-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Artykuły użytkownika

Karol Beichl, oficer z różdżką

Aż ręka w ładownicy długo i głęboko

Szukała, nie znalazła — i żołnierz pobladnął,

Nie znalazłszy ładunku, już bronią nie władnął;

I uczuł, że go pali strzelba rozogniona;

Upuścił ją i upadł; nim dobiją, skona!…

/Reduta Ordona/

Mickiewicz w powyższym fragmencie przedstawił dramatyczny problem każdej wojny – działanie służb kwatermistrzowskich. Nie ma amunicji – nie ma walki. Nie ma dobrej wody – szerzy się czerwonka i tyfus. Wojsko idzie w rozsypkę. Podczas różnych wojen na przestrzeni wieków zdarzało się, że więcej żołnierzy umierało z powodu epidemii wojennych niż z ran. I wojna światowa też zebrała swoje żniwo. W pierwszych trzech latach wojny na skutek epidemii wojennych zmarło około 100 tysięcy żołnierzy armii austro-węgierskiej, 433 tysiące zachorowało na gruźlicę, 418 tysięcy na ...

ewa-rembikowska
2 listopada 2020 23:04

16     1473    12

Divide et impera, czyli daj plusa.

Wczoraj na fejsie i twitterze emocje wylewały się za ekran. Głos zabierały nawet osoby, które bardziej obserwują, niż komentują, które generalnie nie udzielają się w mediach społecznościowych.

Władza osiągnęła swój cel:

1/ doprowadziła emocje społeczne do najwyższego diapazonu i wciąż dorzuca pod ruszt

2/ skłóciła wszystkich ze wszystkimi, w Internecie pyskówki, w realu rękoczyny.

3/ zatomizowała społeczeństwo, porozrywała więzi społeczne i emocjonalne, dziadkowie boją się wnuków, dzieci boją się rodziców, sąsiad unika sąsiada.

4/ jeden na drugiego patrzy wilkiem – homo homini lupus. Ludzie ogarnięci paranoją dystansują się od siebie nawzajem a co gorzej odżyły stare reminiscencje szmalcowników wszelkiego autoramentu i motywacji – „Szanowny Panie Gistapo, uprzejmie donoszę, że...”

Jedn ...

ewa-rembikowska
24 października 2020 12:05

54     2881    30

Czy warto przeczytać książkę "Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha" Beaty Majchrowskiej?

 

 

O maszynie szyfrującej Enigma i złamaniu jej kodu przez Polaków słyszał chyba każdy. Jako, że wszystko odbywało się w najtajnieszym sekrecie, więc niewiele wiemy o członkach zespołu, ich życiu i losach wojennych i powojennych. Może się mylę, ale wygląda na to, że nikt nie pokusił się o napisanie biografii wszystkich bohaterów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Tym większe słowa uznania należą się Beacie Majchrowskiej za pracę „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha.” a wydawnictwu Klinika Języka za jej udostępnienie.

Antoni Palluth urodził się w 1900 roku w Pobiedziskach w Wielkopolsce a zginął w 1944 podczas bombardowania przez aliantów zakładów lotniczych Heinkla w Oranienburgu, gdzie znajdował się też tzw. zewnętrzny obóz Sachsenhausen, który dostarczał niewolniczą si ...

ewa-rembikowska
18 października 2020 19:17

69     3534    22

Biznes w cieniu, czyli zaglądamy do szwalni...

Wojna potrzebuje mundurów, epidemia maseczek. W tle zawsze pojawiają się pieniądze, jakiś budżet i decyzje co do jego rozdysponowania. Zajrzyjmy zatem do szwalni.

W kwietniu Prezydent Andrzej Duda wpadł na pomysł uniezależnienia się od importu chińskich namordników i wystąpił z inicjatywą powołania do życia Koalicji „Polskie Szwalnie”, która miała do końca czerwca wyprodukować 100 mln maseczek.

Koordynacja projektu przypadła w udziale Ministrowi Rozwoju w osobie Jadwigi Emilewicz oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Agencja jest jednostką sektora finansów publicznych, czyli wydaje pieniądze pochodzące z podatków na cele, które rząd uzna za słuszne i potrzebne.

Od pani Olgi Semeniuk podsekretarza stanu w ministerstwie rozwoju możemy dowiedzieć się, że

1. Do 22 września 2020 ...

ewa-rembikowska
13 października 2020 21:35

109     6405    23

Biuro Kontroli Służących, czyli czar carskiej biurokracji

Gazeta Codzienna, numer 291 z 1832 roku

Postanowienie rady administracyjnej królestwa z dnia 3 (16) czerwca r. b . zapadłe, bióro kontrolli służących przy urzędzie municypalnym M. S . W . przywracające, poniżej co dosłownie podaje do powszechnej wiadomości:

W imieniu Najjaśniejszego MIKOŁAJA Igo Cesarza Wszech Rossji, Króla Polskiego , etc. etc. etc. Rada administracyjna królestwa.

Zważywszy pożyteczność bióra kontrolli służących w mieście stołeczném Warszawie, postanowieniem z dnia 22 listopada roku 1825 zaprowadzonego, i potrzebę uskutecznienia w téj części służby zmian, jakowe wskazuje doświadczenie w latach upłynionych czerpane; na przedstawienie kommissji rządowej spraw wewn. duch. i ośw. publ., postanawia i stanowi:

Artykuł 1. Bióro kontrolli służących przywrócone bydź ma z dniem ...

ewa-rembikowska
23 września 2020 22:48

24     1994    8

Laboratorium toksykologiczne NKWD na szpicy postępu i walki o pokój

Trucizna w polityce była używana od zawsze. NKWD też nie miała nic przeciwko używaniu toksycznych związków  w walce o pokój i umacnianie socjalizmu, ale był jeden problem... ich wykrywalność.


W 1938 roku laboratorium trucizn przeszło pod jurysdykcję 4 wydziału  NKWD pod nazwą „Laboratorium-X” i oficjalnie zajmowało się badaniem wpływu na organizm substancji toksycznych, które uszkadzają drogi oddechowe a także poszukiwaniem antidotum przed ich skutkami. Badano też wpływ śmiercionośnych gazów i trucizn na nowotwory. Pracę laboratorium nadzorował bezpośrednio Minister Bezpieczeństwa Państwa lub jego pierwszy zastępca. 


Nieoficjalnie miało zajmować się znalezieniem takiej toksyny, której nie można wykryć podczas sekcji zwłok, tak by zgon wyglądał na naturalny.

Kierownikiem laboratoriu ...

ewa-rembikowska
19 września 2020 22:46

44     2484    17

Afera krwista jak befsztyk

Bardzo ważną instytucją w Bayonne był lombard skromnie przycupnięty przy cichej uliczce. W roku1931 nie raz i nie dwa ratował emigrantów hiszpańskich, którzy w oczekiwaniu na wieści ze swego ogarniętego rewolucją kraju, czas spędzali przy ruletce w kasynie Biarritz. W lombardzie lądowały kosztowności, interes się rozkręcał, ale w pewnym momencie okazało się, że barierą jest brak odpowiednich kapitałów, aby na poczekaniu na przykład przyjąć piękny szmaragdowy naszyjnik o dużej wartości. Tak się jednocześnie złożyło, że właścicielem lombardu był Joseph Garat - burmistrz miasta a zarazem deputowany do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Kasjerem w lombardzie był Gustaw Tissier, który wpadł na pomysł, by wciągnąć do interesu Aleksandra Stawiskiego - człowieka, który znał wszystkich.

Pięk ...

ewa-rembikowska
11 września 2020 18:22

25     2510    8

Wyparowało...czyli siła dobrego wrażenia. Retro pudelek.

Prasa żyje sensacją. Lubi wyolbrzymiać każde najmniejsze wydarzenie. Dziennikarze wiedzą doskonale, że artykuł jest sprawą ulotną i w natłoku dnia codziennego nikt nie będzie pamiętać, co na temat jakiegoś wydarzenia pisano 2 lata wcześniej. Zawsze chodzi o doraźną awanturę i bieżącą sprzedaż nakładu.

Jeszcze w lutym 1931 roku w prasie ukazywały się ogłoszenia, że Dom Bankowy Stanisława Kwinto, ul. Marszałkowska 121 realizuje sprawnie i skutecznie, najtaniej i najprędzej przekazy pieniężne do Rosji Sowieckiej.

Na początku października gazety doniosły, że klienci banku zastali drzwi zamknięte i karteczkę od syndyka zapraszającą na zebranie wierzycieli upadłej firmy. Jeszcze wówczas nikt nie wytropił, że podanie o upadłość zostało wniesione dnia 29 września i tegoż dnia zapadła decyzja s ...

ewa-rembikowska
4 września 2020 20:36

200     4203    11

Co by tu jeszcze? dla naszego dobra oczywiście...

Właśnie rzucił mi się w oczy artykuł, że rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje wszystkich użytkowników, również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Użytkownik musi się zarejestrować do 31.08.2020. Bez rejestracji ani sprzedawca nie sprzeda, ani użytkownik nie kupi oleju grzewczego. Wszystko dla naszego dobra.


Maria Rutka, dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów, powiedziała, że

Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu olejem opałowym i objęcie go systemem monitorowania, o którym mowa w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. ustawa SEN ...

ewa-rembikowska
26 sierpnia 2020 16:20

97     3838    11

Piotr Antoni Steinkeller, czyli człowiek orkiestra

Lola Montez zawitała do Warszawy w listopadzie 1843 w drodze z Petersburga do Berlina. Miała dać 5 przedstawień i za każde skasować 3000 złotych. Lola była 23 letnią tancerką pochodzenia irlandzkiego, specjalistką od tańców hiszpańskich oraz od zawracania głowy zamożnym i wpływowym panom. Po pierwszym przedstawieniu ówczesny prezes dyrekcji teatrów warszawskich a późniejszy oberpolimajster pułkownik Abramowicz zaprosił solistkę do powozu, aby ją odwieźć do hotelu. Typem był nieprzyjemnym. Jako dyrektor znany był z tego, że podczas prób smagał po gołych nogach baletnice. Przejażdżka zakończyła się fatalnie dla pana dyrektora, którego diva wyprosiła przy pomocy małego sztylecika z jego własnej karety. Nazajutrz cała Warszawa śmiała się z małego satrapy, który podczas wichru i śniegu musi ...

ewa-rembikowska
23 sierpnia 2020 12:39

26     2200    17

Pociejów, czyli czar carskiej Warszawy

Babcia moja mieszkała na rogu Emilli Palter i Alei Jerozolimskich. Na Pociejów (ulica Bagno, Zielna, Grzybowska) miała rzut beretem. No i wszystko co się jakoś źle kojarzyło a co dzisiaj młodzież nazywa badziewiem ona określała jako „pociejów”. Zarówno bałagan, jak i źle wykonaną pracę nie mówiąc o ubiorze (elegant z Pociejowa). Nie tylko ona tak mówiła – Pociejów w okresie przedwojennym i międzywojennym był synonimem brudu i bałaganu, co oczywiście przeniosło się na pierwsze lata powojenne. Dziś jest to określenie zupełnie zapomniane.

Targowisko zawędrowało tam koło roku 1864, zaś opisał je, lamentując przy tym głośno dziewięć lat później Wojciech Szukiewicz (Prawda nr 12, 1903).

 

Bagno warszawskie

"Gdyby mi przyszło oprowadzać po Warszawie cudzoziemca, pragnącego obejrzeć jej osobl ...

ewa-rembikowska
12 sierpnia 2020 00:14

38     2177    11

Tepper starszy, czyli co ludzie kupowali

Piotr Tepper urodził się w 1702 roku w Poznaniu. Imię odziedziczył po ojcu, który do Poznania przybył ze Szkocji i otworzył tu warsztat kuśnierski. Syn wówczas na ogół dziedziczył zajęcie po ojcu. W tym przypadku tak się nie stało, gdyż senior zmarł przed 1706 rokiem, matka kilka lat później. Piotr junior w wieku 12 lat został sierotą. Pomagała mu starsza siostra oraz dalsza rodzina, która wysłała go na praktyki kupieckie do Warszawy. Okazało się, że do tego fachu ma wyjątkową smykałkę.

 

Poczytajmy zatem, co ustalił dziennikarz, który przejrzał księgi handlowe Teppera. Artykuł pochodzi z Kuriera Warszawskiego nr 56 z 1877 roku

"Pod koniec panowania Augusta II Sasa, potomek szlacheckiej rodziny szkockiej Tepper otworzył w naszem mieście pierwszy dom handlowy, prowadzący czynności banki ...

ewa-rembikowska
8 sierpnia 2020 16:05

17     2113    9

Masa upadłości RON

Fragment pracy - "Krótki rys ustroju dawnej Polski i poglądy na przyszłość, tom II " napisany przez Ignacego Karpińskiego (rektora, emeryta, obywatela miasta Sandomierza), wydanej nakładem autora w Warszawie w roku 1887.

 

Byli przecież obeznani z operacyami finansowemi miejscowi bankierowie jako to Blanc, Mejzner, Kabret, Satler, Pocci, Berneaux, Tepper, Kapostas, Szulc, Prot Potocki — należało się z niemi znieść i utworzyć Bank Narodowy, gdyż była rękojmia i odpowiedzialność dostateczna jak o tem przekonywał Kapostas w swej polemice z Bankierem Glavem, kiedy szło o podstawę dla takiego Banku zaprojektowanego, skoro minimum 3,000,000,000 zł obliczono wartość dóbr po pierwszym rozbiorze kraju, nieruchomych.

Warszawa ze stotysiączną ludnością z pewnością dociągała 30,000,000 zł rocznie ...

ewa-rembikowska
31 lipca 2020 19:17

13     2184    11

O wychowaniu młodych szlachciców wg Joachima Schulza posła mieszczaństwa kurlandzkiego na Sejm Czteroletni.

Polska w roku 1793 według podróży Fryderyka Szulc'a

 

Chłopcom w dziecinnych latach dozwalają mieć pełną wolę.  Tylko w dwóch pierwszych latach ich życia strzegą dijety, potem mało lub wcale nic. Następnie biorą co chcą z półmisków i butelek. – W innych krajach jest to dzieciom szkodliwem, ale nie w Polsce, gdzie one zupełną mają swobodę na świerzym powietrzu, z rękami, nogami i całem ciałem czynić co chcą; gdzie chłopcy w trzecim i czwartym roku na koniach jeżdżą, w czwartym i piątym same się niemi puszczają a w dziewiątym i dwunastym najdziksze konie dosiadają i po mistrzowsku nimi władną. A że pierwsze wychowanie otrzymują w kraju po większej części, gdzie świeżego powietrza, przestrzeni i wszelkich zdrowie i czynność utrzymujących zajęć jest pod dostatkiem; że w tych latach nikt an ...

ewa-rembikowska
26 lipca 2020 23:41

10     1442    9

Życie na krechę...

Czasy stanisławowskie charakteryzowały się rozrzutnością.

Najbogatszy magnat ówczesnej Rzeczypospolitej – Stanisław Szczęsny Potocki dysponował dochodem rocznym obliczanym na siedem milionów złotych polskich. „Niestety, olbrzymi ten na owe czasy dochód, wobec szalonych zbytków i największego nieładu w administracji rozległemi dobrami, był zawsze niewystarczającym. W kasie dominalnej pana wojewody bardzo często ukazywał się deficyt, a jednym z najtrudniejszych obowiązków komisarza było ciągłe staranie się o jego pokrycie. Najczęściej uciekał się on w takich razach do zamożnych dzierżawców dóbr wojewodzińskich , którzy kapitaliki swoje na proste skrypty, podpisem j.w. wojewody, do kasy dominalnej przelewali.”1/

Dochód roczny Stanisława Augusta w 1766 wyniósł  8,647 mln złp  a w 1767  - 7 ...

ewa-rembikowska
21 lipca 2020 23:45

16     2686    11

500 plus, czyli medialne zarządzanie wizerunkiem przeciwnika.

Nie ma dnia, bym na fejsie nie natknęła się na jakiś mem, który w ma mnie utwierdzić w przekonaniu, że PiS przez program 500 plus wyprodukował patologię, dzięki której trzyma się u władzy i wygrywa kolejne wybory a normalny człowiek traci podwójnie najpierw przez kolejne podatki a potem przez inflację spowodowaną pojawieniem się „nie wypracowanych” pieniędzy na rynku.

Memy wbijają w głowy odbiorców prostą zbitkę pojęciową: „500+ = patologia = PiS”.

Wydaje się, że nie na darmo specjaliści od manipulacji psychospołecznej zajmują się doskonaleniem technik dyskredytacji wizerunkowej przeciwnika oraz sposobów jego rozpowszechniania. Macherzy wiedzą dobrze jak uruchomić mechanizm marketingu wirusowego, by błyskawicznie przebiegł media społecznościowe i wywołał pożądane emocje. Framy trolli p ...

ewa-rembikowska
19 lipca 2020 15:44

37     2564    9

Jak kończą cyngle, czyli defensywa w działaniu...

Na początku 1925 roku w  uznaniu zasług związanych ze zwalczaniem komunizmu w Polsce inspektor Józef  Piątkiewicz otrzymał złoty krzyż zasługi I klasy, zaś komisarz Stefan Łęski awans na nadkomisarza. 

Dzień 1 maja minął spokojnie. Podczas pochodu PPS nie padł ani jeden strzał, choć komuniści stosownie do instrukcji otrzymanych z Moskwy, zamierzali urządzić krwawe rozruchy. Prasa chwaliła policję a szczególnie kierownika ekspozytury policji warszawskiej Piątkiewicza oraz komisarza Łęskiego, że w zarodku neutralizowali zakłócenia przebiegu manifestacji.  Prowodyrów  oraz  chorążych wraz z siedmioma sztandarami  ujęto i odprowadzono do aresztu.

Jednakże tego dnia późnym wieczorem miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, którego świadkami stali się mimowolnie mieszkańcy Rynku Starego Miast ...

ewa-rembikowska
13 lipca 2020 20:22

17     2200    14

Gdy nie było internetu...


W 1938 roku dziennikarz warszawski napisał: „Trudno jest jeszcze precyzować terminy. Ale w każdym razie niedługo. Może nawet za dwa, trzy lat otrzymywać będziemy, my – mieszkańcy stolicy, listy z życzeniami świątecznymi za pośrednictwem poczty pneumatycznej. Bo oto wydział techniki pocztowej Ministerstwa Poczt i Telegrafów projektuje w najbliższym czasie połączenie siecią przewodów tej poczty Centralnego Dworca Pocztowego, Urzędu Warszawa I i Urzędu Telekomunikacyjnego z wszystkimi urzędami pocztowymi rozsianymi po całej Warszawie.
Stąd już listy i depesze roznosić będą jak i dziś, listonosze. Chyba, że dom wasz, co jest zupełnie możliwe, będzie miał swój własny przewód pneumatyczny. Wówczas sprężone powietrze dostarczać będzie list bezpośrednio do domu. Będziecie go mieli u siebie ...

ewa-rembikowska
4 lipca 2020 15:52

31     2112    14

Przyczynek do historyi Szkotów w Krakowie i w Polsce skreślił Stanisław Tomkowicz

Fragmenty

(...)

Opodatkowanie Szkotów i ich zajęcia.


W uniwersałach poborowych, począwszy od r. 1564, spotykamy się z podatkiem dotykającym cudzoziemców w Polsce przebywających, którym obłożono obok Żydów, Tatarów i Cyganów także i „Szotów". Tak zwano wówczas Szkotów’. Nałożono na nich początkowo pogłówne, a oprócz tego opłatę od koni, którymi towary wożą po kraju. Z tenoru dawniejszych uniwersałów można wnosić, że początkowo Szkoci wyłącznie zajmowali się kolportażem, że kupczyli albo piechotą obnosząc po wsiach i miastach różne towary, albo rozwożąc je na wózkach. Słowem, był to rodzaj domokrążców 8) podobnych, jak do dziś dnia wędrujący po Galicyi Słowacy, co noszą przedmioty szklane, porcelanowe i druciane, zwani też często „Węgrami", jak Albańczycy z fajkami i laskami, Włosi z f ...

ewa-rembikowska
2 lipca 2020 17:14

16     1675    6

Kazimierza Wielkiego dyplom założenia uniwerytetu

III.
1364, d. 12 maja, w Krakowie.
KAZIMIERZA WIELKIEGO DYPLOM ZAŁOŻENIA UNIWERSYTETU.
W imię Pańskie amen. To, co wola królewskiego Majestatu szczególnie
z głębokiej pobożności i czystości wiary ku pożytkowi poddanych i zba¬
wieniu rodzaju ludzkiego w szczerem i szlachetnem uczuciu stanowi,
niechaj zyska wiarygodność i cieszy się większą trwałością, ponieważ
nic nie znaczą ustawy, jeśli się ich jak najusilniej nie przestrzega. Przeto
My Kazimierz, z Bożej laski król Polski i ziem: krakowskiej, sando-
mirskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, pomorskiej i ruskiej, pan
i dziedzic, pragnąc gorąco, tak jak to jest naszym obowiązkiem, aby się
rzecz pożyteczna i wszelka pomyślność rodzaju ludzkiego rozszerzała,
baczac na to, co lepsze, i nie wątpiąc, że to duchowieństwu i p ...

ewa-rembikowska
1 lipca 2020 12:27

13     1655    6

 Poprzednia  Strona 5 na 11.    Następna