-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

W trosce o przedsiębiorców, czyli Konstytucja Biznesu w praktyce Polskiego Ładu

Kierowcę na drodze może zatrzymać, skontrolować, wystawić mandat

1/ Policja

2/ Straż Miejska i Gminna

3/ Inspekcja Transportu Drogowego

4/Straż Graniczna

5/ Straż Leśna.

Przedsiębiorcę do tej pory w zakresie podatku dochodowego trzepał urząd skarbowy albo urząd kontroli skarbowej. ZUS mógł kontrolować tylko poprawność naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Po wprowadzeniu przepisów tzw. Nowego Ładu uprawnienia do badania zasadności wyliczenia kwoty dochodu uzyska również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mówiąc krótko będzie mógł żądać od przedsiębiorców okazania ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych a potem ewentualnie kwestionować na przykład faktury kosztowe. Wszystko za sprawą nowego sposobu wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą stanowić ma kwota 9% od zadeklarowanego dochodu (przychód minus koszty uzyskania). Przedsiębiorca będzie zobowiązany również co miesiąc wysyłać deklarację do ZUS o formie opodatkowania i dochodzie stanowiącym podstawę wymiaru zobowiązania.

I to wszystko w sytuacji, gdy będzie jednocześnie musiał co miesiąc wysyłać swoje księgi rachunkowe do US.

W chwili obecnej wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy oraz jego wpłaty należy dokonać do dnia 20 miesiąca za miesiąc poprzedni. I tu w związku ze zmianą sposobu wyliczenia składki zdrowotnej terminy się rozjadą, bo dochód będzie trzeba znać bądź do 10 w przypadku działalności nie zatrudniających pracowników bądź do 15 w przypadku ich zatrudniania.

Jakoś autorom zmian z MinFin do głowy nie przyszło, by nie wprowadzać ponownie deklaracji dla ZUS, które w ramach likwidacji barier administracyjnych kilka lat temu zlikwidowano tylko scedować cały proceder poboru i kontroli składki zdrowotnej do US płaconej w terminie poboru zaliczki na podatek dochodowy i stamtąd przesyłanej do ZUS.

A potem znowu powstanie jakaś komisja do zaproponowania zmian w zakresie likwidacji barier przedsiębiorczości i może nowa Konstytucja dla Biznesu, bo o starej i jej zasadach szef rządu i jego podwładni dawno zapomnieli, bo to było dawno.

Dobrze, że na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/ulatwienia-dla-biznesu/konstytucja-biznesu możemy  wciąż jeszcze przeczytać następujące deklaracje:

Konstytucja Biznesu – jakie korzyści dla przedsiębiorców

1. W relacjach przedsiębiorca-urzędnik

  • Wprowadzenie zasady co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone

Przedsiębiorca może prowadzić biznes w sposób wolny, jeśli nie łamie wskazanych wyraźnie w prawie zakazów lub ograniczeń.

  • Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy

Przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

  • Przyjazna interpretacja przepisów

Niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.

  • Zasada proporcjonalności

Urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.

  • Powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik może np. wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniować w sprawie łamania prawa przedsiębiorców.

 

 



tagi: składka na ubezpieczenie zdrowotne  zus jako organ kontrolny dochodów firmy  konstytucja dla biznesu  upraszczanie procedur poboru podatku 

ewa-rembikowska
2 sierpnia 2021 16:11
7     1405    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Peiper @ewa-rembikowska
2 sierpnia 2021 18:30

Ponoć w Polskim Ładzie podatek od wynajmu mieszkania będzie się płaciło od przychodu a nie od dochodu (8,5 % do kwoty 100 000 i 12,5 % powyżej 100 000). Nie będzie można odliczyć amotyzację nieruchomości i np kosztów czynszu (z tym drugim to mały kłopot wpiszę sie w umowę, że opłaca to wynajmujący), ale podejżewam, że koszt najmu mieszkania wzrośnie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Peiper 2 sierpnia 2021 18:30
2 sierpnia 2021 18:38

Tak, najem będzie tylko na ryczałt ewidencjonowany. Na zasadach ogólnych nielzia. Do przychodu z najmu przy ryczałcie eweidencjonowanym  i dziś nie wlicza się czynszu dla administracji. Są zawsze dwa punkty w umowie - czynsz za wynajem i czynsz do administracji.  MF uzasadnia zakaz rozliczania najmu na zasadach ogólnych tym, że wynajmujący wliczali w koszty amortyzację, remonty itd, no i niektórzy w ogóle nie płacili podatków.

Ciekawe, że jak te wielkie sieci handlowe zawyżają koszty to jakoś państwo nie potrafi ich opodatkować ryczałtem od przychodów.

 

zaloguj się by móc komentować

Nova @ewa-rembikowska 2 sierpnia 2021 18:38
2 sierpnia 2021 19:27

I tu Pani dotknęła według mnie sedna podejścia rządu obecnego ( i innych) do opodatkowania przedsiębiorców. Dowala się wszystko co żyje poza dużymi zagranicznymi korporacjami. O nich w ogóle się nie mówi. Ciekawe czy ktoś robił pobieżne wyliczenie ile umyka podatków z dużych firm  versus potencjalne wpływy z likwidacji odliczana składki zdrowotnej od przychodu.niedawno krążyła lista 40 największych firm w Polsce ile płacą podatkó. Niech ktoś puści listę dużych firm ,które są i jadą "pod kreską".

zaloguj się by móc komentować

qwerty @ewa-rembikowska
2 sierpnia 2021 20:13

to jest kolejne obłąkanie i nic poza, brednie o konstytucjach/etc no i te ułatwienia od 50 lat w sposób ciągły; to na salach sądowych w sądach administracyjnych słychać widać i czuć, no i w postępowaniach karno-skarbowych - 'był ale go nie było'

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @qwerty 2 sierpnia 2021 20:13
2 sierpnia 2021 20:18

No właśnie, ale sprzedaje się to w opakowaniu marketingowym pt. "Ułatwienia dla przedsiębioców, by działało im się lepiej, sprawniej i wygodniej".

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Nova 2 sierpnia 2021 19:27
2 sierpnia 2021 21:57

Wielkie korpa płacą tyle podatku ile same uznają za stosowne. Kiedyś na independenttrader.pl czytałem dyskusję o tym. Po prostu do ich dyspozycji jest tyle mechanizmów unikania podatków że łatwo mogłyby nic nie płacić. Ale płacą bo po pierwsze głupio to wyglądałoby a po drugie jest to mechanizm dyscyplinujący państwo. Jeśli im się coś nie podoba to przestają płacić. I nic im nie zrobisz gdyż ich narzędzia są legalne... Nikt nie pójdzie na starcie sądowe z nimi. Oni mają prawników. To czego nie ma typowy polski przedsiębiorca.

CETA była obok stosunku do służb jest kolejnym znakomitym przykładem demaskującym nasz rząd.  To właśnie korporacyjny hak na takie landy jak Polska. Narzędzie ustawiające pozycję w szeregu czy piramidzie. Obecnie rząd nawet jeśliby chciał to pewnie badzo ciężko byłoby mu coś wydusić z korpo. Bo przecież nadrzędną zasadą CETA jest zakaz zmieniania warunków gry. Dla korpo. Bo zmienione warunki, oznaczające straty, oznaczają że straty te musi pokryć państwo. I tak jest pozamiatane systemowo.

Rząd nie ma innego wyboru jak robić to co robi. Gdyż dzięki temu dostaje kolejne (tanie) pożyczki na rolowanie długu. Pomoc finansową, dotacje, podatki z korpo itp. To jest rozwiązane systemowo. Jest określone wyraźnie skąd tylko rząd może czerpać realne pieniądze (tzn nie pożyczone, wykreowane itp.) Tylko z zasobów własnych. Z eksploatacji bogactw naturalnych czy własnego kapitału ludzkiego jak to się ładnie określa.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @ewa-rembikowska
2 sierpnia 2021 22:25

a następnie:  Rzecznika Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Małych Przedsiębiorców.

 

P.S.

chyba  doczekamy się Mniejszych

a po najmniejszych to mili, mikro, nano.

Zgodnie ze Układem SI.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować