-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Artykuły użytkownika

Wesoła sielanka, czyli o potrzebie nauki zarządzania finansami osobistymi. Retro pudelek.

Nic nie wpływało tak dobrze na trawienie obiadu jak pikantny  skandal w domu panującym, o którym informacje błyskawicznie przekazywali reporterzy popołudniowego wydania codziennej gazety. 

Na przełomie 1902 i 1903 roku sensacji  dostarczyło rodzeństwo z linii toskańskiej Domu Habsbursko-Lotaryńskiego. Luiza i Leopold wymknęli się z rezydencji w Salzburgu 11 grudnia 1902 roku pod pretekstem przejażdżki na saniach. Dojechali do Hallein a stamtąd pociągiem do Zurychu, gdzie dołączyli do nich kochankowie. W czwórkę udali się do Genewy. Smaczku sprawie dodawał fakt, że Luiza była matką szóstki dzieci i żoną następcy tronu Saksonii. Rodzinę  porzuciła dla kochanka, który był guwernerem jej  synów. Uciekła będąc z siódmym m ...

ewa-rembikowska
24 października 2019 12:39

16     1880    16

Zyski nasze, koszty wasze, czyli jak wywołać kryzys...

Ot taka satyra sprzed 100 lat dla odprężenia po wyborach. Kurier Warszawski.  1914, nr 142

(...)

W jednem z czasopism nowojorskich znajdujemy opis następującej sceny niby satyrycznej, z życia amerykańskiego wziętej. Rozgrywa się ona w gabinecie tak zw. „Interlocking director", to jest.głównego kierownika trustów. Wszechpotężny mocarz-plutokrata wezwał do siebie prywatnego swego sekretarza i wszczyna się taki oto dialog dramatyczny: 


— Czy pan dałeś rozporządzenie względem zwyżki cen, jakie dyktowałem w zeszłym tygodniu ?

—  Tak, mr. Hardfist  (Twarda pięść). 

— Czy pan poleciłeś mojej korporacji stalowej, aby obliczała drożej szyny, których dostarcza  ...

ewa-rembikowska
15 października 2019 22:51

16     1668    15

Jak baron Hirsch wędkę zamiast rybki chciał dać...

Baron Hirsch był pilnym obserwatorem wydarzeń na świecie. Analizował je, wyciągał wnioski i przekładał na przedsięwzięcia biznesowe nawet wówczas, gdy kryły się za szyldem filantropii.


W dniu 1 maja 1876 roku prezydent Argentyny Avellaneda ogłosił program imigracyjny w celu zagospodarowania leżącej odłogiem ziemi. Uchwalono „Prawo imigracyjne i kolonizacyjne”, które nie zawierało żadnych ograniczeń w zakresie wyznania religijnego potencjalnych  osadników.


W tym samym czasie na świecie żyło prawie 8 mln Żydów. Największe ich skupisko znajdowało się we wschodniej części Europy. Diaspora w Rosji liczyła koło 5 mln dusz.


Zimie roku 1880 towarzyszyło załamanie przemysłowe oraz nieurodzaj. W europejskiej części Rosji przymrozki znis ...

ewa-rembikowska
13 października 2019 22:25

13     975    6

Żydzi jako rolnicy. Na marginesie fundacji barona Hirscha.

Przewodnik "Kółek Rolnicznych" Nr 2, 1891 rok

 

Na zjeździe powiatowym "Kółek rolniczych" odbytym w Krakowie dnia 30. grudnia ubiegłego roku, przemawiało kilku gospodarzy i jako główną przyczynę niemożności a raczej trudu wydobycia się włościan z nędzy materyalnej i moralnej wykazywali żydów, licznie po wsiach osiadłych. - Nie wchodzimy "na r a z i e" w słuszność lub niesłuszność tego twierdzenia, zaznaczyć jednakże musimy, że toż samo podnoszą bardzo często Zarządy licznych "Kółek rolniczych," wykazując zgubne wpływy przez żydów na włościan wywierane, a szczególnie ich " n i e p r z e b i e r a n i e w ś r o d k a c h ," aby udaremnić rozwój i d ...

ewa-rembikowska
2 października 2019 20:59

35     1315    11

Baron Hirsch, czyli filantropia z drugim dnem.

Baron Hirsch nie lubił się ograniczać. Mierzył wysoko i zawsze robił wszystko, by wykorzystać nadarzające się okazje. Kiedy młodziutki książę Henryk Orleański spłukał się przy zielonym stoliku w klubie „Cercle de la rue Royal” na niebagatelną kwotę 600 tys. franków a rodzina nie była w stanie zapłacić, w sukurs przyszedł bankier, do którego zwrócono się o pomoc. Jednakże baron postawił jeden warunek. Owszem – spłaci dług, ale w zamian prosi o użycie wszelkich wpływów, by go przyjęto do tego najbardziej elitarnego klubu Paryża, gdzie  członkami mogli być panowie wywodzący się wyłącznie  z najstarszych arystokratycznych i szlacheckich rodzin francuskich. Niestety tym razem interes nie wyszedł. Magnat finansowy przełknął gorycz poraż ...

ewa-rembikowska
30 września 2019 23:11

42     1448    13

Losy tureckie, czyli jak bankier Hirsch skroił jelenie na giełdzie

26 maja 1900 roku dziennikarz wielkopolskiego dziennika „Postęp”  pieklił się na tematdziałałności bankiera Hirscha.

„Jest ojcem losów tureckich, które przeznaczone były do pobudowania kolei tureckich w Turcyi europejskiej. Hirsch jednakże uznał za więcej stosowną i bardziej rzecz pojedynczą z 400 milionów tych losów frankowych, większą ich część schować do swojej kieszeni. Użył on bowiem z nich zaledwo 100 milionów na rzeczywistą budowę, a 80 milionów na przekupstwo urzędników, tak że 120 milionów pozostały mu w proficie. I taki to rabunek publiczny i zdzierstwo, dziać się mogło, w wieku dziewiętnastym bezkarnie! 


Takie to są stosunki prawno państwowe w czasach obecnych. Wobec żyda milionera, c ...

ewa-rembikowska
24 września 2019 00:25

18     1278    8

Własność ziemi wg Alliance Israélite Universelle, czyli dlaczego nie można oddać ziemi ziemianom

Postęp nr 119, 26 maja 1900

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=222235

Fragment artykułu "Żydowskie życie zarobkowe. XIX wiek."

 

>Przed kilkunastu laty wpadła nam w ręce nauka dana żydom przez "Alliance Israelite" , a z której ze względu na ustęp, dotyczący posiadłości ziemskich, przytaczamy następujący wyjątek: 


"Posiadanie ziemi, pozostanie zawszą żelaznem i nigdy nie dającem zaprzeć się bogactwem każdego kraju.

Posiadanie ziemi, daje potęgę, znaczenie i wywiera wpływy. 


Posiadanie ziemi więc przejść musi w ręce żydowskie. A łatwo da się to uskutecznić, skoro owładniemy kapitałem ruchomym.

Pierwszym tedy zadaniem Izraela być powinno, aby dotychczasowych właścicieli ziemskich wywłaszczyć. Prze ...

ewa-rembikowska
20 września 2019 10:42

36     2263    12

Baronie Hirsch!!!, co pan wie o tajemniczym samobójstwie ambasadora austriacko-węgierskiego w Paryżu.

30 grudnia 1882 roku w Paryżu trwały gorączkowe przygotowania do zakończenia starego  i przywitania nowego roku. Nagle przez salony przemknęła sensacyjna wieść, że w pobliżu pól Elizejskich na Avenue Morceau koło południa zastrzelił się ambasador Austro-Węgier hrabia Feliks von Wimpffen. Służbę swoją w stolicy Francji pełnił od 25 lipca.  Wrócił tu z Rzymu, by po raz drugi objąć poselstwo.  Cesarz Franciszek Józef oraz rząd wpadli w konsternację, gdyż był to pierwszy taki przykry przypadek w historii dyplomacji wiedeńskiej.


Przybyły komisarz policji znalazł w kieszeni denata karty wizytowe i nakazał przewieźć zwłoki do hotelu ambasady austriackiej. W domu znaleziono listy do żony, do barona Hirsch’a, hrabiego Zichy’ego, hrabiego Kaln ...

ewa-rembikowska
19 września 2019 00:17

6     1048    12

Czy lobbyści rowerowi mają udziały w firmach produkujących urządzenia telematyczne do ciężarówek, czyli jak stworzyć popyt?

W Hamburgu w maju 2018 roku samochód ciężarowy podczas skrętu w prawo wjechał w 33 letnią rowerzystkę, która poniosła śmierć na miejscu. Powodem było to, że pechowo znalazła się tzw. martwym punkcie i kierowca jej nie zauważył. Był to kolejny wypadek w tym miesiącu. Wieczorem w miejscu tragedii doszło do spontanicznej demonstracji rowerzystów żądających zmian w prawie, by poruszanie się po drogach było bezpieczniejsze

W roku 2011 Daimler Trucks zaprezentował organizacji ADFC ciężarówkę, w której zainstalowało prototyp asystenta skrętu w prawo. ADFC jest to federalny klub rowerowy – organizacja, która bardzo mocno lobbuje na rzecz przesadzenia ludzi z samochodów na rowery.

https://www.adfc.de/ueber-den-adfc/

W rezultac ...

ewa-rembikowska
14 września 2019 22:22

37     1505    5

Tęsknota za szwindlerami, czyli o kapitalizmie z czasów, o których marzy partia „KORWiN”

Paul Eugène Bontoux  był Francuzem z krwi i kości. Urodził się w roku 1820 w rodzinie z dobrymi koneksjami. Ojciec Eugeniusza pracował z Sądzie Apelacyjnym w Grenoble a dziadek był politykiem. Młody człowiek przez ożenek wszedł do rodziny jeszcze lepiej ustosunkowanej. Jego teść Amable Guy Blancard był generałem podczas Rewolucji Francuskiej, służył pod Napoleonem a potem Republice.


Jak widać Eugeniusz od urodzenia swobodnie obracał się w świecie polityków i wojskowych, ale wybrał studia techniczne z zakresu kolejnictwa na politechnice w Paryżu. W tej newralgicznej wówczas branży skupiały się interesy polityczne, militarne i finansowe. Rozwój sieci kolejowej determinował  ekspansję państw aspirujących do roli imperiów.


Monarchia Au ...

ewa-rembikowska
12 września 2019 22:35

32     1673    6

Bez faktora ani rusz, czyli dziennikarz przestrzega

Temi dniami dziennik urzędowy ogłosił koncessyę na nowy bank pod nazwą banku cesarsko-królewskiego dla krajów koronnych ( Länderbank). Jest to od czasu krachu pierwsza koncessya. Nowy bank, zakładany przez paryzki bank „Union générale" ma rozporządzać kapitałem 100 milionów franków, a przeto po banku narodowym, będzie największym zakładem tego rodzaju w Austryi. Gubernator banku będzie mianowany przez cesarza, nadto rada zawiadowcza składać się będzie z 15 do 20 dyrektorów. Bank nowy będzie głównie trudnił się załatwianiem pożyczek rządowych krajowych i gminnych. 


Pod wielu względami utworzenie nowego banku, który ma się ukonstytuować dnia 30-go b. m ., zasługuje na uwagę.

Najprzód w ...

ewa-rembikowska
3 września 2019 22:51

9     1223    8

Julian Dunajewski, czyli maestro od finansów c.k. monarchii

Między 1867 a 1880 rokiem przez rządy cesarstwa Autro-Węgierskiego przewinęło się 7 ministrów skarbu. Julian Dunajewski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - był ósmy w kolejności. Musiał zmierzyć się z deficytem budżetowym sięgającym 12,7 miliona guldenów. Odczuwano jeszcze skutki krachu na giełdzie wiedeńskiej w 1873 roku. Do tego dochodziły obciążenia związane z okupacją Bośni I Hercegowiny. 


Profesor zdawał sobie sprawę z tego, że ministerstwo skarbu zawsze było granatem z wyjętą zawleczką. Od początku rządów cesarza Franciszka Józefa finanse były w nieustającym kryzysie, ratowanym przez bankierów. Żaden z ministrów finansów nie stworzył spójnej polityki finansowej, nie zaproponował planu ratunkowego dla c ...

ewa-rembikowska
31 sierpnia 2019 11:04

20     1090    12

Posłuszny ekscentryk, czyli jak zorganizować biały wywiad

Ludwik Salvator ubierał się jak wieśniak, na urodziny cesarza przybywał w znoszonym mundurze, nie znosił ceremoniału dworskiego, lubił prowadzić życie nomada a jednocześnie zawsze był lojalnym członkiem dworu Habsburgów w przeciwieństwie do swojego niepokornego, skonfliktowanego z cesarzem młodszego brata, który po tragedii w Mayerling zrezygnował z tytułu, apanaży, przywilejów i stał się prywatnym Janem Orthem.
Ludwik mimo ekscentryczności zawsze pracował na rzecz dworu i monarchii. Być może było to też wygodne dla cesarza Franciszka Józefa, dla którego korzyści z działalności kuzyna były większe niż niedogodności związane z jego czasem dziwnymi zachowaniami.


Trzeba wiedzieć, że Franciszek Józef stał nie tylko na czele monarchii, ale r&o ...

ewa-rembikowska
28 sierpnia 2019 10:08

19     1455    14

Szlachectwo za ożenek, czyli kto nie bywał w Abacji ten się nie liczył w wśród wiedeńskiej grand socjety.

Abacja (Opatija) była dobra na wszystko – na neurastenię, bronchit, nadmiar wolnego czasu, nudnego współmałżonka. Na dodatek przez cały rok. Tu ciągle świeciło słońce a oczy cieszyła wiecznie zielona roślinność i lazurowe wody Adriatyku. Zimy były łagodne i bezwietrzne. Latem kusiła wspaniała plaża oraz morze z wodą chłodną acz krystalicznie czystą. Do nieśpiesznych spacerów zapraszała prawie 12 kilometrowa promenada ciągnąca się aż do Lovranu. Liczne hotele i pensjonaty oferowały usługę skorą i rzetelną.

Miejscowość zaczęła rozwijać się od 1873 roku, kiedy to spółka akcyjna Cesarsko-Królewskiego Towarzystwa Kolei Południowej, nadmiar wolnych kapitałów zainwestowała w zakup gruntów, by wybudować na nich hotele i pensjonaty. Początkowo ...

ewa-rembikowska
18 sierpnia 2019 22:50

29     1471    14

Prawdziwy dandys, czyli upadek Adonisa. Retro pudelek.

Można by powiedzieć, że wygrał los na loterii. Otto Franciszek Józef Karol Ludwik Maria Austriacki urodzony w 1865 roku miał wszystko – pozycję społeczną, prezencję, żywy intelekt, dowcip, ogładę, erudycję oraz talent malarski. W Budapeszcie wisiała jedna jego praca, przestawiająca huzara, który karmi swojego konia chlebem umaczanym w winie. Na obiadach rodzinnych czekano aż zacznie szkicować karykatury biesiadników. Jego riposty były tak zabawne, że obsługujący gości lokaje z trudem hamowali śmiech. W majątku Schönau uprawiał winorośl i produkował wino oraz założył warsztat tokarski i stolarski, w których od czasu do czasu majsterkował.

Cesarz Franciszek Józef miał do bratanka słabość i bolał nad tym, że dość regularnie musi go wzywać n ...

ewa-rembikowska
12 sierpnia 2019 00:43

21     1563    13

Rogi i pożyczka, czyli wizyta arcyksięcia Rudolfa wraz z małżonką w Galicji.

Wakacyjny retro pudelek.

Artur Potocki był tęgim gospodarzem. W skład jego dóbr wchodziły: Krzeszowice z przyległościami w pow. chrzanowskim, Mędrzechów w Tarnowskiem, Staszów. Poza swoimi administrował również dobrami krewnych. Wszystkie  majątki prowadził  wzorowo. A było tego koło 3 000 000 morgów ziemi. Zajmował się nie tylko uprawą roli i hodowlą bydła.  Rozwijał przemysł wydobywczy i przetwórczy. W majątku krzeszowickim założył kopalnie marmuru, galmanu, węgla kamiennego (Tenczynek, Siersza), huty cynkowe, gorzelnie, browary, cegielnie. Na krzeszowickich stawach rozwinął nowoczesne gospodarstwo rybne. W majątkach wołyńskich i ukraińskich postawił na cukrownie, w w Buczaczu wytwarzał  makaty jedwabne. 

W ...

ewa-rembikowska
6 sierpnia 2019 18:08

14     1207    11

Druga strona medalu, czyli Franciszek Józef zasiada na tronie...

Wiosna to niebezpieczna pora, zwłaszcza gdy łączy się z wrzeniem rewolucyjnym. Konsekwencją Wiosny Ludów w Cesarstwie Austriackim była dymisja kanclerza Klemensa Metternicha, abdykacja cesarza specjalnej troski Ferdynanda I, wstąpienie na tron 18 letniego Franciszka Józefa oraz ogólny zamęt w monarchii. Młodemu władcy stopniowo udało się uspokoić sytuację w większości krajów cesarstwa. Najgorzej działo się na Węgrzech. W kwietniu 1849 roku po kilku imponujących zwycięstwach powstańców ogłoszono niepodległość Węgier i detronizację Habsburgów. Wówczas na prośbę młodego cesarza wkroczyły do zbuntowanego kraju wojska cara Mikołaja I. W odwecie pospadały głowy rewolucjonistów.

Wojna generuje koszty. Z jednej strony trzeba pokrywać w ...

ewa-rembikowska
19 lipca 2019 23:42

42     1682    11

Z jednej strony zysk, z drugiej pałka, czyli handel z Rosją Sowiecką.

Austriacko-rosyjskie stosunki handlowe według koresponednta Kuriera Warszawskiego, nr 64/1930

 

Stosunki handlowe między Austrią a Rosją sowiecką opierały się na zasadzie:

1) towarzystw mieszanych — z odpowiednią reprezentacją w Wiedniu i Moskwie,

2) stosunku bezpośredniego między producentem austriackim a sowieckim komisariatem handlowym,

3) na zasadzie t. zw. systemu koncesji.

Jako towarzystwa mieszane czynne były do niedawna „Ratar" i „Russawtorg". 

Obecnie po likwidacji „Russawtorgu" dokonywa się obrót handlowy między Austrią a Rosją głównie drogą przez „Rator". 

Towarzystwo to musiało ostatnio pod naciskiem sowietów podwyższyć swój kapitał z ...

ewa-rembikowska
23 czerwca 2019 11:47

12     846    4

Ćwiklińska, Steinsberg, mroki okupacji, czyli dlaczego Polacy uratowali tak mało Żydów.

Natrafiłam na historię, która mną wstrząsnęła.

Trzecim mężem aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej był Marian Steinsberg (Szteinsberg) - żydowski wydawca i księgarz. Od 1919 roku był współwłaścicielem a później właścicielem księgarni Ferdynanda Hoesika. Rozwinął działalność na dużą skalę, wydawał m.in. książki z zakresu prawa, przyjaźnił się z literatami.

W 1933 roku poślubił Ćwiklińską, która po roku stwierdziła, że życie z księgarzem jest nudne. Wystąpiła o rozwód, który otrzymała w 1939 roku. 

Steinsberg prowadził firmę do 1940 roku. Jednocześnie starał się o wyjazd do Szwajcarii, gdzie mieszkał jego brat.  Ćwiklińska, by go wspomóc sprzedała kolekcję porcelany orientalnej i biżuterię.

Widać łapówki pomogły, bo ...

ewa-rembikowska
15 czerwca 2019 20:24

27     1693    14

Strategia Polski suwerennej

Esej napisany przez profesora SGPiS Józefa Balcerka (1922-1995) w roku 1994.

Warto przeczytać i porównać, które prognozy profesora sprawdziły się, które są w trakcie realizacji  i co się zmieniło w myśli społeczno-politycznej  i w doktrynie państwowej w ciągu 25 lat.

Źródło http://instytut-brzozowskiego.pl/?p=967

Strategia Polski suwerennej

1.   ISTOTA   ZAGROŻENIA.

Oficjalna propaganda upowszechnia tezę, iż sytuacja gospodarcza kraju ulega coraz wyraźniejszej poprawie i że, z tej racji, Polska cieszy się w świecie coraz większym autorytetem. Rzekomo dzięki temu, Polska jako liczący się partner zostanie, na początku następnego stulecia przyjęta doUnii Europejskiej (UE), a wcześniej, być może do NATO.&n ...

ewa-rembikowska
11 czerwca 2019 11:57

17     1579    10

 Poprzednia  Strona 2 na 6.    Następna