaniec obowiązany jest przedstawiać na żądanie osób dających mu zlecenia.

§ 5. Przy przyjęciu zlecenia, posłaniec obowiązany jest oderwać prawą połowę marki i wręczyć takową dającemu zlecenie, dla którego rzeczona połowa marki stanowi dowód w daniu posłańcowi zlecenia lub posyłki, lewa zaś połowa pozostaje przy grzbiecie książeczki.

Uwaga. Zakończone książeczki z markami, posłańcy przedstawiają wydziałowi Kontroli służących prywatnych, zkąd w zamian wydają się nowe książeczki; przyczem posłaniec obowiązany jest uiścić wartość książeczki.

§ 6. Dający zlecenie, stosownie do jego żądania, może własnoręcznie wypisywać na każdym grzbiecie marki nazwę przesyłanego przedmiotu, jego wartość i godzinę wręczenia posiłki.

§ 7. Sprawami posłańców zarządza wydział Kontroli służących prywatnych, przedstawiając przy tem Oberpolicmajstrowi Warszawy szczegółowe miesięczne sprawozdania z działalności.

Uwaga. Do obowiązków sekcyi posłańców miejskich należą:

a) sporządzanie rocznego budżetu dochodów i wydatków na utrzymanie posłańców, który zatwierdza Oberpolicmajster m. Warszawy;

b) prowadzenie skrupulatnej listy posłańców, z wyłuszczeniem miejsc ich zamieszkania i nadanego każdemu z nich numeru; ,

c) prowadzenie rachunkowości według wzorów, kontroli i rejestrów zatwierdzonych przez Oberpolicmajstra m. Warszawy;

d) rozpatrywanie skarg zanoszonych na posłańców, oraz wzajemnych nieporozumień zachodzących pomiędzy nimi

§8. Zlecenia mogą być dawane posłańcom bezpośrednio, lub takowe mogą być komunikowane sekcyi do spraw posłańców miejskich.

Uwaga. Na usługi nieprzewidziane przez taksę, lecz mogące być spełnionemi przez posłańców, oraz na przewożenie ciężarów końmi, umowę należy zawierać tylko w sekcyi posłańców miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych.

§ 9. Na posłańców przyjmowani są tylko ruscy poddani, umiejący czytać i pisać, znający język ruski, obznajmieni z położeniem ulic, nie młodsi od 21 i nie starsi nad 50 lat, zdrowi, mocnej budowy

§ 10. Przyjęci posłańcy wnoszą do wydziału kaucye, każdy nie niższą nad dziesięć rubli, które następnie przy liście posłańców przelewają się do kasy oszczędności Banku Państwa i zapisują się w książeczki kasy oszczędności na imię każdego posłańca. Pieniądze te stanowią kaucyę zabezpieczającą ścisłe i sumienne wykonanie przez posłańców dawanych im zleceń.

§ 11. Posłańcy miejscy nie zdają rachunków ze swoich zarobków, lecz na pokrycie wydatków na utrzymanie sekcyi i w celu zabezpieczenia przyszłości każdego uczestnika, obowiązani są wnosić co miesiąc, najdalej do 15 dnia, na ręce urzędnika upoważnionego przez naczelnika wydziału Kontroli służących prywatnych, po 3 rs., na co wydawane będą kwity z księgi sznurowej.

§ 12. Pieniądze, o których mowa w § 11, za potrąceniem z takowych, wszystkich wydatków bieżących na utrzymanie sekcyi posłańców, stosownie do zatwierdzonego w porządku przepisanem budżetu wydatków i dochodów, po upływie trzech miesięcy przelewają się do kasy oszczędności i w porządku wyłuszczonym w § 10, doliczają się do książeczek oszczędnościowych posłańców proporcyonalnie do czasu służby każdego z nich.

Uwaga. Ostatki z trzyrublowych wkładów miesięcznych stanowią własność każdego posłańca i pozostając w kasie oszczędności wraz z kaucyami posłańców, przynoszą im 4% i dla tego posłańcy, którzy zechcą wnosić więcej niż 3 ruble miesięcznie, mają na to zupełne prawo.

§ 13. Posłańcom, którzy wychodzą ze służby, kaucye i nadmienione w § 12 oszczędności, bez przeszkód wydane będą po upływie miesiąca sprawozdawczego, jeżeli notabene wychodzący nie mają długów lub zaległych rachunków. W przeciwnym razie, wszystkie należności od posłańca potrącają się z kaucyi i oszczędności, a jeżeli tych pieniędzy okaże się za mało, to pozostałą sumę nieuregulowanego długu, wydział Kontroli służących prywatnych pokrywa z ogólnych funduszów posłańców.

§ 14. W razie niemożności ściągnięcia z posłańca należności za uczynione szkody, takowa rozdzieloną zostają o w równych częściach na wszystkich posłańców i  uregulowaną zostaje z miesięcznych oszczędności. Przy wydaniu wychodzącemu ze służby posłańcowi kaucyi i oszczędności z imiennej jego książeczki, wydaje się mu również i procent.

16. Oprócz nadmienionego w §§ poprzedzających funduszy na kaucyę, do kantoru Banku Państwa wnoszą się także jako depozyt Oberpolicmajstra m. Warszawy pieniądze na utworzenie funduszu na wsparcia.

§ 17. Fundusz na wsparcie, przeznaczony dla udzielania zapomóg posłańcom na wypadek ciężkiej choroby, kalectwa, lub innego nieszczęścia, tworzy się:

a) z dobrowolnych wkładów wnoszonych przez posłańców; b) z kar pieniężnych, nakładanych w porządku przepisanym w § 37.

§ 18. Z funduszu na wsparcie Oberpolicmajster ra. Warszawy ma prawo wydawać zapomogi:

a) posłańcom, którzy pozbawieni zostali możności służenia przez kalectwo, chorobę nieuleczalną lub przez inne podobne nieszczęście;

b) rodzinie w razie śmierci posłańca, którego ubóstwo zostanie odpowiednio sprawdzone;

c) posłańcom niezdatnym do pracy w skutek wycieńczenia sił, jeżeli ci przesłużyli nienagannie najmniej 10 lat.

§ 19. Prośby o wsparcia przedstawia naczelnik wydziała Kontroli służących do rezolucyi Oberpolicmajstrowi miasta Warszawy.

§ 20. Książeczki kasy oszczędności na kaucye i wszystkie fundusze posłańcow, przechowują się w wydziale Kontroli służących prywatnych w kasie pod kluczem i pieczęcią naczelnika nadmienionego wydziału i kasyera.

§ 21. Rachunkowość dotyczącą funduszów sekcyi posłańców oraz niezbędne dla sekcyi książki, kontrole i rejestra prowadzić będą najęci za środki posłańcow oficyaliści, pod nadzorem i przewodnictwem naczelnika wydziału Kontroli służących prywatnych.

§ 22. Ilość najmowanych —stosownie do § 21 — oficjalistów i rozmiar dla nich płacy oraz wszystkie wydatki na utrzymanie sekcyi posłańców, określa Oberpolicmajster miasta Warszawy.

§ 23. Do rewizyi rachunkowości  sekcyi posłańcow oraz wszelkich w ogóle funduszów i depozytów, Oberpolicmajster m. Warszawy co cztery miesiące deleguje specyalną komisyę rewizyjną.

§ 24. Wszystkie straty z funduszów posłańców miejskich poniesione przez wydział przez niedbalstwo lub przez nadużycia posłańców, regulowane są z kaucyi ich oraz z oszczędności w asystencyi przedstawiciela posłańców, bez ich w tym względzie pełnomocnictwa lub zgody.

Uwaga. Posłańcy, których kaucya wskutek okoliczności nadmienionych w niniejszym artykule, zmniejszy się, obowiązani są w ciągu 48 godzin kaucyę dopełnić do normy przepisanej, w przeciwnym razie wydaleni zostaną ze służby.

§ 25. Na wypadek ciężkiej choroby posłańca lub kogokolwiek z jego rodziny, albo w razie innego nieszczęścia rodzinnego i na koniec na wypadek ciężkich i trudnych okoliczności domowych, posłaniec zwolniony zostaje od wkładu wyłuszczonego w § 11.

Uwaga Na czas choroby, oraz na czas nieobecności z innych ważnych przyczyn, posłaniec obowiązany jest złożyć w wydziale Kontroli służących prywatnych swójnumer i książeczkę z markami.

§ 26. Jeżeli zastrzeżony przez § 11 wkład, bez przyczyn ważnych nie będzie wniesiony w ciągu miesiąca, to posłaniec wydalony zostanie ze służby; przyczem obrachowuje się on do dnia uwolnienia a określona płaca potrąca się z kaucyi wydalonego.

§ 27. Posłańcy wydalani są ze służby za złe sprawowanie, za nie przybycie na służbę po trzykrotnym wezwaniu i w wypadkach przewidzianych w §§ 38i39.

§ 28. Przy uwalnianiu posłańców ze służby w skutek choroby przedłużającej się więcej niż 3 miesiące, sekcya posłańców miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych rozrachowuje uwolnionego do dnia zasłabnięcia i następnie zwraca się mu kaucyę z procentami.

§ 29. Przy wstąpieniu do służby, każdy posłaniec otrzymuje egzemplarz ustawy, który kwituje, jednocześnie daje deklaracyję, iż stosować się będzie do ustawy.

§ 30. O kandydatach na posłańcow, oraz o uwalnianych na własne żądanie i o wydalanych posłańcach, naczelnik wydziału Kontroli służących prywatnych niezwłocznie donosi Oberpolicmajstrowi m. Warszawy i po uzyskaniu decyzji na przyjęcie lub uwolnienie posłańca, data tejże decyzji uważaną jest za dzień przyjęcia lub wydalenia.

§ 31. Forma odzieży dla posłańców, w celu zachowania jednolitości, czystości i porządku, ustanowioną została: w lecie—bluza szara, a w zimie takiż szynel z żółtym kołnierzem, czapka według załączonego do niniejszej ustawy rysunku, koloru żółtego, z daszkiem i blachą miedzianą na lampasie z napisem: „Городской Посыльный", na lewej stronie piersi posłaniec nosi blachę miedzianą z numerem i napisem „Отделеше городскихъ посыльныхъ".

Uwaga. Blacha metalowa z numerem na czapkę i na piersi, torebka skórzana i pas z numerem metalowym posłańca, sprawiane są z ogólnych funduszów sekcyi posłańców i wydają się posłańcowi po przyjęciu go na służbę, inne zaś części odzieży, t. j. czapka, bluza i szynel, posłańcy kupują swoim kosztem u jednego majstra, z wiadomością sekcyi posłańców miejskich, według umowy zawartej przez swego przedstawiciela.


§ 32. W celu dania posłańcom możności tańszego nabywania odzieży i na wypłaty oraz dla ujednostajnienia formy, przedstawiciel posłańców miejskich zawiera umowę z krawcem stosownie do przedstawionych prób materjału mającego służyć na odzież dla posłańców, gwarantując przytem dług każdego do sumy nie przewyższającej funduszu jego z książeczki. Długi zaś wydalonych posłańców, przy ustanowieniu w drodze sądowej faktu, iż krawiec od wydalonego posłańca, wskutek ubóstwa jego nie może odebrać długu, regulują się w porządku
wyłuszczonym w §§ 13 i 14, i dla tego zakontraktowany krawiec co miesiąc składa w sekcyi posłańców miejskich wykaz należnych mu od nich pieniędzy z wyłuszczeniem dłużników i skrupulatnem oznaczeniem ogólnej sumy długów i wysokości raty miesięcznej, jaką należało wnieść na poczet długu.

§ 33. Przy dobrowolnem lub przymusowem opuszczeniu przez posłańca służby, rzeczy wyłuszczone w uwadze po art. 31 powinny być zwrócone sekcyi posłańców przy wydziale Kontroli służących prywatnych, a na wypadek zagubienia lub zepsucia takowych, zarząd sekcyi mocen jest rzeczywistą wartość tych rzeczy potrącić z kaucyi posłańca.

§ 34. Każdego pierwszego dnia w miesiącu następującym po miesiącu, sprawozdawczym, wszyscy posłańcy, w nowo sprawionej w poprzednim miesiącu odzieży, stawiają się na przegląd przed naczelnika wydziału Kontroli służących prywatnych.

§ 35. Skargi i zażalenia na posłańców o niedoręczenie posyłki, uszkodzenie, lub zagubienie powierzonego przedmiotu i w ogole na opieszałe wykonanie obowiązków i poleceń, zanoszą się do sekcyi posłańców miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych, która w tych wypadkach, jeżeli skarga zaniesioną został w ciągu trzech dni i okaże się uzasadnioną, obowiązaną jest zwrócić poszkodowanemu straty w porządku poniżej wskazanym, jeżeli jednak żądane wynagrodzenie nie przenosi 50 rubli.

§ 36. Osoba, która w ciągu 3 dni nie zdąży zawiadomić sekcyi posłańców o zagubieniu lub uszkodzeniu posyłki, ma prawo poszukiwania swoich strat w porządku ogólnym.

§ 37. Za przekroczenia na służbie mniejszej wagi, naczelnik wydziału Kontroli służby prywatnej ma prawo nakładać na posłańców kary pieniężne od 25 kop. do 2 rubli, w porządku ustanowionym do karania za przekroczenia przeciw przepisom o służących prywatnych. (Stosownie do art. 25 postanowienia b. Rady Administracyjnej Krolestwa Polskiego z d. 24 maja 1857 r. Dz. pr. T. 50 i w porządku wskazanym w § 12 instrukcyi zatwierdzonej przez b. Jenerał-Gubernatora Wojeunego d. 11 .listopada 1859 г.).

§ 33. Posłańcy karani trzykrotnie będą ze służby wydaleni. Również wydaleni będą ze służby posłańcy którzy wymagać będą zapłaty nad taksę lub, którzy odmawiać będą wydania najmującemu marki.

§ 39. Posłaniec oskarżony w drodze zwyczajnej o jakiekolwiek przestępstwo lub przekroczenie, o grubiaństwo i niegrzeczne traktowanie publiczności, również niebawem zostaje wydalony ze służby.

§ 40. W razie uszkodzenia lub zagubienia powierzonego posłańcowi przedmiotu, poszkodowanemu wynagradza się strata na zasadach wyłuszczonych w§§35,41i42.

§ 41. Wysokość straty za przedmiot, którego wartość nie została oznaczoną na marce, ustanawia przedstawiciel sekcyi posłańców w asystencji naczelnika wydziału Kontroli służących prywatnych i poszkodowanego; w razie różnicy zdań, sprawa idzie na drogę sądową.

§ 42. W razie uszkodzenia przedmiotu przyjętego w sekcyi posłańców miejskich do odesłania komu należy, wynagradza się stratę w porządku wskazanym w paragrafie poprzedzającym; na wypadek zaś zagubienia przedmiotu, wartość jego reguluje się najdalej w ciągu 3 dni od czasu zaniesienia zażalenia przez osobę zainteresowaną w zastrzeżonym w § 35 trzydniowym terminie.

§ 43. Straty nadmienione w §§ 40, 41 i 42 regulują się z kaucyj i oszczędności posłańcow, w porządku przepisanym w §3 13 i 14 niniejszej ustawy.

§ 44. W razie niedostawienia przedmiotu w terminie, jeżeli takowy został określony, lub w ogóle w razie nieakuratnego i opieszałego wykonania przez posłańca danego ma zlecenia, osoba zainteresowana może poszukiwać pretensyj swoich i strat i zwraca się jej uiszczoną za zlecenie zapłatę. Jeżeli okaże się, że przekroczenie miało miejsce z winy posłańca, to zapłacone pieniądze zwracają się zainteresowanemu z kaucyi posłańca na zasadach wyłuszczonych w paragrafie poprzedzającym.

45. Posłańcy obowiązani są znajdować się przy hotelach, na ulicach głównych, przy ogrodach publicznych i bulwarach, na placach, przy teatrach, bankach, stacyach dróg żelaznych i pocztowych tudzież wszędzie, gdzie bywa więcej publiczności, lecz bezwarunkowo w miejscach dla każdego z nich wyznaczonych.

Miejsca stojek dla posłańców wyznacza naczelnik wydziału Kontroli służących prywatnych po uprzedniem zaraportowaniu o tem Oberpolicmajstrowi m. Warszawy.

§ 46. Wzbronione jest posłańcom pod rygorem wydalenia ze służby konkurować z innymi posłańcami przez opuszczanie z cen określonych przez taksę, lub w inny sposób i zmieniać swoje rewiry bez pozwolenia na to naczelnika wydziału Kontroli służących prywatnych.

Uwaga. O wszystkich wypadkowych wydarzeniach i nieporozumieniach z towarzyszami, posłaniec obowiązany jest niezwłocznie donosić naczelnikowi wydziału Kontroli służących prywatnych.

§ 47. Sekcya posłańców miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych, dla dogodności przyjezdnych, może posyłać posłańców do wykonywania zleceń, o czem sekcyę należy wcześnie zawiadomić depeszą telegraficzną adresując takową do sekcyi posłańców.

Po otrzymaniu depeszy, wydane zostają wszystkie rozporządzenia niezbędne do wykonania żądania i na czas przybycia pociągu wysyłani są posłańcy na spotkanie osoby, która wysłała depeszę; zainteresowani życzący sobie otrzymać odpowiedz na depeszę przed przybyciem do Warszawy, winni opłacić za odpowiedź.

48. Zmiany lub uzupełnienia niniejszej ustawy, jeżeli takowe z czasem okażą się koniecznemi, mogą być wprowadzone nieinaczej jak z decyzyi Ministerjum Spraw Wewnętrznych.

§ 49. Niniejsza ustawa, po zatwierdzenia jej, ma być wydrukowaną na koszt funduszow posłańców w potrzebnej ilości egzemplarzy.

TAKSA

płacy za usługi posłańców publicznych przy wydziale Kontroli służących prywatnych.

1. a) Posłaniec za kurs z pakunkiem wagi do 10 funtow, otrzymuje w mieście, oraz do dworcow drog żelaznych Warszawsko-Wiedeńskiej i Warszawsko-Bydgowskiej, tudzież od rzeczonych stacyj do miasta .... 8 kop.

b) Za takiż kurs z odpowiedzią piśmienną lub ustną . 12 kop.

2. a) Za kurs z pakunkiem do 10 fun. z miasta do cytadeli Aleksandryjskiej i w stronę Łazienek do wszystkich miejsc położonych za ulicą Piękną i Górną, oraz na Pragę i na znajdujące się tam dworce dróg żelaznych Petersburskiej i Terespolskiej i odwrotnie z tamtąd do miasta 15 kop.

b) Za takiż kurs z odpowiedzią ustną lub piśmienną . 20 kop.

c) Za oczekiwanie na odpowiedz nie dłużej nad 10 minut, dodatkowej opłaty nie należy się, za oczekiwanie zaś dłuższe posłańcowi należy się od osoby zainteresowanej za każde  poł godziny po 10 kop., za godzinę  -15 kop.

3) Za przeniesienie przedmiotu więcej niż 10 funta ważącego dopłaca się za każde 50 funt po 10 kop.

4) Posłańców można najmować na pewien czas za opłatą,

a mianowicie:

a) za czas do poł godziny 10 kop.

b) za godzinę 15 kop.

c) za trzy godziny 35 kop.

i) za sześć godzin 60 kop.

e) za dwanaście godzin we dnie 90 kop.

f) za dwanaście godzin w nocy 1rs.10kop.

g) za całą dobę (24 godzin) 1rs.25 kop.

h) za każdy następny dzień 1 rs.

5) Za przeniesienie mebli lub innych temu podobnych ruchomości płaci się:

a) za poł dnia (6 godzin) jednemu posłańcowi. . . . 1 rs. — kop..

b) za cały dzień (12 godzin) jednemu posłańcowi... 1 rs. 50 „

c) za przeniesienie fortepianu, czterem posłańcom. . . 4 rs. —

Uwaga. Co do zapłaty za wszystkie inne posyłki, lub zlecenia nie objęte powyższą taksą, a które mogą być załatwiane przez posłańców, oraz za przewożenie ciężarów końmi, należy zawierać umowy w sekcyi posłańców miejskich przy wydziale Kontroli służących prywatnych.



tagi: posłańcy warszawscy  przepisy oberpolicmajstra warszawskiego 

ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 10:59
18     1398    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 11:38

Ciekawe czy niemiecki ordnung też był taki  szczegółowy w analogicznym okresie. 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 12:01

''§ 39. Posłaniec oskarżony w drodze zwyczajnej o jakiekolwiek przestępstwo lub przekroczenie, o grubiaństwo i niegrzeczne traktowanie publiczności, również niebawem zostaje wydalony ze służby.''

No proszę. Dziś za grubiaństwo i niegrzeczność zostałby ''człowiekiem roku''  Financial Timesa...Wymóg nie-bycia chamem zdewaluował się od tamtych czasów tak samo jak rubel.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @atelin 6 grudnia 2020 11:38
6 grudnia 2020 12:04

Jakoś oberpolicmajster nie napisał, że mile widziane informacje, gdyby zleceniodawca wydawał się podejrzany... a może to się rozumiało samo przez się.

Myślę, że ordnung austriacki i niemiecki był podobnie szczegółowy... tak wyglądał ten osławiony wolny 19 wieczny rynek.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @DYNAQ 6 grudnia 2020 12:01
6 grudnia 2020 12:07

No ale pani Lempart nie jest na służbie publicznej, raczej służy władzy tajnej, która ją teraz nagradza za działania wywrotowe.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @ewa-rembikowska 6 grudnia 2020 12:07
6 grudnia 2020 12:09

Posłaniec jest posłaniec i swojego oberpolicmajstra ma.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska 6 grudnia 2020 12:07
6 grudnia 2020 12:45

Oj tak,nawet Brytyjski dziennik "Financial Times" uznał Martę Lempart za jedną z najbardziej wpływowych kobiet roku 2020 oczywiście w jednym szeregu obok Ursuli von der Leyen .Raczej dalszy ciąg komentarza wygwiazdkuję. Plus za ciekawą notkę.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @BTWSelena 6 grudnia 2020 12:45
6 grudnia 2020 13:05

Co jakby poniekąd wskazywało na jej sponsorów i zelceniodawców oraz oberpolicmajstra...

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 13:08

 Czy posłaniec mógł być tragarzem i odwrotnie? Czym nie zajmował się oberpolicmajster?

Przypomniał mi się dowcip o radzieckim tragarzu (nosilszczyk) na warszawskim dworcu podczas wycieczki przyjaźni. 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 13:33

Niesamowite. Coś na kształt "regulaminu działania jednoosobowych firm kurierskich", jak należy się domyślać ,z dodatkowymi zadaniami szpiegowania i raportowania służbom pana oberpolicmajstra.:)) Jest coś o "uszkodzeniach" a nie ma o "otwieraniu paczek i przesyłek".

Świetna notka, jak zwykle.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @pink-panther 6 grudnia 2020 13:33
6 grudnia 2020 14:08

Czy nie spryciarze?  Policjantów nie było dużo w Warszawie, ale ustawili stróżów domowych i nocnych, dorożkarzy, posłańców tak, by ci robili za dodatkowe oczy i uszy plus do tego pełna kontrola zatrudniania służby domowej.

Może jeszcze coś wygrzebię z tej serii?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @adamo21 6 grudnia 2020 13:08
6 grudnia 2020 14:12

Oberpolicmajster zajmował się wszystkim, co dotyczyło życia mieszkańców Warszawy. Może kiedyś przytoczę zakres jego obowiązków. 

A wujku guglu niestety nie znalazłam listy wszystkich oberpolicmajstrów. Żadnemu Varsavianiscie się nie chciało zebrać tych danych.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 14:51

Ogólnie, po przejęciu zasadniczej władzy przez władze rosyjskie nad KP (tj juz po 1831 roku) do kontroli ruchu ( w tym posłanców) służyła tzw. policja transportowa, nie oberpolicmajster. 

Kontrolowano każdy rodzaj ruchu, ruch lądowy i wodny. I tak, "/.../w gestii (warszawskiej) policji transportowej podlegało wprowadzenie w życie [w] /.../ 1832 roku szalup kanonierskich na Wiśle. Rozwiązanie to służyło do kontroli przewożonych towarów, jak i do  legitymowania podróżujących łodziami ludzi. Podobnie jak w okresie przedpowstaniowym, dwie takie szalupy zaczęły wówczas pływać na wysokości Warszawy /.../", a    "/.../w roku 1837 to, iż w realizacji posługi transportowej władze cywilne uzyskały  wówczas wsparcie I Armii Czynnej". (cytaty własne)

Co więcej, od 1838 roku  wszyscy mieszkańcy Królestwa zostali zaopatrzeni w tzw. książeczki legitymacyjne. "Po przeprowadzeniu tej akcji, każdy mieszkaniec Królestwa Polskiego, którego zatrzymano by bez owej książeczki poza granicami właściwej dla jego stałego miejsca zamieszkania gminy, miał zostać „/.../ jako włóczęga przytrzymywany” przez odpowiednie władze. Wspomniane  rozporządzenie Paskiewicza ogłoszono z ambon oraz zamieszczono w poszczególnych Dziennikach Gubernialnych." (cytat własny)

Pomocna przy kontroli ruchu była też:  „Instrukcja dla Sztabs-  i niższych oficerów Korpusu  Żandarmów z ustanowieniem obowiązków służby dla oddziałów żandarmerii przeznaczających się, po miastach wojewódzkich i obwodowych [stacjonujących]” , opublikowana przez reskrypt Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych  z września 1832 roku.
 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @manama1 6 grudnia 2020 14:51
6 grudnia 2020 16:40

Dziękuję za uzupełnienie.

zaloguj się by móc komentować

chlor @ewa-rembikowska
6 grudnia 2020 19:46

Ten regulamin i tak jest 3 razy krótszy niż regulamin obecnych paczkomatów.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 6 grudnia 2020 12:04
6 grudnia 2020 21:31

Cos  niesamowitego...  co  za  precyzja...

...  kapitalne  sa  te  Pani  wpisy  !!!

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @Paris 6 grudnia 2020 21:31
6 grudnia 2020 21:54

Dzięki, tu nie ma jednego mojego słowa, ja tylko wyszukuję, z drugiej strony nie ma to jak autentyczne źródła historyczne a nie omówienie, czy interpretacja.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 6 grudnia 2020 21:54
6 grudnia 2020 22:27

Tak...

...  tylko  czyjes  glupie  i  nie  wiadomo  skad  wziete  haggady,  "interpretacje",  "narracje"  czy  inne  "sracje"  dla  ciemnego  luda,  co  to  czytac  nie  Lumi  i  wyciagac  wnioskow...

...  dobrze,  ze  konczy  sie  ta  era  bezkrytycznego  wciskania  kitu  przez  tych  roznych,  detych  "szamanow  akademickich",  a  zacznie  sie  czas  dla  wiedzy  propagowanej  na  portalu  SN  !!!   

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować