-

ewa-rembikowska : Wczoraj Warszawianka, dziś Kujawianka.

Artykuły użytkownika

Z jednej strony zysk, z drugiej pałka, czyli handel z Rosją Sowiecką.

Austriacko-rosyjskie stosunki handlowe według koresponednta Kuriera Warszawskiego, nr 64/1930

 

Stosunki handlowe między Austrią a Rosją sowiecką opierały się na zasadzie:

1) towarzystw mieszanych — z odpowiednią reprezentacją w Wiedniu i Moskwie,

2) stosunku bezpośredniego między producentem austriackim a sowieckim komisariatem handlowym,

3) na zasadzie t. zw. systemu koncesji.

Jako towarzystwa mieszane czynne były do niedawna „Ratar" i „Russawtorg". 

Obecnie po likwidacji „Russawtorgu" dokonywa się obrót handlowy między Austrią a Rosją głównie drogą przez „Rator". 

Towarzystwo to musiało ostatnio pod naciskiem sowietów podwyższyć swój kapitał z ...

ewa-rembikowska
23 czerwca 2019 11:47

12     766    4

Ćwiklińska, Steinsberg, mroki okupacji, czyli dlaczego Polacy uratowali tak mało Żydów.

Natrafiłam na historię, która mną wstrząsnęła.

Trzecim mężem aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej był Marian Steinsberg (Szteinsberg) - żydowski wydawca i księgarz. Od 1919 roku był współwłaścicielem a później właścicielem księgarni Ferdynanda Hoesika. Rozwinął działalność na dużą skalę, wydawał m.in. książki z zakresu prawa, przyjaźnił się z literatami.

W 1933 roku poślubił Ćwiklińską, która po roku stwierdziła, że życie z księgarzem jest nudne. Wystąpiła o rozwód, który otrzymała w 1939 roku. 

Steinsberg prowadził firmę do 1940 roku. Jednocześnie starał się o wyjazd do Szwajcarii, gdzie mieszkał jego brat.  Ćwiklińska, by go wspomóc sprzedała kolekcję porcelany orientalnej i biżuterię.

Widać łapówki pomogły, bo ...

ewa-rembikowska
15 czerwca 2019 20:24

27     1536    14

Strategia Polski suwerennej

Esej napisany przez profesora SGPiS Józefa Balcerka (1922-1995) w roku 1994.

Warto przeczytać i porównać, które prognozy profesora sprawdziły się, które są w trakcie realizacji  i co się zmieniło w myśli społeczno-politycznej  i w doktrynie państwowej w ciągu 25 lat.

Źródło http://instytut-brzozowskiego.pl/?p=967

Strategia Polski suwerennej

1.   ISTOTA   ZAGROŻENIA.

Oficjalna propaganda upowszechnia tezę, iż sytuacja gospodarcza kraju ulega coraz wyraźniejszej poprawie i że, z tej racji, Polska cieszy się w świecie coraz większym autorytetem. Rzekomo dzięki temu, Polska jako liczący się partner zostanie, na początku następnego stulecia przyjęta doUnii Europejskiej (UE), a wcześniej, być może do NATO.&n ...

ewa-rembikowska
11 czerwca 2019 11:57

17     1479    10

Świat jest dziwny a Polskę toczy faszyzm, czyli neobolszewicy idą przez Europę.

Od czasu do czasu dostaję na maila powiadomienia z platformy do udostępniania dokumentów naukowych academia.edu. Kilka dni temu rzuciłam okiem na to, co mi przysłali i po przeczytaniu tytułu przetarłam oczy. Była to praca licencjacka z Uniwersytetu Florenckiego pod tytułem” Il nazionalismo polacco nella crisi politica d'Europa - La democrazia illiberale e i possibili sviluppi del confronto con Bruxelles (Polski nacjonalizm w kryzysie politycznym Europy - demokracja nie-liberalna i ewentualny rozwój konfrontacji z Brukselą) napisana przez Letizię Biscarini w czasie jej pobytu od września 2017 do lutego 2018 roku w ramach wymiany Erasmusa w Instytucie Spraw Międzynarodowych UW.

Nieoceniony Google wraz z fejsem i linkdenem doniósł mi, że pani Letycja ma ...

ewa-rembikowska
2 czerwca 2019 20:22

104     2716    12

Wzorzec do naśladowania, czyli austriackie gadanie

W dniu 30 września 1895 roku cesarz Franciszek Józef desygnował Kazmierza Badeniego na premiera Austrii, powierzając mu misję zreformowania systemu społeczno-politycznego. Badeni zaczął od systemu wyborczego. Modyfikując nieco założenia swego poprzednika Edwarda Taaffe’go wprowadził do sejmu tzw. piątą kurię w liczbie 72 posłów, wybieranych przez wszystkich mężczyzn powyżej 24 roku życia niezależnie od statusu majątkowego, czyli i tych, którzy płacili poniżej 5 guldenów rocznego podatku dochodowego. Sejm rozrósł się do 425 przedstawicieli, powodując głęboką zmianę polityczną w parlamencie. Punkt ciężkości przesunął się na partie socjaldemokratyczną i chrześcijańsko-społeczną. Na fali tych zmian do Parlamentu wybrany został również Ignacy ...

ewa-rembikowska
29 maja 2019 20:42

37     1226    12

On to nie Romeo, ona nie Julia, czyli omerta Habsburgów

Dla odprężenia po emocjach ostatnich dni...

W „Gazecie Toruńskiej” w 1907 roku ukazała się informacja o konfiskacie przez prokuraturę austriacką całego nakładu sierpniowego numeru „Rodziny”, ilustrowanego czasopisma wychodzącego w Mikołowie w firmie wydawniczej Karola Miarki a przeznaczonego do kolportowania na terenie Austrii. Powodem był artykuł, w którym przedstawiono inny niż oficjalny powód śmierci księcia koronnego.

O dziwo znalazłam ten artykuł w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Jest to krótka notka na temat śmierci harbiego Konstantyna de Nigra, kóry w latach 1885 - 1904 był ambasadorem Włoch w Wiedniu wraz z przedrukiem fragmentu wywiadu, jakiego udzieli dziennikowi „Corriere della Sera” dotyczącego wydarzeń zw ...

ewa-rembikowska
15 maja 2019 15:30

48     1583    12

Chów psychicznych dewiantów

Na uroczystość odsłonięcia pomnika Marii Teresy w Wiedniu w maju 1888 przybyło 66 arcyksiążąt i arcyksiężnych z linii cesarsko-królewskiej. Duża rodzina a przy tym niesforna, której cechami charakterystycznymi była zmienność i nieokiełznany temperament.

Cesarz Franciszek Józef co i raz musiał tuszować jakiś skandal, wynikający z nieobliczalnego zachowania któregoś z członków cesarskiej dynastii. Aberracje umysłowe ujawniały się w różnych okolicznościach i przybierały mniej lub bardziej jawne formy.

Trudno się temu dziwić. Bezwzględnie przestrzegane prawo domowe (Hausgesetz) stanowiło, że związek małżeński Haburgów może być zawierany tylko w parterami równorzędnymi ( ebenbürtig). Wykluczone były domy protestanckie oraz ...

ewa-rembikowska
10 maja 2019 12:25

31     2191    11

Kuchnia polska. Dla inspiracji kulinarnych Parasola.

Kurier Warszawski, nr 68B, 08.03.1884 rok.

 

Kuchnia polska

Na równi z flakami i w parze z niemi idzie bigos. Zwolennicy francuzczyzny i anglomani nie umieją wprawdzie znaleźć smaku w tej mieszaninie kwaszonej kapusty i mięs różnych. Ale po dworach szlacheckich staropolski bigos ma, jeszcze wielkie zachowanie i co jedno za drugim idzie, znajduje zdrowe żołądki do zwycięskiego borykania się z nim.

Beczułka naładowana bigosem odgrywa niemałą rolę na polowaniach, bo prawdziwi smakosze lubią tylko bigos odgrzewany i umieją należycie go ocenić. Główna rzecz zaś jaką mu dać podlewę, a dzisiaj po zupełncm zaniedbaniu wyrobu piwa polskiego, nie znajdzie podobno trunku, któryby dobrze z bigosem kwadrował.

W ślad za bigosem idą także jepraki. Jest ...

ewa-rembikowska
2 maja 2019 20:40

31     1215    13

Psikus arcyksięcia Rudolfa

Koniec XIX wieku charakteryzował się tym, że im więcej było urządzeń opartych na parze i elektryczności,  tym bardziej  elity  Europy ulegały czarowi spirytystów. Feblik ten nie ominął również dworów królewskich. Na dworze wiedeńskim od strony naukowej okultyzmem zajmował się prywatny uczony baron Lazar von Hellenbach. Jego prace są pierwszą przemyślaną próbą opracowania filozofii opartej na obserwacjach parapsychologicznych. Natomiast czysto emocjonalnie do zagadnienia podchodziła cesarzowa Sisi z entuzjazmem biorąca udział w seansach obcowania z duchami zmarłych.  Z kolei przeciwko spirytyzmowi występował jej syn Rudolf. W 1882 roku opublikował anonimową broszurę pt.  "Einige Worte über den Spiritismus" (Kilka ...

ewa-rembikowska
28 kwietnia 2019 18:24

13     926    9

Piękna i niesforna czerwona arcyksiężniczka

W Polsce mieliśmy Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Czerwonym Księciem, arystokratę o orientacji lewicowej, który wszedł w głęboki alians z władzą ludową. Był senatorem, posłem, dyplomatą, oficerem WP a przed wszystkim szefem protokołu dyplomatycznego, uczącym przedstawicieli ludowej władzy, zawiłości związanych z ceremoniałem i reprezentacją.


Warszawę w tej materii przebił Wiedeń, kiedy to ekscentryczna „Jej Cesarska i Królewska Wysokość” Elżbieta Maria wstąpiła w 1921 roku do partii socjaldemokratycznej, stając się Czerwoną Arcyksiężniczką.


A było tak. Arcyksiążę Rudolf Habsburg-Lotaryński  – następca tronu i syn cesarza Franciszka Józefa poślubił 10 maja 1881 roku belgijską księżniczkę Stefanię Klotyldę, córkę Leopol ...

ewa-rembikowska
13 kwietnia 2019 23:32

18     1517    17

Morderstwo dla sławy, czy jednak zamach?

Parowiec z Genewy do Territet odchodził o 13 40. Z hotelu „Beau Rivage” wyszły  dwie damy, otworzyły parasole i  raźnym krokiem pomaszerowały na przystań aleją Quai du Mont-Blanc ciągnącą się wzdłuż brzegu jeziora.  Kiedy znalazły się na wysokości postoju fiakrów drogę przeciął im krępy niewysoki mężczyzna, który odchylił parasol jednej z nich, spojrzał w twarz, po czym popchnał ją ręką. Kobieta upadła na plecy. Dorożkarze podbiegli, podnieśli, oczyścili sukinię poszkodowanej.  Niewiasta, choć nieco oszołomiona,  zapewniła swoją towarzyszkę, że poza lekkim bólem w klatce piersiowej nic jej nie jest, ten mężczyzna pewnie chciał ukraść zegarek a poza tym muszą się śpieszyć.  Weszły na statek dosłownie w ostatnim momencie prze ...

ewa-rembikowska
8 kwietnia 2019 21:09

83     2716    15

Kradzież złotych polskich, z dedykacją dla Piotera

Jako uzupełnienie

http://pioter.szkolanawigatorow.pl/angielska-uczciwosc

Kurjer Warszawski : dodatek poranny. [R. 103], 1923, nr 68

Jeszcze wniesiony przez p. ministra skarbu Grabskiego do sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu teoretycznego „złotego" nie wszedł w wykonanie, jeszcze rozprawy i spory w tym przedmiocie głośno rozbrzmiewają, jeszcze budzą tu i owdzie słuszne czy bezpodstawne sarkania lub pochwały 
a już mamy do zanotowania fakt iście niebywały w dziejach pieniądza polskiego — fakt przewidujący... zniszczenie banknotów „złotych polskich" na... setki milionów. 
Nie jest to bajka, ale, niestety, naga prawda, czerpana z aktów i jawnego posiedzenia sądowego, odbytego onegdaj w sądzie okręgowym.&n ...

ewa-rembikowska
3 kwietnia 2019 11:50

74     1995    10

Pojedynek gigantów

Ksiądz Piotr Wawrzyniak urodził się 30 stycznia 1849 roku, czyli 170  lat temu. JRocznica przeszła jakoś bez specjalnego echa. Przypomnę zatem tę postać.  Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Szkoły Nawigatorów" - wrzesień 2017.

 

Kanclerz Bismarck przeżywał chwile triumfu. Lata konsekwentnej pracy przynosiły owoce. Francja po klęsce 1871 roku lizała rany. Raty z nałożonej na to państwo kontrybucji w wysokości 5 miliardów franków w złocie zasilały systematycznie budżet Rzeszy. Zjednoczone Niemcy pod pruskim berłem wyrastały na potęgą militarną i przemysłową. Kanclerz postanowił teraz nieco bliżej przyjrzeć się i uporządkować sprawy na wschodnich rubieżach kraju. Raporty mówiły, iż w roku 1870 roku w Żabikowie pod Poznaniem gr ...

ewa-rembikowska
18 marca 2019 23:49

45     1710    13

"Lepsi katolicy"

Tak na marginesie wypowiedzi urzędującego prezydenta Warszawy https://www.fronda.pl/a/trzaskowski-jestem-katolikiem-nie-to-wilk-w-owczej-skorze,120660.html

artykuł z Gazety Toruńskiej z 1911 roku, nr 84.

 

Donosiliśmy swego czasu, że władza w Kłecku /miasto nieopodal Gniezna/ nie pozwoliła wiernym modlić się przy figurze św. Wawrzyńca, która znajduje się na rynku kłeckim, mimo, że od niepamiętnych czasów modlitwy wiernych tam się odbywały. Miejscowy proboszcz ksiądz Piotrowski wytoczył władzy proces, żądając zniesienia nieprawnego zakazu. Burmistrz bronił się tem, że "lepsi katoliccy mieszkańcy“ — die besseren katholischen Einwohner nie życzą sobie śpiewu pod figurą, gdyż śpiew ten im przeszkadza. Tymi  "lepszymi katolika ...

ewa-rembikowska
15 marca 2019 22:37

15     1382    14

Lista Powstańców Wielkopolskich, czyli małymi kroczkami do przodu

Piętnaście lat temu ogarnęła mnie choroba nazwana genealogią. Jako, że postanowiłam spisać historię rodziny mojego ojca, który pochodził z Wielkopolski, więc - gdy nadarzyła się taka okazja - zapisałam się do Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" i włączyłam się mniej, czy bardziej intensywnie w różne projekty przez nich realizowane.

Z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego WTG postanowiło stworzyć jak najszerszą bazę osób, które w nim wzięły udział. Było to dwa lata temu. Wczoraj w setną rocznicę rozejmu w Trewirze,  który formalnie kończył  Powstanie Wielkopolskie i pozwalał na przyłączenie Wielkopolski do Polski, miało miejsce na Ratuszu w Poznaniu uroczyste uruchomienie projektu.

http://p ...

ewa-rembikowska
17 lutego 2019 17:26

23     936    13

Majątki kościelne i żydowskie w świetle cyfr. Gazeta Toruńska, nr 10/1902

Tak na marginesie nowego ugrupowania Biedronia artykuł sprzed  117 lat.

Sprawa francuskich kongregacyj duchownych dała pochop organom prasy żydowskiej i radykalnej do napaści na majątek duchowieństwa katolickiego w Austryi. Wyrażono nawet życzenie, aby rząd majątek ów skonfiskował!

Nie trudno jest oczywiście cudzą własnością rozporządzać. Projektodawcy mieli niby to na myśli dobro państwa, które chcieli tak nagle i niespodziewanie zbogacić; szkoda jednak, że w trosce swej zapomnieli o innych,większyoh trochę skarbach, które pod bokiem leżą — mianowicie o majątkach wielkich kapitalistów żydowskich.


Projekt ów nie  przekroczy nigdy ma się rozumieć granic fantazyi, ale dobry jest o tyle, iż daje powód do kilku ściśle rze ...

ewa-rembikowska
9 lutego 2019 22:07

13     1139    9

Skarbowość gminy żydowskiej

Znalazłam bardzo ciekawy artykuł, więc zrobię kopiuj-wklej.

Wiki o autorze artykułu: Majer Samuel Bałaban (hebr. מאיר בלבן; ur. 20 lutego 1877 we Lwowie, zm. 26 grudnia 1942 w Warszawie) – polski historyk, orientalista i pedagog żydowskiego pochodzenia, rabin, jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Żydów w Polsce, współredaktor „Nowego Życia”.

 

Ustrój gminy żydowskiej  w Polsce XIV-XX wiek (nowe badania naukowe) w czaopiśmie Głos Gminy Zydowskiej, nr 12/1938

12. Skarbowość gminy żydowskiej

b/ Dochody Gminy

Wszystkie wydatki, a były one, jak wiemy, naj różnorodniejsze, musiały znaleźć pokrycie w dochodach, jasne więc jest, że ze wzrostem wydatków musiano podnosić opłaty czy podatki gminne, c ...

ewa-rembikowska
3 lutego 2019 23:31

9     1214    8

Dociekliwy petent, czyli BBWR w kartelu drożdżowym

Bez drożdży nie ma chleba, bez chleba zaś spokoju społecznego.

Po I wojnie światowej nowo powstały organizm państwowy obsługiwało 11 ocalałych zakładów drożdżowniczych. Wobec niestabilnej waluty, kryzysu inflacyjnego, powiększającego się importu trwały w stanie nieustającej walki konkurencyjnej między sobą. Niektóre zakłady sprzedawały wyrób w cenie porywającej zaledwnie 50% kosztów. Co ciekawsze nie miało to żadnego wpływu na cenę detaliczną, różnice przechwytywali pośrednicy.

W takich okolicznościach zakłady zamiast walczyć ze sobą, postanowiły zawiązać kartel, który regulowałby sprawy związane z wielkością produkcji oraz sprzedażą.

Porozumienie zostało zawarte 8 maja 1925 roku. Tego dnia powstała spółka z organiczoną odpowied ...

ewa-rembikowska
2 lutego 2019 23:06

17     1430    16

Stabrowski w rękach Kreugera

Antek Gwiżdż zajmuje się uliczną sprzedażą towarów, ale źle mu się powodzi. – Spróbuj sprzedawać zapałki – radzi mu kolega – więcej na tem zarobisz. – Boję się – odpowiada Gwiżdż. – Kreuger też handlował zapałkami…/1/ .

Gazetowy dowcip pochodzi z roku 1933, kiedy to światowe imperium „króla zapałek” Ivara Kreugera rozsypało się z wielkim hukiem, pokazując niemiłą prawdę, głoszoną przez szwedzkiego geniusza finansowego, że „kapitał ludzkiej głupoty jest nieograniczony”, w związku z czym wyrafinowany oszust zawsze osiągnie sukces, wykorzystując odwieczną przywarę do przedkładania doraźnego zysku nad długofalową kalkulację. Ofiarą Szweda stały się również cztery wielkopolskie fabryki zapałek. ...

ewa-rembikowska
29 stycznia 2019 20:39

7     892    6

Schemat zawsze aktualny

Miłująca nieskrępowaną wolność  gospodarczą Anglia w roku 1887  przyjęła ustawę, na mocy której  towary importowane do tego kraju musiały być zaopatrzone w trwałe znaki celne, a jeśli ze względów technicznych było to niemożliwe, musiały mieć  wybitą cechę kraju pochodzenia. Dotyczyło to głównie  metali i wyrobów metalowych. 


W protekcjonistycznej i despotycznej  Rosji władza co najmniej od roku 1860 wydała osiem  ukazów żądający  od podległych sobie jednostek zredukowania zamówień za granicą do sytuacji, w których niemożliwe jest wykonanie ich przez fabryki krajowe.


Ze skutkiem takim, że w latach 1903-1905  w pełni kryzysu przemysłu górniczo-hutniczego i metalowego przeka ...

ewa-rembikowska
27 stycznia 2019 22:03

51     1657    10

 Poprzednia  Strona 2 na 5.    Następna