-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Porady z 1896 roku...z Warszawskiej Gazety Policyjnej

Dziesięć warunków zachowania zdrowia.


Doktór Jordy sporządził następującą receptę w celu zachowania zdrowia.
1. Powietrze czyste jest głównym warunkiem zdrowia i zapobiega zwłaszcza chorobom płuc.
2. Ruch—to życie; zalecają się codzienne ćwiczenia gimnastyczne, przechadzki i t. p.

3. Prostota i umiarkowanie w jedzeiniu oraz piciu, spożywanie wody, a nie spirytualij, oraz zdrowych i prostych potraw, stanowią ważny warunek zdrowia.
4. Utrzymanie ciała w czystości, kąpiele, umiarkowane hartowanie, również są niezbędnemi.
5. Odzież powinna ochraniać od zaziębień i od gorąca i jednocześnie powinna być lekką, a nie obciążać ciała, lub pojedynczych organów.
6. .Mieszkanie powinno być obszerne, suche, i odpowiednio przewietrzane.
7. Czystość w mieszkaniu, w ustępach i w ogóle w miejscowościach otaczających człowieka, powinna być wzorową.
8. Prawidłowa, gorliwa i pożyteczna praca, stanowi również warunek zdrowia, próżniactwo bowiem powoduje wiele duchowyoh i fizycznych cierpień.
9. Podczas odpoczynku nie należy oddawać się hulatyce lub dłużej tańczyć, gdyż to często więcej jest szkodliwem, aniżeli ciężka nawet, lecz prawidłowa praca.
Zwłaszcza potrzebnym jest spokojny wypoczynek w nocy, t. j., należy wcześnie chodzić spać, w niedziele i święta przeważnie czytać i oddawać się rozrywkom rodzinnym.
10. Życie prawidłowe powinno być jednocześnie użyteczne społeczeństwu: zachowujący przepisy hygieny, ma więcej od innych szans stać się dobrym członkiem rodziny, robotnikiem i obywatelem.

 

Hygiena odzieży.


Szwedzkie towarzystwo damskie reformy odzieży, zaleca następujące przepisy dla młodych dziewcząt.

Dziewczęta winny nosić odzież wygodną, dostatecznie obszerną, ciepłą i nigdzie
nieuciskającą ciała.

W mieszkaniu nie należy nosić odzieży zanadto ciepłej; lepiej jest odziewać się cieplej wychodząc na ulicę; nie należy zaś nosić kilku kaftanów pod suknią. Lepiej jest nosić ciepłe kalesony z materjału wełnianego, lub rozciętą spódnicę w formie spodni, aniżeli kilka spódnic. Koszule winny dochodzić pod szyję i rękawy do łokci, a przynajmniej mieć 8 do 10 centymetrów długości.

Kaftaniki powinny dochodzić pod szyję i dosięgać do pasa.

Wszystkie części odzieży powinny być luźne i wygodne, nieutrudniające ruchów. Gorsety, fiszbiny, brykle, pręty stalowe i t. р., należy bezwarunkowo wyrugować z użycia, jak niemniej i pasy elastyczne mocno ściągane. Szkodliwe są również taśmy gumowe do zawiązywania spódnic.
Podwiązki do pończoch są nader szkodliwe i powinny być zastąpione przez taśmy umocowane w biodrach. Trzewiki powinny być obszerne i dopasowane do kształtu stopy.

 Варшавская Полицейская Газета. 1896, no 2

 



tagi: warszawa  zdrowie  xix wiek  higiena  porady 

ewa-rembikowska
7 lutego 2021 14:29
10     1085    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

KOSSOBOR @ewa-rembikowska
7 lutego 2021 23:27

Bardzo ładne :) Chociaż niezbyt praktyczne teraz, bo i jak tu oddawać się hulatyce w czasie zarazy? 

;)

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @KOSSOBOR 7 lutego 2021 23:27
8 lutego 2021 07:05

I jak ćwiczyć w namordniku?

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewa-rembikowska
8 lutego 2021 08:03

Dlaczego w gazecie policyjnej?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @atelin 8 lutego 2021 08:03
8 lutego 2021 08:40

Gazeta podawała różne ważne urzędowe informacje (rozporządzenia), był dział wypadków, kradzieży, informacje o przeprowadzonych kontrolach i ich wyniku, więc myślę, że była powszechnie czytana. Poczytność  gazety redaktorzy wykorzystywali do celów jak widać również edukacyjnych. Nas przez wieku w szkole i publicystyce uczono wyłącznie o politycznych aspektach funkcjonowania oberpolicmajstra warszawskiego a on jednak pełnił również inne funkcje, dbając o sprawność i porządek w funkcjonowaniu organizmu miejskiego. Czy teraz prezydent miasta stołecznego Warszawy przejmuje się zalegającym śniegiem na ulicach miasta?

Варшавская Полицейская Газета. 1896, no 9

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewa-rembikowska 8 lutego 2021 08:40
8 lutego 2021 08:55

Tak, ale o ubieraniu się wygodnem i zdrowem można było załatwić sprawę w ogólnomiejskim dzienniku, a nie w periodyku profilowanym.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @atelin 8 lutego 2021 08:55
8 lutego 2021 09:07

Przypuszczam, że w Kurierze Warszawskim też takie artykuły na temat higieny i zdrowia były zamieszczane, ale dla innego targetu.

Niestety nie jestem w stanie przenieść się w czasie i zajrzeć do głów osób (a szkoda!!!!) redagujących Warszawską Gazetę Policyjną.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @ewa-rembikowska 8 lutego 2021 08:40
8 lutego 2021 09:58

OT

GRESSER vel Grejsser o klimatach w Warszawie. Zacytuję dłuższy fragment za: andrzej_b2  15.05.06, 08:48

 

W polskiej literaturze spotykałem to nazwiska jako Karl A. Grejsser, płk. Wszyscy policmajstrzy byli formalnymi zastępcami prezydenta Warszawy. (...) (p.o. oberpolicmajstra) w latach 1896-98. Sam to niejako potwierdza swymi tajnymi raportami do cara za r. 1896 i 1997, o stanie bezpieczeństwa miasta. (Rok później uczynił to już Lichaczew.)

Interesujący i trochę kuriozalny jest fragment raportu Grejssera, charakteryzujący sposób myślenia ówczesnych zarządców miasta. Przypomina to trochę walkę z pseudokibicami piłkarskimi obecnych władz. Fragment ten przytoczę w amatorskim przekładzie:


>…W życiu ogólnym niższych klas obserwuje się nasilenie pewnego zjawiska. Otóż, lud roboczy bez względu na wiek odżywia się wyłącznie suchym jedzeniem i nosi
przy sobie noże. Taki obyczaj rozprzestrzenia się także między innymi warstwami społeczeństwa, przy czym wykorzystują to nielojalne wobec władz osoby. We
wszystkich przypadkach sporów, bójek i zwykłych nieporozumień oraz przy ściganiu przez policję, noże zaczęły być wykorzystywane jako narzędzia obrony.
Były już przypadki zadania ran i innych obrażeń cielesnych kończących się śmiercią. Z tego powodu, że przypadki niewłaściwego używania noży zdarzają się częściej, ze strony policji ustanowiono wzmocnioną obserwację, a miejscowe władze administracyjne już opracowują prawidła noszenia i wykorzystywania noży.<

* * *
W istocie tzw. nożownictwo było plagą ówczesnej Warszawy i jak najbliższa przyszłość pokazała, żadne „prawidła noszenia i wykorzystywania noży” nie
pomogły. Liczba rozpraw nożowych rosła w zastraszającym tempie, np. w 1898 r. zarejestrowano ponad 500 takich wypadków, a rok później już ponad 800, zaś w
1902 powyżej 1200. W ponad 60 % wypadów, w krwawych porachunkach brała udział młodzież 14 ÷ 25-letnia. Zdarzały się też przypadki uczestnictwa 9 ÷ 10-letnich
dzieci!

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @saturn-9 8 lutego 2021 09:58
8 lutego 2021 10:04

Oberpolicmajster działał jak każda biurokracja. Jest problem  - trzeba wydać rozporządzenie.

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewa-rembikowska 8 lutego 2021 09:07
8 lutego 2021 10:05

https://gazeta.policja.pl/997/aktualne-wydanie/198373,Komendant-Glowny-Policji-Mistrzem-Mowy-Polskiej-VOX-POPULI.html

To takie dzisiejsze pisemko policyjne i też nie mam pojęcia, co się dzieje w tych głowach. Coryllus to pewnie wyjaśni kulturalnie, bo mi tylko zostają słowa na *.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @atelin 8 lutego 2021 10:05
8 lutego 2021 10:32

Swoi dla swoich - można tak krótko podsumować. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować